Recepty z kopřiv: Vyzkoušejte si z nich připravit salát, nádivku nebo pálenku

Víte, že kopřiva obsahuje často více vitamínů a minerálů než čerstvá zelenina? Canva

Kopřiva dvoudomá je plevel, který zahrádkáři na své zahradě neradi vidí. Je odolná a vyplít ji není jednoduché. Až si však přečtete, jak pozitivní má tato rostlina účinky a jak dobře funguje v jarní kuchyni, možná na ni změníte názor. K období Velikonoc navíc kopřiva patří již po staletí.

Přečtěte si také

Mungo klíčky: Jedna z nejzdravějších potravin, která vás může i zabít
Mungo klíčky: Jedna z nejzdravějších potravin, která vás může i zabít

Přírodní životabudič

Velikonoce jsou sice ryze křesťanským svátkem, ale vzhledem k tomu, že je slavíme právě na začátku jara, mnoho velikonočních tradic pochází i z pohanských zvyků našich předků. Na konci zimy se jim vydatné zeleniny příliš nedostávalo. Dobře věděli, že v mladých kopřivách se ale nachází množství životabudičů, kterým dnes říkáme vitamíny, minerály a další blahodárné látky. Věděli jste třeba, že listy kopřivy plnohodnotně nahradí listy špenátu? Jedinečnou vlastností kopřivy je boj s únavou a vyčerpáním organismu. A to se po zimě bude hodit většině z nás! Proto dnes najdeme kopřivu v mnoha jarních receptech, které jsou pro Velikonoce tradiční.

Na kopřivy bezpečně

Kam na kopřivy?

Míst, kde najdete kopřivy růst, je v přírodě spousta. Pokud je nemáte ve stinné části své zahrady, hledejte je v přírodě v takových koutech, které méně lahodí oku. Ty má totiž kopřiva nejraději! Najdete ji u plotů, v listech suché trávy nebo v příkopech podél cest. Ideální čas na sběr kopřiv je právě na začátku dubna. Sbírejte hlavně mladé lístky nových kopřiv, starší rostliny v sobě mají již vyšší procento dusičnanů.

Nechcete se při sběru požahat? Chraňte se pro jistotu rukavicemi. Pokud si pak kopřivu chcete uchovat co možná nejdéle, lístky opláchněte, pokrájejte a nechte zamrazit. Tak vám vydrží i déle než do Velikonoc.

Kopřivu najdete ve stinných částech zahrady, u plotů nebo podél cest v příkopech Canva

Je libo nádivku nebo salát?

Nejznámějším velikonočním jídlem je určitě nádivka. S ní je to trochu jako se svíčkovou – každá rodina má ten svůj osvědčený recept. Někdo přidává více masa, někdo přisype i houby. Všechny ale mají společné množství čerstvých bylinek jako je petrželka, medvědí česnek a právě kopřivy. Jestli nemáte vlastní zahrádku, nezoufejte. Mnohé z nich, včetně kopřivy, dnes už koupíte v supermarketech.

Připravujete-li na jaře sekanou nebo pečeni, jako přílohu si můžete připravit čerstvý salát z kopřiv. Bojíte se spáleného jazyka? Pokrájejte lístky nadrobno nebo je vyválejte válečkem na těsto. Jestli máte i tak strach, můžete je přelít vařící vodou, abyste měli jistotu, že lístky nebudou žahat.

Kopřivu si můžete přidat do zdravého smoothie nebo ji tradičně nakrájet do velikonoční nádivky Canva

Do smoothie i jako pálenka

Čerstvou kopřivu můžete využít jak na talíři, tak ve sklenici jako nápoj. Přísun vitamínů vám zajistí oblíbené smoothie, do kterého přidáte čerstvé lístky kopřivy, dochutíte cukrem nebo medem a citrónovou šťávou a podáváte třeba ke zdravé snídani.

Jestli vás nezlákáme ani na spařenou kopřivu ve vylouhovaném čaji, možná uslyšíte na kopřivovou pálenku!

  • Při její přípravě zužitkujete oddenek kopřivy, který očistíte, pokrájíte a naplníte jej do lahví.
  • Ty zalijte 30% až 40% alkoholem
  • a nechte odstát alespoň 14 dní na teplém místě.