Připravte si kopřivový čaj. Detoxikuje organismus a podporuje trávení

Domácí kopřivový čaj Anna Jančevová

Kopřivu považuje většina lidí za plevel. Zejména pak zahrádkáři, kteří s ní častokrát vedou na pozemcích dlouhodobé boje. Je to ale škoda. Jde totiž o léčivou bylinu, která má právě teď na jaře ve svých listech nejvíc vitamínů. Nejjednodušším způsobem, jak z ní získat cenné látky, je uvařit si čaj.

Přečtěte si také

8 tipů, kam doma schovat peníze a drobné cennosti bez trezoru
8 tipů, kam doma schovat peníze a drobné cennosti bez trezoru

Kopřiva je úžasná léčivka

Výčet léčivých účinků kopřivy dvoudomé i kopřivy žahavky by vydal na celý list papíru, zmíníme tedy namátkou jen některé. Kopřiva působí močopudně, to znamená, že zabraňuje zadržování vody v těle. Je proto ideální na jarní očistu či detoxikaci, jak se tomu říká moderně. Kromě toho podporuje trávení a má protizánětlivé účinky

Kopřivový čaj z čerstvých kopřiv

Ingredience:

  • malá hrst mladých kopřiv (4 rostliny)
  • 1 litr horké vody
  • med k oslazení

Postup:

  1. V přírodě si natrhejte mladé listy kopřivy. Čím mladší, tím více léčivých účinků. 
  2. Doma je pečlivě propláchněte ve vodě, abyste je zbavili prachu, nečistot, písku či hlíny.
  3. Omyté kopřivy zalijte vařící vodou a nechte 15 minut louhovat.
  4. Poté kopřivový čaj oslaďte podle chuti medem nebo nechte jen tak. Pokud je čaj příliš silný, zřeďte ho vodou.
  5. Popíjejte jej ideálně co nejdřív po uvaření. Po hodinách stání může čaj hořknout. 
Nejlépe chutná čerstvě uvařený čaj, po delší době může zhořknout Anna Jančevová

S jakými dalšími bylinami kombinovat kopřivu?

Kopřiva je skvělá na zlepšení trávení. V takovém případě ji můžete zkombinovat s listy pampelišky, se sušenou čekankou a mátou peprnou. 

Tip na nákup:

Pokud se vám nechce do přírody pro čerstvé kopřivy, můžete si v obchodě koupit už hotový kopřivový čaj. V supermarketech seženete sušené kopřivové listy (40 g kolem 35 Kč), které můžete namíchat s jinými bylinami a vytvořit si vlastní čajovou směs. A stejně tak seženete i přímo naporcované kopřivové čaje (20 sáčků kolem 40 Kč). 

Levnější ale samozřejmě je si kopřivy nasbírat za domem, případně si je i sami nasušit. K tomu vám skvěle poslouží domácí sušička, kterou koupíte už od 500 Kč v té nejzákladnější výbavě. 

V případě mladých rostlin se mohou sbírat celé lodyhy, u starších kopřiv pak jen listy Pixabay.com

Jak sušit kopřivy

Mladé kopřivy sbírejte celé včetně stonku a pozvolna sušte. U starších kopřiv, které poznáte podle jejich výšky a celkové velikosti, sbírejte už jen listy. Při sběru nezapomeňte na rukavice, pokud se chcete vyhnout požahání od kopřiv. Usušené listy by měly být křupavé, nikoliv zčernalé. To je způsobeno příliš vysokou teplotou při sušení. 

Čaj ze sušených vs. čerstvých kopřiv

Čaj připravený z čerstvých listů mladých kopřiv sice nemá tak výraznou barvu, ale zato v něm najdete velké množství enzymů a vitamínů. Oproti tomu čaj ze sušené kopřivy má tmavší zelenavou barvu, ale jeho účinky už nejsou tak výrazné. Určitě se však vyplatí připravovat čaj jak z čerstvých, tak ze sušených kopřiv.

Tip: Před konzumací tohoto čaje se pro jistotu poraďte se svým lékařem o případných kontraindikacích. Zvláště, trpíte-li nějakými zdravotními problémy.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz