Bobkový list zatočí s migrénou, cukrovkou i moly ve skříni

Bobkový list

Bobkový list je koření, které se stalo nedílnou součástí středoevropské kuchyně. Jedná se o sušené listy vavřínu vznešeného - Laurus nobilis. Vavřín je symbolem vítězství. Jak jej využít v domácnosti? 

Přečtěte si také

Nevíte, co vařit? Recepty z rýže a luštěnin každý den na jiný způsob
Nevíte, co vařit? Recepty z rýže a luštěnin každý den na jiný způsob

Bobkový list je znám především jako koření, má však i blahodárné účinky, pro které se využívá po celá staletí. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, hořčiny, glykosidy, alkaloidy, třísloviny, silice, kyselinu listovou i vitamíny, zejména A, B, C a minerální látky, jako je draslík, hořčík, fosfor, selen, měď, vápník, zinek či železo. Podporuje trávení a současně zvyšuje chuť k jídlu. Působí antisepticky, protizánětlivě a dezinfekčně a používá se při nemocech a při rekonvalescenci. Jde také o velmi mírné sedativum. Eukalyptol uvolňuje dýchací cesty a pomáhá během relaxace. Na různé jedy působí jako protijed.

Bobkový list a naše zdraví

Bobkový list dokáže ve formě čaje snižovat hladinu krevního cukru a vhodný pro lidi s diabetem 2. typu. Pomáhá při revmatických bolestech, artritidě, dalších bolestech kostí, kloubů, zad, krční páteře, kříže i sedacího nervu. Používá se k čištění kloubů i detoxikaci těla od škodlivých usazenin a solí kyseliny močové. Blahodárně působí i na močový měchýř, kde rozpouští kamínky, pomáhá při trombóze jater, povzbuzuje tvorbu žluči u jater poškozených dlouhodobým užíváním chemických léčiv a rozpouští i zatvrdliny ve slezině. Pomáhá při dně, migréně a otocích.

Čaj z bobkového listu vytvoříte ze lžičky nasekaných vavřínových listů, které přelijte 3 dl vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Pak čaj přecedíte.

Nálev z bobkového listu vytvoříte ze 2 středně velkých bobkových listů zalitých ¼ litrem vroucí vody. Nechte pak 5 minut louhovat. Lze přidat i do koupele.

Bobkový olej se maže na bolestivá místa, zabírá i při úrazech a pohmožděninách. Vezměte 50 g bobkového listu dejte do láhve a zalijte alespoň 70 % lihem. Pak nechte 24 hodin louhovat, přidejte ½ litru olivového oleje a zahřívejte jej ve vodní lázni 5 až 6 hodin, ale nevařte. Pak vše přefiltrujte přes jemné plátno.

Jak použít bobkový list

Zažeňte moly

Bobkový list lze velmi dobře využít k odpuzení šatních i potravinových molů. Stačí jej dát do skříně s oblečením nebo do spíže s potravinami. Jako okrasný keřík či stromek vypadá krásně i ve vstupních halách, u schodišť a konferenčních sálů, ale i na terase, na balkoně či v zimní zahradě.

Využití v kuchyni

Lze je dát do omáček, polévek, marinád a použít i při pečení masa. Hodí se do svíčkové, rajské i smetanové omáčky ke zvěřině. Bobkový list se hodí při nakládání masa, ryb, hub či okurek a další zeleniny. Během tepelné úpravy je lepší přidat bobkový list těsně před koncem, jinak mají pokrmy hořkou chuť. Bobkový list lze vařit i několikrát aniž by ztratil většinu aromatických látek.