Sauna - odbourává stres, pomůže při nespavosti a posiluje imunitu

Posilujte imunitu – třeba v sauně. Canva

Máte rádi relaxaci a nevadí vám vysoké teploty? Pak je pro vás ideálním odpočinkem pobyt v sauně. Nejenže vás tato nenáročná aktivita dokáže zbavit každodenního stresu, navíc přináší mnoho výhod pro vaše zdraví.

Přečtěte si také

Velikonoce: Otevírací doba v obchodech. Jak budou otevřeny supermarkety, hobby markety, elektra nebo výdejny?
Velikonoce: Otevírací doba v obchodech. Jak budou otevřeny supermarkety, hobby markety, elektra nebo výdejny?

Relaxace při vysokých teplotách není pro každého – někomu teplo nevyhovuje a po fyzických stránkách nesedí. Pokud však máte štěstí a milujete horko, pak rozhodně pořiďte saunovou výbavu a zařaďte saunování mezi své pravidelné rituály pro zdraví a psychickou pohodu. Právě posezení v sauně přináší hned několik nezanedbatelných přínosů pro organismus. Přesvědčte se sami.

Problematická pleť nemá šanci

Trápí vás problematická a aknózní pokožka? A zkusili jste už saunu? Pobyt v ní totiž dokonale čistí pleť. Póry uvolní nečistoty a bakterie – a ani černé tečky nemají šanci. Výsledkem pravidelného odpočinku ve vyhřáté sauně je čistá a vyhlazená pleť. Může za to zdravý proces pocení. Sauna je tak trochu nejen zdravotní či relaxační procedurou. Jde dokonce o takový malý kosmetický zákrok. Pravidelné saunování pomáhá zvýšit hydrataci, čistotu a schopnost regenerace pleti. Akné a celulitida? Nemají šanci.

TIP: Po pobytu v sauně, kdy jsou póry dokonale otevřené, můžete nanést čistící pleťovou masku. Ta se postará o dokonalou očistu pokožky.

Popostrčte imunitu

Potřebujete povzbudit imunitu? Pomůže vám sauna. Pravidelné saunování má za následek zvýšení obranyschopnosti organismu. Díky dodržování této pohodové aktivity nebudou mít běžné virózy či nachlazení možnost dobýt vaše tělo – a nejen to. Podle vědců se u milovníků saunování snižuje riziko výskytu kardiovaskulárního onemocnění. Pravidelné pobyty v sauně zlepšují kondici srdce, takže budete žít déle. Co pro to můžete udělat? Zařaďte saunu do svého týdenního plánu. Není nic lepšího, než si ukrást chvíli jen pro sebe. Kromě toho – co je lepší po náročném dni v práci nebo při sportu, než utéct do vyhřáté sauny a vychutnat si příval endorfinů?

Zbavte se stresu

Stres je nezdravý. Je dokázáno, že je častou příčinou mnoha onemocnění. Zapomenout na spěch a uvolnit se ze stresového sevření můžete jednoduše v sauně. Stoupající teploty totiž zvyšují hladinu serotoninu, který povzbudí vaše pocity štěstí. Navíc se v sauně vyplavují endorfiny podobně jako při fyzické aktivitě, takže ze sauny rozhodně nebudete odcházet s depresí, úzkostí nebo stresem. Naopak. Po sauně zažijete příjemnou spokojenost. A to stojí za zkoušku, co říkáte?

Zhubnout? Jasně!

Sauna pomáhá nejen s odvodněním organismu, ale také se skutečným hubnutím. Právě saunování je totiž pro tělo něco jako skutečné cvičení. Snižuje se hladina škodlivého cholesterolu, spalují se kalorie a nakopne se metabolismus. Už chápete, proč je saunování tak oblíbené? A že se raději hýbete? Zkuste hot jógu, která probíhá ve vyhřáté místnosti. Spojíte příjemné s užitečným a nejspíš se zamilujete.

Do jaké sauny vyrazit?

Máte na výběr hned z několika možností. Jednak můžete vyrazit do veřejné sauny, druhou variantou je pořízení si osobní sauny domů nebo na zahradu. Obojí má své pro a proti, záleží tak na preferencích každého. Mezi nejznámější typy saun patří finská sauna. Je dřevěná a sušší, s teplotami od 75 do 110 stupňů Celsia. Pobyt ve finské sauně by neměl být delší než 15 minut, poté následuje ochlazení. Oblíbená je také parní sauna, která má teplotu okolo 60 stupňů Celsia a velmi vysokou vlhkost. Zdravá je také známá infrasauna, která prohřívá organismus prostřednictvím infračerveného záření. Příjemné jsou také její teploty – okolo 45 až 60 stupňů Celsia, které umožňují posezení v kabině i po dobu 40 minut. Existují však i další typy saun, jako jsou tropická, solná, aromatická a další. Ideální je vyzkoušet více typů a najít si takové teplo, které je příjemné, aby byl relax skutečným odpočinkem.