6 důvodů, proč chodit do přírody za každého počasí

Příroda na nás má mnoho pozitivních vlivů. Proč tam vyrážet za každého počasí?

Samozřejmě, že své byty opouštíme. Otázkou však je, jak často vyrážíme do přírody, když zrovna nejsme na dovolené. Zvláštní dotaz? Vězte, že tomu tak není. Pravidelný pobyt v úplně obyčejném lese totiž pro naše zdraví udělá výrazně více než hodinka na tenise, v posilovně nebo exotická dovolená. A když vyrazíte navzdory počasí? Nic lepšího vás napadnout nemůže. Budete překvapeni, jak moc své tělo posílíte.

Přečtěte si také

Konec obav o děti: GPS hodinky jsou stylový doplněk, ale i nedocenitelný pomocník
Konec obav o děti: GPS hodinky jsou stylový doplněk, ale i nedocenitelný pomocník

6 důvodů, proč vyrážet do přírody

Každý z nás je originál, proto jednotný návod neexistuje. Nicméně, čím víc necháte akci „příroda“ volný průběh, tím lépe pro vás. Nevěříte? Podívejte se, proč je bloumání krajinou tak vyživující.

  1. Osvobození od každodennosti. Najednou „nic“ nemusíte. Sledujte, jak vám šustí jehličí pod nohama, slunce svítí skrze listy, jakou kůru mají stromy. Nebo prostě jen seďte. Zastavte se a „jen“ buďte. Díky tomuto stavu (neříkáme, že je vždy úplně snadný) máte šanci poodstoupit od úkolů a problémů, které vám víří v hlavě, berou vám hodně energie a zatěžují organismus.
  2. Návrat sil. Tím, že si uvědomíte sebe, máte možnost se nadechnout. A jak známo, více kyslíku v těle znamená více energie. V poměru s velikostí přírody zjistíte, že vaše těžkosti mohou být z určitého úhlu vlastně maličkostmi.
  3. Posilujete imunitní systém. V přírodě se setkáváte s řadou látek a tělo se je naučí rozeznávat. Navíc pohybem na čerstvém vzduchu posilujete své tělo. Imunitu vzpruží i vitamín C (v lékárnách Dr. Max momentálně koupíte Celaskon Long Effect za akční cenu 169 Kč a v lékárnách Benu GS Vitamin C za 204 Kč, obě slevy platí do 31. 10.).
  4. Vyživujete svůj mozek. Snad největším překvapením může být, že pobyt v přírodě (nikoli v městském parku) výrazně posiluje kognitivní funkce mozku (schopnost se učit, soustředit a pamatovat si). A to se hodí v každém věku, ne?
  5. Uzdravujete své vztahy. Ačkoli můžete být v lese sami, příval energie, zlepšení nálady a duševní rehabilitace vám pomůžou najít řešení i v oblasti vztahů. Nemusí se nutně jednat o partnerský vztah, ale i pracovní nebo přátelský. Najednou získáte nadhled a třeba i nápad, jak dál.
  6. Zdravý vzor. Dětem ukazujete, že i nemožné je možné. Buďte jim inspirací a berte je s sebou. Užijte si vzájemně volnost.
Posilujte rodinné vztahy skrze pobyt v přírodě.

Počasí není překážka, ale výhoda

A proč vyrážet za každého počasí? Uvědomte si, že život také není „jen“ krásný. Teprve skrze těžší okamžiky máme šanci sami sebe poznat, překročit a naučit se něčemu novému. Nejen po fyzické, ale i duševní stránce. Navíc náš imunitní systém bude mít konečně co dělat. Pravidelným „nepohodlím“ totiž trénuje. A vy budete mít šanci vyhnout se chřipkovým epidemiím a nachlazení. A pokud si nejste jisti, vezměte si s sebou do termosky čaj ze zázvoru s citronem a medem. 

Dovolte si objevovat sebe skrze přírodu. Stačí se dobře obléct, aby vám bylo fyzicky příjemně.

Co si obléct, abyste byli v pohodlí?

Jak kdysi někdo řekl: „Není špatného počasí, je jen špatné oblečení.“ Pokud se rozhodnete do přírody skutečně vyrazit, základem je kvalitní obuv (nohy v teple, dostatek místa pro prsty) a ideálně funkční prádlo. Právě to odvádí pot z těla, je odolné proti zápachu a zároveň udržuje stálé prostředí na pokožce (v zimě zahřeje, v létě chladí). Bývá antialergenní a bezešvé, tudíž pro naše tělo velmi pohodlné. A jaké pořídit?

1. vrstva (tričko) – přiléhá k tělu a odvádí tělesnou vlhkost.

2. vrstva (mikina) – navazuje na první vrstvu, od které přebírá vlhkost, a ještě ji odvádí pryč. Zároveň však už i zahřívá. Vhodné jsou například fleecové mikiny.

3. vrstva (bunda) – zprostředkovává kontakt s vnějším počasím. Měla by být odolná proti větru, mechanicky pevnější, prodyšná a co nejvíc nepromokavá (podmínky splňuje zpravidla softshell).

Tip: Funkční podzimní oblečení pro dospělé i děti můžete najít například v Tchibu nebo Lidlu. Nabídky však zkontrolujte i na Kupi.cz, kde si je můžete pohodlně porovnat či sledovat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz