Plánování je klíčem k úspěchu. Jak si co nejefektivněji rozplánovat rok 2021?

Minimalistické plánování? Proč ne. Čisté plány, pořádek v hlavě. A jaká je vaše cesta k cíli? Canva

Těšíte se, co vám přinese nadcházející rok? Nezapomeňte si jej pořádně rozplánovat, protože právě plánování je půl úspěchu. Nenechte všechny vaše plány a předsevzetí ležet ladem – udělejte z nich splnitelné cíle! Jak na to? Rozdělte si čas a povolejte pomocníky. Kteří to jsou?

Přečtěte si také

Kuřecí kousky bez kuřete. KFC představilo rostlinnou novinku, McDonald's a Burger King nejsou pozadu
Kuřecí kousky bez kuřete. KFC představilo rostlinnou novinku, McDonald's a Burger King nejsou pozadu

Co je potřeba udělat před samotným plánováním? Ujasněte si, jaký je váš cíl – v tomto případě to může být úspěšný rok 2021. Teprve pak je čas vrhnout se na jednotlivé kroky. Čím tedy začít?

Od dlouhodobějších cílů ke krátkodobým

Plánovat začínejte vždy nejprve z dlouhodobého hlediska, až později jednotlivé kroky rozdělujte do menších a menších časových oken. Vytyčte si cíle na celý rok, teprve poté na měsíce a týdny. Díky tomu budete mít od začátku obecný přehled, teprve s ním je pak vhodné plánovat detailněji a detailněji.

Jak se neztratit v dlouhodobém plánování? Můžete si vytvořit nástěnku cílů a přání, nebo použít klasický nástěnný roční plánovač, kde uvidíte všechny své cíle jako na dlani. 

Rozdělení priorit

Pokud by všechny vaše plány do nového roku měly stejnou váhu, mohlo by jejich nesplnění vést k nepříjemné frustraci. Jak tomu předejít? Vyberte z nich pár prioritních cílů – takových, které se vám zdají reálné. Tak budete mít jasno – máte před sebou cíle, na jejichž splnění vám opravdu hodně záleží, a taky cíle, při jejichž nesplnění se vůbec nic nestane. Díky tomu pak snadno poznáte, čemu věnovat svoji pozornost naplno a co může ještě chvíli počkat. 

Plánování na roční, měsíční, týdenní a denní bázi může vést k větší produktivitě rayedigitaldesigns / Pixabay

Bez diáře ani ránu

Bez čeho se při plánování neobejdete? Bez diáře, díky kterému na nic nezapomenete a taky nic neprošvihnete. Můžete vsadit na denní záznamy, oblíbené roční diáře nebo klidně aplikaci či kalendář v mobilním telefonu. Myslete na to, abyste vše důležité měli při ruce, zároveň by vás však plánování mělo těšit. Čím diář ozvláštnit? Rozhodně je vhodné připravit si obnovitelný TO-DO list, který do něj založíte.

Seznam krátkodobých úkolů

Na nic nezapomenout, posouvat se krůček po krůčku k cíli. Přesně tohle vám může poskytnout list papíru nebo poznámky v telefonu. Vytvořte si pro své potřeby oblíbený TO-DO list – seznam všeho, co je potřeba splnit, udělat či vytvořit. Poslouží v práci i v osobním životě. TO-DO listy jsou totiž skvělou pomůckou pro zapomětlivce, a nejen pro ně. Snadným a efektivním způsobem vedou kupředu, a to v čemkoli – ať už si chcete rozplánovat jarní úklid, rekonstrukci nebo právě sny a přání pro nový rok.

Nezapomeňte na něj – vezměte ho při dalším nákupu

Průběžné zpětné vazby

Chcete-li nejen plánovat, ale především si plnit vytyčené cíle, je potřeba ještě něco – být sám sobě a svému času manažerem. Najděte si pravidelně jednou za měsíc chvilku na zhodnocení svých plánů, a díky zpětným vazbám budete moci posouvat, měnit či přehodnocovat své cíle.

Přizpůsobte si i nástroje tak, aby vás motivovaly k určitým krokům: diář, plánovače, TO-DO listy, aplikace a váš osobní časový management. Je jen na vás, co a jak budete používat, nezapomeňte však své jednání vyhodnocovat. I vy sami si pak zvládnete nastartovat cestu k úspěchu. Tak jaké máte plány?