Na co si dát při nákupu vánočního stromku pozor

Jak letos vybrat vánoční stromeček? monkeybusiness / Depositphotos

Letos jako každý rok přichází čas výběru vánočního stromečku. Víte, podle čeho si ho vybrat, aby vám vydržel co nejdéle? Jaký druh jehličnanu je nejlepší a jak se o něj do Vánoc postarat? Poradíme vám, jak na to.

Přečtěte si také

Sekáče již dávno nejsou obchody pro chudé. Proč v nich nakupovat?
Sekáče již dávno nejsou obchody pro chudé. Proč v nich nakupovat?

Umělý stromek

Nebaví vás uklízet opadané jehličí? Nechce se vám každý rok utrácet za nový stromeček a nelíbí se vám povánoční pohřebiště stromků kolem popelnic? Pak bude umělý stromek pro vás tou správnou volbou

Ale pozor, nemusí být vhodný pro alergiky. Umělé stromky jsou totiž vyráběny z PVC, jehož základní surovinou je ropa, a často obsahují i látky, které jsou zdraví škodlivé a mnohokrát překračují povolenou normu. Také je třeba mít světýlka na nich neustále pod dozorem, protože umělá hmota může vzplanout.

Umělé vánoční stromky mohou obsahovat nebezpečné látky Canva

Umělý stromek sice neopadá a počáteční investice možná vyjde levněji, ty živé však mají přeci jen něco do sebe. Nejenže krásně vypadají, ale také vám provoní celý obývací pokoj.

Živé vánoční stromky – jaké jsou druhy a jejich ceny?

Na vánoční stromky narazíte s blížícím se Štědrým dnem na každém rohu – a že je z čeho vybírat. Vyznáte se v nich? 

  • Jedle kavkazská – má pravidelný tvar, měkké a lesklé jehličí a její větve udrží i těžší ozdoby. Téměř neopadává, avšak rozhodně není tou nejlevnější variantou. Její cena se pohybuje mezi 550–1 500
  • Smrk ztepilý – má krátké, tuhé jehličí a husté větve. Barvu má nejčastěji zelenou nebo šedozelenou. Jeho nevýhodou je, že brzy opadává. Na druhou stranu bývá nejlevnější. Koupíte ho od 300 do 600 Kč.
  • Smrk pichlavý – druh původem ze Severní Ameriky má šedozelené nebo stříbrné jehličí a hezký tvar koruny. Jeho pevné větve unesou i těžší ozdoby a téměř neopadává. Ceny se pohybují mezi 400–1 000 Kč.
  • Borovice lesní – vzhledově je odlišná od smrku a jedle. Má delší jehličí než smrk, řidší kuželovitou korunu a její větve jsou dále od sebe. Vydrží ovšem mnohem déle čerstvá než smrk. Koupíte ji již do 500 Kč
  • Borovice černá – původem z Balkánu, pěstuje se i v českých lesích a parcích. Má delší jehličí než borovice lesní, od 8 až do 15 centimetrů. Koruna je širší a pevná, potřebuje tedy více místa. Její jehličí však skoro neopadává. Koupíte ji od 500 do 1 000 Kč.
Jedli, borovici či smrk? Jaký vánoční stromek bude pro vás nejlepší? Canva

Na co si dát pozor při výběru?

Nejprve si zkontrolujte stromeček jako celek – zda je souměrný a jakou má hustotu větví a jehlic. Poté zkontrolujte samotné jehlice. Měly by mít svěží barvu, být pružné a neměly by při doteku opadávat. Dále zkontrolujte větve, zda nejsou zlomené či nějak poškozené. Stromek by také neměl silněji ronit pryskyřici

Na větvičky budete potřebovat hlavně krásné baňky

Když už máte stromeček doma

Vánoční stromek doma vybalte ze sítě, aby se neničily větve. Než ho dáte do nádoby s vodou, seřízněte mu kmínek asi o dva centimetry. Poté ho postavte do chladné místnosti, třeba do předsíně či do garáže, nebo ho dejte na zahradu, na terasu nebo balkon. Do vytápěné místnosti ho přesuňte co nejpozději, aby vám vydržel co nejdéle.

Myslete na stojan

Než se vrhnete na zdobení stromečku, budete potřebovat stojan. Ty jsou většinou vyrobené ve více velikostech podle průměru kmene. Jestliže jej doma již máte, myslete při nákupu stromku, na jakou velikost potřebujete jeho kmen seříznout, aby se do něj vešel. Pokud ovšem stojan kupujete až po stromku, myslete naopak na průměr kmínku, na který jste nechali stromek seříznout.

Stojan můžete zvolit dřevěný, litinový, kovový, plastový či keramický. V posledních letech jsou oblíbené také stojany se systémem klick-fix, které jsou velmi praktické a spolehlivé, neboť udrží i opravdu velké stromečky, včetně těch s nepravidelným kmínkem. Nejsou však tak dekorativní jako dřevěné či litinové stojany. Záleží tedy na vašich preferencích.

Vyberte si pro vás ten nejlepší

Stromeček v květináči je nejekologičtější variantou

Stále více a více si oblibu v českých domácnostech nachází taktéž vánoční stromek v květináči. Je však potřeba jej dostatečně zalévat, a ještě před tím, než ho dáte do místnosti, je ideální nechat jej dva týdny v chladnějším prostoru, aby se aklimatizoval. Vhodný je sklep či zimní zahrada.

Ekologický vánoční stromek? V květináči Canva

Poté, co tento stromek splní své vánoční poslaní, jej můžete zasadit u sebe na zahradě nebo v přírodě a nevytvoříte tak žádný odpad. Jedná se proto asi o nejlepší variantu, avšak zároveň i nejdražší. 

Jak na úklid řezaného vánočního stromku? 

Pokud máte doma stromek umělý, úklid je snadný. Jednoduše ho po odstrojení sbalíte zpět do krabice a uložíte nejlépe do sklepa nebo na půdu. Ten v květináči pak zasadíte na zahradě. S řezaným stromečkem je to ovšem složitější. Nejlépe ho odstrojte, opatrně položte na plachtu či prostěradlo, abyste jehličí neměli všude, a vyneste ho ven.

Postavte jej ke kontejneru

Nevyhazujte ho ale, kam se vám zlíbí! Buďto využijte odvoz stromků, který by mělo pravidelně pořádat vaše město, nebo ho postavte vedle nádob na směsný odpad či ke kontejnerům na tříděný odpad.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz