V Česku se vyrábějí kvalitní potraviny, dokazuje zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce

SZPI uvedla, že se v České republice vyrábějí kvalitní potraviny Canva.com

Nakolik jsou potraviny prodávané v Česku kvalitní? O tom se vedla už velká spousta diskuzí, ale skutečnými čísly mnohdy nepodložených. Přinášíme tedy pár zajímavostí a čísel, které ve své výroční zprávě za rok 2019 zveřejnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Přečtěte si také

Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!
Jak vypěstovat orchidej se 40 květy? Dejte jí cukr!

Největší hříšníci pocházejí ze třetích zemí

Největší množství nedostatků bylo v roce 2019 odhaleno u šarží potravin dovážených do České republiky ze třetích zemí (25,6 %), skvělou zprávou pak je, že nejméně pochybení bylo zaznamenáno u českých výrobků (13,7 %). Potraviny pocházející z ostatních členských států EU nevyhověly v 16,9 %. To ve své výroční zprávě uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), jediný dozorový orgán v České republice, který má v kompetenci kontrolu potravin a tabákových výrobků.

Celkově tak bylo vykonáno 45 088 kontrol provozoven potravinářských podniků, celních skladů, provozoven společného stravování a internetových obchodů. Pokud jde o potraviny, dohromady bylo v loňském roce zajištěno 3 016 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků – tedy přibližně 19 % kontrolovaných výrobků.

Nejhůře si vedly čokolády a cukrovinky

Pokud se na výroční zprávu podíváme detailně, zjistíme také, jaké typy potravin byly nejproblematičtější. Smutné prvenství mají čokolády a cukrovinky, kdy ze zkontrolovaných šarží nevyhovovalo 58,3 % výrobků. Dále to byly například těstoviny (43,3 %), nealkoholické nápoje (40,6 %), med (34,4 %), škrob a škrobové výrobky (33,3 %), zpracovaná zelenina a houby (32,2 %), zmrzliny a mražené krémy (32,1 %).

V Česku prodávané čokolády a cukrovinky tak trochu pohořely Jill Wellington / Pixabay.com

Dobře si vedly tabákové výrobky, ale to neznamená, že jsou neškodné

Naopak nejméně prohřešků bylo nalezeno u cukronosných rostlin (0,0 %), naklíčených semen a klíčků (0,0 %), tabákových výrobků (0,0 %), hygieny provozovatelů potravinářských podniků (0,2 %), obilnin (1,0 %), studené kuchyně (7,1 %), pokrmů – gastro (9,9 %) či piva (11,9 %). Dobře si vedl i segment zvláštní výživy a doplňků stravy, kde bylo zaznamenáno jen 8,4 % nevyhovujících šarží.

Koronavirus následující výroční zprávu zřejmě negativně ovlivní

S jistotou se však dá předpokládat, že rok 2020 bude pro oblast doplňků stravy mnohem horší. V souvislosti s koronavirem se totiž množství prodejců doplňků stravy snaží využít situace a strachu lidí z nákazy.

Ve svých obchodech prodávají doplňky stravy slibující ochranu před koronavirem či zajištění snazšího průběhu v případě nemoci. Dosud tak bylo v České republice přistiženo na 30 prodejců. Dá se však předpokládat, že toto číslo není konečné a další nepoctiví prodejci přibydou.

Nadlimitní množství pesticidů

V roce 2019 bylo v rámci kontroly cizorodých látek prověřeno 4 454 vzorků potravin, kdy 266 z nich bylo nevyhovujících. Nadlimitní množství zbytků pesticidů bylo zjištěno u 34 vzorků – nejčastěji se jednalo o čaje, čínské a pekingské zelí, kapustu a mák.

Loni bylo prověřeno téměř 4 500 vzorků potravin, přes 200 z nich bylo nevyhovujících Canva.com

Z 28 kontrolovaných šarží olivových olejů nevyhovělo 9

Za zmínku stojí také extra panenské a panenské olivové oleje, u nichž byly v minulých letech výsledky kontrol velmi neuspokojivé. Tyto druhy olejů totiž dříve nesplňovaly fyzikální a chemické parametry, které by správně měly mít. Celkem bylo vyšetřeno 28 šarží – Řecko (9), Španělsko (7), Itálie (3) a EU (9). Z tohoto množství bylo vyhodnoceno devět jako nevyhovujících – dvě španělské, jedna italská, dvě z EU a čtyři řecké.

Restaurace, kavárny a vinárny

Byly také zkontrolovány restaurace, kavárny a vinárny, které rozlévají vína. Z celkem 157 kontrol došlo k porušení právních předpisů v 70 provozovnách. Nejčastěji šlo o neuvedení země původu anebo uvádění klamavých údajů, jako je obsah zbytkového cukru.

Celkově tak byly uloženy pokuty ve výši 156 719 000 Kč a bylo zakázáno uvádět do oběhu 10 855 potravin v celkové hodnotě 24 386 633 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz