AliExpress otevřel první kamennou prodejnu. Amazon vyhazoval miliony ve zboží!

AliExpress otevřel první kamennou prodejnu. Amazon vyhazoval miliony ve zboží!

To, že nákupy na internetu jsou stále oblíbenější, není žádná novinka. V loňském roce jsme v českých e-shopech utratili 155 miliard korun! A to nepočítáme ty zahraniční. Mezi nejoblíbenější patří čínský AliExpress nebo americký Amazon. Kam se nákupy u těchto internetových gigantů posunou a na co se mohou zákazníci těšit?

Přečtěte si také

Značení na vajíčkách: Co z něj vyčteme a proč je důležité si ho všímat?
Značení na vajíčkách: Co z něj vyčteme a proč je důležité si ho všímat?

Cena na prvním místě

Čínský e-shop AliExpress, který je dceřinou společností koncernu Alibaba, je rájem pro levné nákupy. Sháníte-li cokoliv od kosmetiky, domácích potřeb nebo součástek na auto, na AliExpressu to koupíte za zlomek ceny. O kvalitě těchto výrobků lze samozřejmě diskutovat. Přeci jen se několikanásobný rozdíl v ceně zboží musí někde projevit, nemyslíte? Na to jsou ale uživatelé AliExpressu zvyklí, a tak trochu připravení. Počítat je třeba i s delšími dodacími lhůtami balíčků, které putují až z Číny, což často trvá několik týdnů, v horším případě i měsíců. To se ale možná brzy změní. Čínský koncern Alibaba se totiž snaží expandovat i na světových trzích a výjimkou není ani evropský kontinent.

AliExpress otevřel v roce 2019 svou první kamennou prodejnu v Evropě

AliExpress už je v Evropě

Na konci léta roku 2019 otevřel AliExpress svoji první kamennou prodejnu v Evropě. Najdete ji v obchodním centru kousek od španělského hlavního města Madridu. Městečko Arroyomolinos, kde se prodejna nachází, zažilo v srpnu doslova nákupní horečku. Více než tři tisíce lidí před obchodem čekalo už dva dny před jeho slavnostním otevřením! Důvodem bylo i to, že AliExpress prvním 500 návštěvníkům slíbil zajímavé dárky, jako chytré telefony, skútry nebo drony. Otevření této prodejny má za úkol zkrátit dodací lhůty balíčků, a tím vylepšit pověst celé společnosti. Pokud se mu na Pyrenejském poloostrově povede, není vyloučeno, že otevře další kamenné prodejny v jiných zemích Evropy.

Do Amazon obchodu jen s aplikací

Americký internetový obchod Amazon je spolu s čínskou společností Alibaba největší zasílatelský obchodní řetězec na světě. I on už svůj pilotní kamenný obchod otevřel, a to v americkém Seattlu, kde společnost sídlí. V roce 2019 jej však Amazon testoval jen na svých zaměstnancích, pro veřejnost by se měl obchod otevřít až letos na jaře. Na rozdíl od AliExpressu budou ale prodejny novátorské a zákazníci zde budou moci nakupovat pomocí mobilní aplikace. Tedy bez prodavačů, bez pokladen a bez front. Evropské zákazníky navíc potěšila nová informace o tom, že Amazon plánuje otevřít kamenné obchody i v pro nás dostupném Německu. O jaké prodejny půjde a jaké zboží zde zákazníci najdou, zatím ale není jasné.

Amazon čelí v Německu velkému skandálu ohledně vyhazování plně funkčního zboží

V Německu čelí Amazon skandálu

Německý trh je pro Amazon druhý největší, hned po tom americkém. Možná právě proto se zde snaží napravit si reputaci po skandálu, který odhalila německá veřejnoprávní televize ZDF v roce 2018. Tehdy totiž vyšlo najevo, že Amazon ničil vrácené i nové zboží, jehož hodnota se denně pohybovala okolo 23 tisíc eur. Zaměstnanci společnosti televizním reportérům sdělili, že zboží, jako jsou ledničky, mobilní telefony nebo nábytek, společnost neekologicky likvidovala, a to pak končilo v odpadu. Jednalo se o kusy, které zákazníci vrátili, protože jim nevyhovovaly, byly však plně funkční. Takové zboží už společnost znovu totiž neprodává. Ekologická organizace Greenpeace jejich jednání označila za obrovské plýtvání a požadovala, aby vytváření takovéhoto odpadu bylo zakázáno.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz