Prodej, nebo pronájem? Co se víc vyplatí? Těžké rozhodování, když máte nemovitost, kde nebydlíte

Vyplatí se víc prodej, nebo pronájem nemovitosti? Freepik.com

Možná jste se odstěhovali z garsonky do většího nebo zdědili dům po babičce. Každopádně teď máte nemovitost, kterou nepotřebujete k bydlení. A řešíte velké dilema: Prodat, nebo pronajmout? Jednoznačnou odpověď vám nedáme. Když se chcete rozhodovat racionálně, potřebujete zjistit aktuální tržní cenu, za kterou se byt nebo dům prodá. Potom se musí vypočítat, kolik byste mohli ročně vydělat na pronájmu. Teprve pak se můžete rozhodnout.

Přečtěte si také

Už za týden je MDŽ. Chcete ji potěšit? Zapomeňte na bonboniéru – víme, po čem ženy touží
Už za týden je MDŽ. Chcete ji potěšit? Zapomeňte na bonboniéru – víme, po čem ženy touží

Kde zjistíte, kolik na prodeji vyděláte

„Běžně se stává, že majitelé nemají správnou představu o ceně vlastní nemovitosti. Přeceňují ji, nebo naopak podhodnocují,“ uvádí Vladimír Zuzák, ředitel pražské MAXIMA REALITY. Na začátku úvahy, jestli prodat, nebo pronajmout, tedy musí být přesný odhad tržní ceny. Naštěstí už není nutné platit za něj vysoké poplatky. Přes internet objednejte bezplatný odhad přímo od expertů na realitní trh, kteří mají statistiky z katastru nemovitostí.

Jakmile víte, kolik můžete vydělat, zvažte náklady na prodej. Obvyklá výše provize realitní kanceláře je 3–5 % z tržní ceny, víc určitě nikomu neplaťte. Vždy se ptejte, co za své peníze dostanete, a žádejte právní služby v ceně. Nikdy nevíte, kolik problémů bude třeba řešit. Každý druhý dům po babičce má na zahradě černou stavbu, problém s příjezdovou cestou nebo hranicí pozemku. Ještě víc se vyplatí, když najdete realitní kancelář, kde provizi platí kupující. Náklady na prodej pak jsou minimální, proto je tento postup čím dál populárnější.

A kolik času prodej zabere? „V Praze a větších městech se byty prodají za 3 měsíce, u rodinného domu počítejte půl roku,“ vysvětluje Zuzák. V jiných lokalitách ovšem může prodej trvat i roky. Jestli se zájemci dlouho neozývají, zkuste našich 5 triků pro rychlý prodej.

Pronájem se nevyplatí vždy Freepik.com

Pronájem se nevyplatí vždycky

Mnozí majitelé prodávat nechtějí a těší se na měsíční příjem z pronájmu. Ale jaké nájemné můžete žádat? Třeba nájemné v Praze stále roste, a tak z pronájmu 2+kk pokryjete i měsíční splátku hypotéky a pořád jste v plusu. Naopak do rodinného domu na venkově se nájemníci shánějí těžko. Vyzkoušejte pronájmovou kalkulačku, kde zdarma zjistíte tržní nájemné.

Ale pozor – vždy musíte počítat s výpadky v příjmu. Nájemníci se střídají, a tak může zůstat byt nebo dům nějakou dobu prázdný. Počítejte maximálně s 11 nájmy ročně. „Výpadek v příjmu může být i mnohem delší než měsíc,“ upozorňuje Vladimír Zuzák z MAXIMA REALITY. Jediná cesta, jak toto riziko obejít, je garantovaný pronájem. Realitní kancelář ručí za to, že je váš byt nebo dům pronajatý, a sama vám uhradí nájem za měsíce, kdy je prázdný.

Dilema prodej vs. pronájem má i jedno šalamounské řešení: To i to. Když máte nemovitost, která se na pronájem nehodí, můžete ji prodat a pořídit si jinou. Obvykle to vychází úplně nejvýhodněji. Za peníze z prodeje pořídíte byt 2+kk ve větším městě, kde se snadno shánějí nájemníci, a tak vám přinese mnohem větší zisk z pronájmu než vaše původní nemovitost.

Dilema prodej vs. pronájem má jedno šalamounské řešení Freepik.com
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz