Ročně se u nás popálí 9 000 dětí, ale většině těchto úrazů se dá předejít s bezpečnostními prvky

V kuchyni číhá na děti spousta nebezpečí Canva

Mezi nejčastější úrazy našich nejmenších patří právě popáleniny, které mohou u dětí skončit i velmi tragicky. V českých nemocnicích jich každý rok ošetřují okolo 9 tisíc, mezi nejohroženější skupiny patří batolata. Nedávno na to poukázala kampaň 70 stupňů, která se váže k Mezinárodnímu dni popálenin. Zároveň upozornila, že většině popálenin se dá zabránit prevencí. Jaká jsou nejčastější rizika a jak jim předcházet?

Přečtěte si také

Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky
Jak využít vlašské ořechy? Opraví nábytek a skořápky vás zbaví chřipky

Za většinu dětských popálenin může náhoda

Kampaň proti popáleninám vytvořila organizace Bolíto, jejíž autoři Luboš Vacke a Jarmila Štuková se shodují, že k opaření u dětí většinou dochází úplnou náhodou.

Nejvíce nehod se podle nich stane, když je v domácnosti více členů a v danou chvíli není jasné, kdo nese za dítě odpovědnost.

Příkladem může být jeden z mnoha podobných příběhů: „Já si šla vařit kafe a donesla jsem první dvě na stůl, otočila se pro další a v tu chvíli si malý všiml té kávy jako první a strčil do toho ruku a opařil si celou ruku, a i na stehýnko,“ popisuje matka popáleného dítěte.

Podle lékařů jde o jeden z nejproblematičtějších úrazů

Na popáleninové klinice pražské nemocnice na Vinohradech je běžně hospitalizováno i víc než 10 dětí, ročně jich tu skončí zhruba 1 200 a většinou jde o batolata. Celkově na dětské pacienty připadá 44 procent všech popálenin, které vyžadují pobyt v nemocnici.

To je zrádný úraz v porovnání s jinými úrazy v dětském věku, myslím, že je nejhorší. První problém, že jizva roste jinak, než roste dětské tělíčko. Spousta lidí si myslí, že to dokážeme vrátit zpátky, nedokážeme,“ zdůrazňuje přednosta Kliniky popáleninové medicíny FNKV a 3. LF UK Robert Zajíček.

Šířkově nastavitelná ochrana vařiče, která zabrání dítěti dosáhnout na plotnu či ohřívaný hrnec Zbozi.cz

Zábrana na sporák může i zachránit život

Pokud máte doma malé děti, měli byste si pořídit nejen zábranu na schodiště proti pádu, nýbrž také ochranu na sporák. Zabraňuje dětem sahat na plotnu a chrání je tak před případným popálením. Prodává se ve variabilní délce a její montáž je snadná a bez vrtání. 

Doporučujeme:

  • Ochrana na sporák: Šířkově nastavitelná zábrana vařiče, která zamezí dítěti dosáhnout na sporák či ohřívaný hrnec. Koupit se dá v hobbymarketech nebo na internetu za cenu kolem 800 Kč.
  • Ochranné knoflíky na sporák: Prodávají se většinou po 4 kusech. Ochranné kryty zabraňují nebezpečí nechtěného zapnutí nebo regulace plynu dítětem. Cena za balení je už od 150 korun.
Ochranné knoflíky na sporák zabraňují nebezpečí nechtěného zapnutí nebo regulace plynu dítětem Zboží.cz

Kampaní proti popáleninám

Název kampaně 70 stupňů nevznikl náhodou – právě tak vysokou teplotu má horký čaj nebo káva 3 minuty po zalití, kdy se děti nejčastěji opaří.

Hlavně nedělat ty úkony automaticky. Dávala jsem si na to pozor předtím, ale neuvědomuju si, kam jsem to kafe dala, jestli blízko, daleko, oni jsou rychlí a je to okamžik,“ dodává matka popáleného dítěte, která na osudný moment nikdy nezapomene. Ona i její syn měli však štěstí v neštěstí, trvalé následky mu totiž nehrozí.

První pomoc v případě nouze?

Nebezpečí a rizika

Nejčastěji se úrazy odehrávají v kuchyni nebo koupelně. Pozor bychom tedy měli dávat hlavně na rozpálené plotýnky, horké nápoje či vodu ve vaně. I zdánlivé banality totiž zajistí dětem větší bezpečí a ochrání je před tragickým a často velmi bolestivým zraněním.

Tip: Bezpečnostní okenní kliku se zámkem, zábranu ke schodišti nebo ke sporáku můžete koupit levněji, když si jejich slevy pohlídáte na Kupi.cz. Stačí si produkt přidat do oblíbených a automaticky vám přijde e-mail, až bude zboží v akci. 

Stačí chvilka nepozornosti a oběd na plotně může dítě ošklivě poranit Canva

Prevence a první pomoc

Jednoduchá preventivní opatření najdou rodiče například na interaktivním webu organizace Bolíto. Jde o základní tipy – vyhnout se ubrusům na stolech, vařit na zadních plotýnkách, hrnek s horkým nápojem stavět v dostatečné vzdálenosti od okraje stolu apod. Důležitou součást tvoří i přehledná první pomoc, která zabraňuje zvyšování stupně popálenin.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz