Podle nového indexu PES jsme v nejhorší fázi. Obchody a restaurace se otevřou nejdříve za 2 týdny

Káva z automatu bude ještě nějakou dobu ta jediná, kterou si dopřejete v klidu. Samozřejmě s rouškou Kupi.cz

V pátek na tiskové konferenci krátce po 14 hodině ministr zdravotnictví Jan Blatný představil finální verzi tabulky Rizikové skóre, která má označení PES (Protiepidemický systém ČR) a je určující pro postupné rozvolňování opatření v České republice. Aktuálně jsme v nejhorším pátém stupni a ten se může změnit na čtvrtý nejdříve příští týden. Nic zásadního se ale nezmění, protože z hlediska významného povolení nařízení, otevření obchodů a shromažďování je klíčový až stupeň 3.

Přečtěte si také

Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili
Pravé šampaňské může být pouze ruské: Francouzi jsou sice proti, ale rychle se novému zákonu podřídili

Nový PES ministerstva zdravotnictví

Od 16. listopadu bude ministerstvo zdravotnictví denně aktualizovat index, kde bude pět základních stupňů podle úrovně rizika na bodové škále 0 až 100. Data budou k dispozici nepřetržitě 24 hodin, 7 dní v týdnu a Blatný zdůraznil i jejich transparentnost na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky, kde budou přístupné každému.

„S vyhodnocováním jsme začali ve středu a aktuální hodnota indexu je nyní 70, stupeň rizika odpovídá úrovni 4,“ sdělil Blatný. Zároveň vysvětlil, proč pro Českou republiku stále zatím platí 5stupeň, tedy ten nejkritičtější. „Aby ministerstvo vyhlásilo 4. stupeň, musí index po celý týden dosahovat této hodnoty, tedy až do příští středy.“ 

Podle tabulky, kterou zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách, by se toho od příštího týdne moc nezměnilo – ve čtvrtém stupni totiž stále zůstávají uzavřené restaurace a výdej je možný pouze skrze okénka, platí stále zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti a zůstávají i uzavřené obchody.

O otevření obchodů a restaurací se uvažuje až ve fázi číslo tři, do níž se Česko nedostane dřív než za 14 dnů, protože podle slov ministra, aby mohlo dojít k přechodu do nižšího stupně, je nutné, aby byla situace minimálně týden stabilní.

Nový PES ministerstva zdravotnictví  Ministerstvo zdravotnictví ČR

Prodloužení nouzového stavu o 30 dní 

Nouzový stav kvůli koronavirovým opatřením platí v Česku od 5. října, podle ministra zdravotnictví je ovšem potřeba ho ještě prodloužit o dalších 30 dní, jinak by se rozvolňovalo neřízeně. Nouzový stav je zatím naplánován do 20. listopadu, o jeho prodloužení rozhodne Poslanecká sněmovna. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz