Varování před nebezpečnými dárky: Pozor na panenky, které se v Česku prodávají

Na trhu se objevila další várka nebezpečných panenek. Ověřte si, že jste je nekoupili dětem k Vánocům Canva

Poměrně dlouhou dobu byl se škodlivými hračkami pro děti klid. Ale Systém rychlého varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX) jako by si to ve 45. týdnu všechno vynahradil. Pokud jste svým dětem nějaké panenky v poslední době kupovali, raději se na ně podívejte, jestli to náhodou nejsou ony.

Přečtěte si také

Jak správně prát spodní prádlo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které dělá většina lidí
Jak správně prát spodní prádlo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které dělá většina lidí

Nebezpečné hračky

Víte, co má společného šestice panenek, které byly do Rapexu Českou republikou ve 41. a 45 týdnu nahlášeny? Jedná se převážně o panenky typu Barbie a jedna je také typu L. O. L., všechny byly vyrobeny v Číně a u všech byla laboratorními testy naměřena nadměrná hodnota di-(2-ethylhexyl) ftalátu (DEHP).

Na to už jsme v redakci zvyklí, panenky Českou republikou nahlášené do Rapexu se totiž obvykle rovnají nadměrnému množství jedovatých ftalátů.

Evropskou unií je povoleno jen 0,1 % ftalátů

Množství DEHP přitom dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek nesmí obsahovat více než 0,1 % své hmotnosti. Všechny níže uvedené panenky přitom obsahují více jak 13 %! Ověřte si, jestli některé z nich nemáte doma i vy.

Dvě panenky v balení, množství ftalátů 13,1 %

Dvě plastové panenky v balení vedle sebe, jedna světlé, druhá tmavší pleti. V kartónu se nachází i náhradní puntíkované šaty a plastový kartáč vyvedený v růžové barvě. Značka je neznámá, na zadní straně kartonu je ovšem napsáno Beauty Charm style, FASHION SHOW a čárový kód je 6913340711007.

Panenky s množstvím ftalátů: 13,1 % Rapex / Canva

Panenka v šatech se srdíčky, množství ftalátů 13,8 %

Druhým výrobkem je blonďatá panenka v růžových šatech se srdíčky, která má na balení napsáno lovely GIRL. V kartonu je také značné množství růžových doplňků, jako jsou barevné stíny, kabelka, zrcátko, brýle, spona do vlasů, náušnice a modrá postavička. Čárový kód výrobku je 8412965533103.

Panenka v šatech se srdíčky, množství ftalátů 13,8 % Rapex / Canva

Mořská víla s oranžovým ocasem, množství ftalátů 13,2 %

Třetí hříšnicí je mořská víla s blonďatými vlasy, růžovým topem a plastovým oranžovým ocasem. Na obalu je napsáno Mermaid girl, Rikki, čárový kód je 1028832100001. Značka výrobku je tentokrát známá, jde o H2O Just add water!

Blonďatá panenka s holčičkou na koloběžce, množství ftalátů 13,8 %

V růžovém kartónu se nachází dvě panenky – jedna jako dospělá v modrozelených šatech se zlatým potiskem květin a druhá jako dítě v šatech stejné barvy, ale bez zlatého zdobení, pouze se zlatým páskem. K malé panence patří ještě růžovo-žlutá koloběžka. Výrobce je neznámý, nicméně na kartonu je napsáno Beauty Fashion a čárový kód je 8593123140408.

Tato hračka obsahuje 13,8 % ftalátů Rapex / Canva

Víla s oranžovými křídly, množství ftalátů 13,2 %

Pátou panenkou je víla s velkou hlavou, zrzavými vlasy, oranžovými křídly, oranžovou podprsenkou a zelenou sukní s ornamenty. Okolo pasu má navíc zlatý opasek. Výrobce je i v tomto případě neznámý, na kartonu je však napsáno Beauty Magic Fairy a hračku poznáte podle čárového kódu 8597521000197.

Padělek panenky L.O.L. Rapex

Padělek panenky L.O.L., množství ftalátů 20,7 %

Poslední panenka může budit dojem, že jde o populární panenku L. O. L., nenechte se však zmást názvem. V tomto případě se jedná o padělek. Výrobcem je firma HAPPY PARTNER! a na kartonu je napsáno L. O L. SURPRISE, čárový kód je 8618000022018.

Pokud se ovšem na karton pozorně podíváte, můžete si všimnout, že za písmenkem O chybí tečka. Originální panenky L.O.L. prodává firma MGA Entertainment NL a k podobným padělkům se společnost v médiích vyjadřovala už několikrát.

Na svých oficiálních stránkách firma uvádí, že si stejně jako většina hračkářských společností nechává vyrábět své produkty na Dálném východě. Skrze testy si ale pečlivě hlídá, aby výrobky splňovaly nastavené standardy kvality a byly bezpečné. Toto testování přitom zahrnuje i testy na ftaláty.