Aerárium je minizahrádka za sklem. Jak si doma vyrobit dokonalé plantárium?

Aerárium s vánočními dekoracemi, dárek v pozadí Canva

Hitem podzimní sezóny v home decor jsou jednoznačně tzv. aerária nebo též plantária. Nikdy jste o nich neslyšeli? My vám je představíme, protože krásnější dekoraci si doma dovedete představit jen stěží. Navíc pro vás máme skvělý tip na vánoční dárek – aerária si totiž můžete za pár korun vyrobit i doma.

Přečtěte si také

Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?
Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?

Aerária a plantária

Pokud vám tyto výrazy nic neříkají, nezoufejte, nejspíše nejste sami. Možná vám připomínají akvária s rybičkami či exotická terária. Nenechte se však zmást – aerária a plantária vás okouzlí rostlinami.

Jedná se totiž o skleněné dekorace, které obsahují malé floristické ostrůvky nebo zahrádky, o čemž ostatně vypovídá i jejich název – „plant“ znamená květiny a „ária“ značí už zmíněná terária či akvária. Tyto krásné dekorace se budou hodit snad do každé domácnosti a jejich velkou výhodou je variabilita, ve které se dají pořídit. Vše také záleží na typu rostliny, která v nich bude umístěna.

Žena vytváří plantárium Karolina Grabowska / Pexels

Závěsné modely

Závěsné modely aerárií bývají nejčastěji dekorovány ve skleněných nádobách s otvorem pro zavěšení na nit či silon, nebo do závěsného systému podobného houpačce. Tyto typy nepotřebují žádné speciální místo, kam je umístit, vzhledem ke své drobnější velikosti. Hodí se třeba do kuchyně, obýváku, nad stůl nebo je v kovovém závěsném systému pověste třeba nad pracovní stůl. Jsou decentním, originálním a velmi elegantním doplňkem, který nahrazuje mnohdy mohutné květináče.

Pevně stojící aerária

Tyto typy se výborně hodí jako masivnější dekorace na konferenční nebo jídelní stoly, do zimní zahrady či na okna. Bývají nejčastěji umístěny ve velkých, hlubokých skleněných nádobách, které pojmou větší množství rostlinek i mechu.

Co se v aeráriích pěstuje?

V aeráriích bývají nejčastěji umístěné rostliny, které nejsou příliš náročné na údržbu a péči – jedná se například o sukulenty, masožravky, mech, kapradí nebo tzv. vzdušné květiny tillandsie, některé typy bromélií apod.

Jak se o ně starat?

Kromě toho, že aerária krásně vypadají, je jejich péče téměř bezúdržbová – a troufáme si tvrdit, že i vhodná pro každého. Jednou za 14 dní do nich stačí rozprašovačem opatrně stříknout trochu filtrované či destilované vody, případně lžičkou pokropit. Dávejte si jen pozor, abyste si zbytečně nepotřísnili sklo, jelikož by na něm poté mohly zůstat nevzhledné kapky a aerárium by ztratilo svůj půvab.

Žena čistí rostlinu od hlíny v plantáriu Canva

Jak si je vyrobit doma?

Pokud se vám nechce investovat velké množství peněz do kupovaných aerárií a plantárií, můžete si je vyrobit i doma za zlomek ceny. A s blížícími se Vánoci tak můžete vyřešit i vánoční dárky.

Budete potřebovat:

  • Skleněnou nádobu – Může se jednat o širší zavařovačku, sklenici s těsnící gumou, starou skleněnou konvičku na čaj s širším hrdlem, akvárium po rybičce, skleněnou vázu aj. Důležité je, aby sklenice byla z čirého skla, aby výsledné aerárium vyniklo, a měla dostatečný průměr hrdla nebo otvoru, abyste dovnitř mohli dekorovat květiny.
  • Vnitřní podložku pod květiny – Pokud budete tvořit pouštní/písečné aerária se sukulenty, stačí obyčejné kamínky – barevné či normální, písek, štěrk apod. Pokud budete tvořit spíše dešťové (tedy s kapradím, mechem a jinými nesukulentními květinami), můžete mít i zeminu, ale vždy pod ní přijde ještě podložka z kamínků, štěrku nebo písku, aby částečně držela vlhkost.
  • Květiny – jejich výběr záleží na velikosti vámi zvolené nádoby i na tom, kam si hodláte novou dekoraci umístit.

Postup:

Sklenici dobře vymyjte, ideálně v myčce, a nechte vysušit. Poté dle typu aerária vysypte do ⅓ podložku a umístěte vámi vybrané květiny a dekorace (zvolit můžete i větší kameny, mušle, nebo jiné zajímavé dekorace). A máte hotovo.

Rostlina s hlínou ve skleněné nádobě Canva

Neotřelá výzdoba

Pokud se už delší dobu chcete doma zbavit nevzhledných květináčů nebo jen přemýšlíte nad změnou designu, jednoznačně doporučujeme aerária a plantária. Jejich neotřelost a naprostá flexibilita vám zaručuje umístit je volně do prostoru nebo na místa, kde vám nějaká dekorace doteď chyběla, ale neměli jste možnost si ji tam jednoduše dát.

A pokud se pustíte do těch vlastnoručně vyráběných, pochlubte se jimi u nás v diskusi, rádi se necháme inspirovat vaší šikovností.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz