Bobkový list zatočí s migrénou, cukrovkou i moly ve skříni

Bobkový list využijete nejen v kuchyni Pixabay.com

Bobkový list je koření, které se stalo nedílnou součástí středoevropské kuchyně. Jedná se o sušené listy vavřínu vznešeného – Laurus nobilis. Vavřín je mimo jiné symbolem vítězství. Jak jej využít v domácnosti?

Přečtěte si také

7 běžných (super)potravin, o kterých jste netušili, že jsou tak zdravé
7 běžných (super)potravin, o kterých jste netušili, že jsou tak zdravé

Bobkový list je znám především jako koření, má však i blahodárné účinky, pro které se využívá po celá staletí. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, hořčiny, glykosidy, alkaloidy, třísloviny, silice, kyselinu listovou i vitamíny, zejména A, B, C a minerální látky, jako jsou draslík, hořčík, fosfor, selen, měď, vápník, zinek či železo. Podporuje trávení a současně zvyšuje chuť k jídlu. Působí antisepticky, protizánětlivě a dezinfekčně a používá se při nemocech a během rekonvalescence. Jde také o velmi mírné sedativum. Jedna z látek v něm obsažená – eukalyptol uvolňuje dýchací cesty a pomáhá během relaxace. Na různé jedy působí jako protijed.

Bobkový list a naše zdraví

Bobkový list dokáže ve formě čaje snižovat hladinu krevního cukru a je vhodný pro lidi s diabetem 2. typu. Pomáhá při revmatických bolestech, artritidě, bolestech kostí, kloubů, zad, krční páteře, kříže i sedacího nervu. Používá se k čištění kloubů i detoxikaci těla od škodlivých usazenin a solí kyseliny močové. Blahodárně působí i na močový měchýř, kde rozpouští kamínky, pomáhá při trombóze jater, povzbuzuje tvorbu žluči u jater poškozených dlouhodobým užíváním chemických léčiv a rozpouští zatvrdliny ve slezině. Pomáhá při dně, migréně a otocích.

  • Čaj z bobkového listu vytvoříte ze lžičky nasekaných vavřínových listů, které přelijte 3 dl vroucí vody a nechejte 15 minut louhovat. Poté přeceďte.
  • Nálev z bobkového listu vytvoříte ze 2 středně velkých bobkových listů zalitých ¼ litrem vroucí vody. Nechte pak 5 minut louhovat. Lze přidat i do koupele.
  • Bobkový olej se maže na bolestivá místa, zabírá i při úrazech a pohmožděninách. Vezměte 50 g bobkového listu, dejte do láhve a zalijte alespoň 70% lihem. Poté nechte 24 hodin louhovat, přidejte ½ litru olivového oleje a zahřívejte ve vodní lázni 5 až 6 hodin, ale nevařte. Následně vše přefiltrujte přes jemné plátno.
Bobkový list pozitivně působí na naše zdraví a využijete jej také proti molům Pixabay.com

Zažene moly

Bobkový list lze velmi dobře využít k odpuzení šatních i potravinových molů. Stačí jej dát do skříně s oblečením nebo do spíže s potravinami. Jako okrasný keřík či stromek vypadá krásně i ve vstupních halách, u schodišť a konferenčních sálů, ale i na terase, balkoně či v zimní zahradě.

Využití v kuchyni

Lze jej přidat do omáček, polévek, marinád a použít i při pečení masa. Hodí se do svíčkové, rajské i smetanové omáčky ke zvěřině. Využijete jej rovněž při nakládání masa, ryb, hub či okurek a další zeleniny. Během tepelné úpravy je lepší přidat bobkový list až těsně před koncem, jinak mohou mít výsledné pokrmy hořkou chuť. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz