Bobkový list zatočí s migrénou, cukrovkou i moly ve skříni

Bobkový list využijete nejen v kuchyni Canva

Bobkový list je koření, které se stalo nedílnou součástí středoevropské kuchyně. Jedná se o sušené listy vavřínu vznešeného – Laurus nobilis, který je mimo jiné symbolem vítězství. Víte, jak ho využít v domácnosti?

Přečtěte si také

Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení
Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení

Není jen kořením

Bobkový list je znám především jako koření, má však i blahodárné účinky, pro které se využívá po celá staletí.

Obsahuje bílkoviny, vlákninu, hořčiny, glykosidy, alkaloidy, třísloviny, silice, kyselinu listovou i vitamíny, zejména A, B, C a minerální látky, jako jsou draslík, hořčík, fosfor, selen, měď, vápník, zinek či železo. Podporuje trávení a současně zvyšuje chuť k jídlu. Působí antisepticky, protizánětlivě a dezinfekčně a používá se při nemocech a během rekonvalescence.

Jde také o velmi mírné sedativum. Jedna z látek v něm obsažená – eukalyptol – uvolňuje dýchací cesty a pomáhá během relaxace. Na různé jedy působí jako protijed.

Bobkový list a naše zdraví

Bobkový list dokáže ve formě čaje snižovat hladinu krevního cukru a je vhodný pro lidi s diabetem 2. typu. Pomáhá při revmatických bolestech, artritidě, bolestech kostí, kloubů, zad, krční páteře, kříže i sedacího nervu. Používá se k čištění kloubů i detoxikaci těla od škodlivých usazenin a solí kyseliny močové.

Blahodárně působí také na močový měchýř, kde rozpouští kamínky, pomáhá při trombóze jater, povzbuzuje tvorbu žluči u jater poškozených dlouhodobým užíváním chemických léčiv a rozpouští zatvrdliny ve slezině. Účinný je i při dně, migréně a otocích.

  • Čaj z bobkového listu připravíte ze lžičky nasekaných vavřínových listů, které přelijete 3 dl vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Poté přecedíte.
  • Nálev z bobkového listu vytvoříte ze 2 středně velkých bobkových listů zalitých ¼ litrem vroucí vody. Nechte pak 5 minut louhovat. Lze přidat i do koupele.
  • Bobkový olej se maže na bolestivá místa, zabírá také při úrazech a pohmožděninách. Vezměte 50 g bobkového listu, dejte jej do láhve a zalijte alespoň 70% lihem. Poté nechte 24 hodin louhovat, přidejte ½ litru olivového oleje a zahřívejte ve vodní lázni 5 až 6 hodin, ale nevařte. Následně vše přefiltrujte přes jemné plátno.
Bobkový list pozitivně působí na naše zdraví a využijete jej také proti molům. Canva

Zažene moly

Bobkový list lze využít k odpuzení šatních i potravinových molů. Stačí ho dát do skříně s oblečením nebo do spíže s potravinami. Jako okrasný keřík či stromek vypadá krásně i ve vstupních halách, u schodišť a konferenčních sálů, ale také na terase, balkoně nebo v zimní zahradě.

Využití v kuchyni

Bobkový list se přidává do omáček, polévek, marinád a použít lze i při pečení masa. Hodí se do svíčkové, rajské i smetanové omáčky nebo ke zvěřině. Využijete ho rovněž při nakládání masa, ryb, hub i okurek a další zeleniny. Během tepelné úpravy je lepší přidat bobkový list až těsně před koncem, jinak mohou mít výsledné pokrmy hořkou chuť.