Suchej únor drží tisíce lidí v Česku. Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol?

Suchej únor drží tisíce lidí v Česku. Co se stane s vaším tělem, když přestanete pít alkohol?

Suchej únor. Pro mnoho lidí známé slovní spojení a každoroční tradice. 29 dní, během kterých nebudete pít alkohol. Pro spoustu lidí ale také nepředstavitelně dlouhá doba, kterou bez alkoholu rozhodně nevydrží. Proč Suchej únor? Protože v České republice se za hranou rizikového pití pohybuje přes milion lidí. Za alkoholiky jsme i v cizině. Tato kampaň si dává za cíl, abychom to změnili a dokázali si, že to jde i bez alkoholu.

Přečtěte si také

Oblíbená služba Masterpass v říjnu končí. Dejte si pozor, ať nepřijdete o své účtenky do účetnictví
Oblíbená služba Masterpass v říjnu končí. Dejte si pozor, ať nepřijdete o své účtenky do účetnictví

Kolik toho Češi vypijí

Češi nad 15 let v průměru vypijí 14,4 l čistého lihu. Je to hodně? Ano, je. Řadíme se na celosvětovou špičku. Vypijeme totiž více než dvojnásobek světového průměru, což nás řadí na 3. místo tohoto nelichotivého žebříčku (více zvládnou už jen v Litvě a Moldavsku). Co s tím?

Suchej únor? Co to je?

Suchej únor je iniciativa Ligy otevřených mužů, která si dává za cíl dokázat, že vydržíte 1 měsíc bez alkoholu. Letos se koná již osmý ročník, kdy si během února otestujete, že se umíte bavit i s nealkem. Pokud se chcete ujistit, že na alkoholu nejste závislí, co lehčího udělat, než se přihlásit do této výzvy? 

Tip: Jste účastníkem Suchého únoru a chcete o tom dát vědět i přátelům? I letos se můžete registrovat k výzvě na oficiálních stránkách suchejunor.cz a pořídit si „29denní SÚrvival kit – originální balíček pro přežití“. Fotku s plechovým hrnkem, na kterém je nápis #nejsemnaplech, má na svém Instagramu moderátor Roman Vojtek s manželkou a řada dalších celebrit, které se dobrovolně vzdaly alkoholu na celých 29 dní. Nákupem podpoříte kampaň a další dobročinné aktivity. Na sociálních sítích jsou pak skupiny pro sušiče, kde najdete například mapu kaváren a restaurací, kde je dobře i na suchu

Nákupem plechového hrnku podpoříte kampaň Suchej únor a další dobročinné aktivity (Foto: Suchejunor.cz)

Nejoblíbenější alkohol Čechů

Více než polovina spotřeby alkoholu Čechů je zapříčiněna pitím piva. V průměru jej každý Čech vypije 161,9 litru ročně. Rádi máme i 40% destiláty, kterých zkonzumujeme 6,3 litru ročně. V posledních letech roste ale i podíl vína, jehož spotřeba činí 13,7 litru. Celkové množství lihovin pijeme stále stejně. Pivo však relativně klesá právě ve prospěch vína, což potvrzuje i hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Maxima čistého alkoholu jsme do sebe vstřebávali v letech 2007 až 2009, kdy průměrná spotřeba na osobu dosahovala výše 10,4 litru. V posledních letech si lze všimnout rostoucí obliby vína a naopak nižší konzumace piva. Množství vypitých lihovin se příliš nemění,” dodal Křeček.

Zřejmě pro nikoho nebude překvapením, že nejoblíbenějším alkoholickým nápojem Čechů je pivo

Má vůbec cenu držet měsíc půst?

Ano, rozhodně má.

„Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně pozitivně se proměňuje i vnější vzhled,“ vysvětluje Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví. 

Ruku v ruce s alkoholickými nápoji jdou i jejich nealkoholické varianty. Pokud má někdo rád pivo, zřejmě si v nutnosti dá i jeho nealko verzi. O oblibě nápojů bez alkoholu mluví například marketingový ředitel Bohemia Sekt Martin Fousek:

„Mezi roky 2009 až 2019 vzrostly prodeje nealkoholické varianty sedminásobně, za uplynulých pět let pak evidujeme dvojnásobný nárůst. Celkově jsme loni prodali nealkoholického Bohemia Sektu přes 600 tisíc lahví.“

Pochutnejte si na nealko nápojích

Pokud jste fanoušci piva, rozhodně nešlápnete vedle, pokud si ke guláši dáte třeba Birell. Ten se prodává kolem 15 Kč. Že slavíte narozeniny a nechcete si přiťuknout alkoholickým šampaňským? Kupte si nealkoholický Bohemia Sekt, který je běžně k dostání za 150 Kč. Pokud chcete něco netradičního, sáhněte například po nealkoholickém ginu Borrago.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!