Lentilky se po 114 letech přestanou vyrábět v Česku. Němci jim změní i recepturu

S českými lentilkami se příští rok částečně rozloučíme Canva

Lentilky patří mezi nejtradičnější české cukrovinky, v holešovské továrně Sfinx se vyrábějí už 114 let. Od dubna 2021 se ale jejich produkce přesune do německého Hamburku. Firma Nestlé tak reaguje na poptávku po kvalitnějším složení s nižším obsahem cukru. Na chuti by se podle průzkumů změna projevit neměla. Inovace čeká i balení, které bude bez plastů.

Přečtěte si také

Dávejte si pozor, až budete kupovat brambory na vánoční bramborový salát! Označení „A“ není zárukou
Dávejte si pozor, až budete kupovat brambory na vánoční bramborový salát! Označení „A“ není zárukou

Méně cukru, více čokolády a mléka

Podle zástupců Nestlé dochází ke změně ze dvou důvodů. Prvním je sladění receptury se značkou Smarties, která vyplynula z výsledků průzkumu mezi spotřebiteli.

V testu, kdy jsme lidem dali ochutnat obě varianty složení (původní i nové), jsme zjistili, že jim obě chutnají a jsou pro ně stejně akceptovatelné. Tímto krokem dojde také k zlepšení nutričního profilu výrobku – snížení obsahu cukru, zvýšení obsahu mléka a čokolády a použití certifikovaného kakaa,“ popsal manažer korporátní komunikace Nestlé Robert Kičina.

Lentilky se přesouvají pod německý závod Pixabay

Moderní balení bez plastu

Velkou roli hrála při rozhodování i nová podoba obalu. Kompletní výroba v závodě v Hamburku bude znamenat snížení nákladů a zároveň dokonalé využití tamních kapacit. Továrna je připravená na distribuci lentilek po celé Evropské unii, a navíc disponuje moderní technologií balení do papírových obalů. Díky tomu bude firma Nestlé plnit závazky pro snížení plastového odpadu i bez větších investic.

Do současnosti mělo balení některých formátů plastové součásti. Patřily mezi ně i jedny z nejprodávanějších lentilek v tubě o hmotnosti 140 g. Český závod ale zatím neměl možnost nahradit je ekologičtějším papírem. Nejoblíbenější balení (28 g) je kompletně papírové už nyní a bude se nadále vyrábět v české továrně Sfinx.

V případě 150 g balení dojde ke snížení gramáže na 130 g kvůli přechodu na plně recyklovatelný papírový obal a dojde také k adekvátnímu snížení ceny. Cena ostatních gramáží výrobku zůstane stejná,“ dodal za Nestlé Robert Kičina.

Pohlídejte si, ať se vám v akci nerozkutálejí

I další značky cukrovinek v novém

Firma Nestlé provozuje v ČR aktuálně 2 továrny – Sfinx Holešov a Zoru Olomouc. Mezi její nejznámější značky patří například Orion, Studentská pečeť, Margot nebo Kofila, která by měla také projít rebrandingem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz