Tesco muselo stáhnout paštiku původem z Polska. Místo husích jater obsahovala ta kuřecí

SZPI nařídila stáhnout tuto paštiku z trhu SZPI

Pokud si na svačinu dopřáváte rádi paštiky, měli byste teď zbystřit. Tesco bylo totiž nedávno nuceno stáhnout jednu z jejich privátních značek paštik, kterou vyrábí výrobce v Polsku. Byla totiž falšovaná.

Přečtěte si také

Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta
Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta

Kuřecí játra, která nebyla uvedena ve složení

Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se Tesco Stores ČR a.s. se svým výrobkem Paštika s husími játry (minimální trvanlivost do 13. 5. 2022) prohřešila tím, že laboratorní rozbor prokázal přítomnost bílkoviny kuřecích jater. Ve složení výrobku, nicméně tato játra nenajdete.

  • Husí játra (32 %), Pitná voda, Vepřové sádlo (16 %), Vepřová játra (12 %), Pšeničná krupice, Vepřová kůže (2,5 %)
  • Pšeničná mouka, Sójová bílkovina, Jedlá sůl, Sušená zelenina (cibule, mrkev, pastinák, petržel, čekanka), Koření, Cukr
  • Hydrolyzát kukuřičné bílkoviny, Maltodextrin, Látka zvýrazňující chuť a vůni (glutaman sodný), Barvivo (amoniak-sulfitový karamel)
  • Regulátor kyselosti (kyselina citronová), Výtažky a aromata z koření (obsahují sóju), Konzervant (dusitan sodný)

Nejsou játra jako játra?

Na první pohled se může zdát, že přítomnost kuřecích jater v játrové paštice není až tak velkým prohřeškem. Problém je však právě v tom, že je výrobce na přebalu paštiky neuvedl, čímž se dopustil klamání zákazníka a falšování potravin.

Proto také SZPI nařídila výrobek neprodleně stáhnout z tržní sítě, uloží Tescu pokutu a také vloží své hlášení do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS, díky kterému pak tento případ dořeší orgány v zemi původu potraviny, tedy v Polsku.

Zadní strana paštiky SZPI

Falšování potravin je velmi závažným prohřeškem

Falšování potravin je velké téma jak v Česku, tak v celé Evropské unii, jelikož má nežádoucí dopady na celý trh. Nejde přitom jen o spotřebitele, ale v ohrožení jsou také ostatní podnikatelské subjekty, které musí čelit nekalé hospodářské soutěži.

„Pokud na trhu existuje podnik, který má na podvodech založený podnikatelský plán, poctiví podnikatelé nemohou svou kvalitní produkcí dlouhodobě konkurovat a krachují. Systematické používání nepřiznaných náhražek vede i ke snížení poptávky a tím i snížené produkci určitých komodit“, vysvětluje na svých webových stránkách SZPI.

Přešla vás chuť na paštiku? Kupte si v akci tavený sýr

V ČR se nevyskytují podniky, které potraviny falšují

Dobrou zprávou ovšem je, že se podle SZPI v České republice nevyskytují registrované výrobní podniky, které by měly na falšování potravin vystavěn svůj podnikatelský plán. A pokud se přeci jen něco takového vyskytne, daří se SZPI tyto případy potírat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz