V Česku se vyrábějí kvalitní potraviny, dokazuje zpráva Státní zemědělské a potravinářské inspekce

SZPI uvedla, že se v České republice vyrábějí kvalitní potraviny Canva.com

Nakolik jsou potraviny prodávané v Česku kvalitní? O tom se vedla už velká spousta diskuzí, ale skutečnými čísly mnohdy nepodložených. Přinášíme tedy pár zajímavostí a čísel, které ve své výroční zprávě za rok 2019 zveřejnila Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Přečtěte si také

Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení
Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení

Největší hříšníci pocházejí ze třetích zemí

Největší množství nedostatků bylo v roce 2019 odhaleno u šarží potravin dovážených do České republiky ze třetích zemí (25,6 %), skvělou zprávou pak je, že nejméně pochybení bylo zaznamenáno u českých výrobků (13,7 %). Potraviny pocházející z ostatních členských států EU nevyhověly v 16,9 %. To ve své výroční zprávě uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), jediný dozorový orgán v České republice, který má v kompetenci kontrolu potravin a tabákových výrobků.

Celkově tak bylo vykonáno 45 088 kontrol provozoven potravinářských podniků, celních skladů, provozoven společného stravování a internetových obchodů. Pokud jde o potraviny, dohromady bylo v loňském roce zajištěno 3 016 nevyhovujících šarží potravin a ostatních výrobků – tedy přibližně 19 % kontrolovaných výrobků.

Nejhůře si vedly čokolády a cukrovinky

Pokud se na výroční zprávu podíváme detailně, zjistíme také, jaké typy potravin byly nejproblematičtější. Smutné prvenství mají čokolády a cukrovinky, kdy ze zkontrolovaných šarží nevyhovovalo 58,3 % výrobků. Dále to byly například těstoviny (43,3 %), nealkoholické nápoje (40,6 %), med (34,4 %), škrob a škrobové výrobky (33,3 %), zpracovaná zelenina a houby (32,2 %), zmrzliny a mražené krémy (32,1 %).

V Česku prodávané čokolády a cukrovinky tak trochu pohořely Jill Wellington / Pixabay.com

Dobře si vedly tabákové výrobky, ale to neznamená, že jsou neškodné

Naopak nejméně prohřešků bylo nalezeno u cukronosných rostlin (0,0 %), naklíčených semen a klíčků (0,0 %), tabákových výrobků (0,0 %), hygieny provozovatelů potravinářských podniků (0,2 %), obilnin (1,0 %), studené kuchyně (7,1 %), pokrmů – gastro (9,9 %) či piva (11,9 %). Dobře si vedl i segment zvláštní výživy a doplňků stravy, kde bylo zaznamenáno jen 8,4 % nevyhovujících šarží.

Koronavirus následující výroční zprávu zřejmě negativně ovlivní

S jistotou se však dá předpokládat, že rok 2020 bude pro oblast doplňků stravy mnohem horší. V souvislosti s koronavirem se totiž množství prodejců doplňků stravy snaží využít situace a strachu lidí z nákazy.

Ve svých obchodech prodávají doplňky stravy slibující ochranu před koronavirem či zajištění snazšího průběhu v případě nemoci. Dosud tak bylo v České republice přistiženo na 30 prodejců. Dá se však předpokládat, že toto číslo není konečné a další nepoctiví prodejci přibydou.

Nadlimitní množství pesticidů

V roce 2019 bylo v rámci kontroly cizorodých látek prověřeno 4 454 vzorků potravin, kdy 266 z nich bylo nevyhovujících. Nadlimitní množství zbytků pesticidů bylo zjištěno u 34 vzorků – nejčastěji se jednalo o čaje, čínské a pekingské zelí, kapustu a mák.

Loni bylo prověřeno téměř 4 500 vzorků potravin, přes 200 z nich bylo nevyhovujících Canva.com

Z 28 kontrolovaných šarží olivových olejů nevyhovělo 9

Za zmínku stojí také extra panenské a panenské olivové oleje, u nichž byly v minulých letech výsledky kontrol velmi neuspokojivé. Tyto druhy olejů totiž dříve nesplňovaly fyzikální a chemické parametry, které by správně měly mít. Celkem bylo vyšetřeno 28 šarží – Řecko (9), Španělsko (7), Itálie (3) a EU (9). Z tohoto množství bylo vyhodnoceno devět jako nevyhovujících – dvě španělské, jedna italská, dvě z EU a čtyři řecké.

Restaurace, kavárny a vinárny

Byly také zkontrolovány restaurace, kavárny a vinárny, které rozlévají vína. Z celkem 157 kontrol došlo k porušení právních předpisů v 70 provozovnách. Nejčastěji šlo o neuvedení země původu anebo uvádění klamavých údajů, jako je obsah zbytkového cukru.

Celkově tak byly uloženy pokuty ve výši 156 719 000 Kč a bylo zakázáno uvádět do oběhu 10 855 potravin v celkové hodnotě 24 386 633 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz