Vyhazujete lógr? Děláte chybu, v domácnosti i na zahradě umí zázraky

Káva je skvělá z mnoha důvodů. Jak využít lógr? Pomůže v domácnosti, na zahradě i s krásou

Káva je pro mnoho z nás životabudičem, chutnou poobědovou tečkou a nebo prostě milým společníkem. Ať už je váš způsob přípravy jakýkoli (o rozpustné se nyní nemluví), pak je kromě chutné tekutiny výsledkem také lógr. My vám teď prozradíme, že není odpadem, jak by se mohlo zdát, ale zdatným pomocníkem v domácnosti. Co všechno dokáže?

Přečtěte si také

Zásoby dešťové vody na zahradě: K čemu všemu ji využít a jak o ni správně pečovat?
Zásoby dešťové vody na zahradě: K čemu všemu ji využít a jak o ni správně pečovat?
 • Sedlina z kávy je prospěšná rostlinám, které pro svůj růst upřednostňují kyselou půdu – momentálně je to například vřes, jinak také azalky nebo rododendrony. Hortenziím dokonce zlepšuje kvalitu květů. Kávovou sedlinu jednoduše zamíchejte do zálivky a polijte zeminu (nikoli rostlinu samotnou).
 • Skvělý lapač pachů z ledničky. Stačí usušený lógr nasypat do otevřené nádoby a vložit do chladničky. Zápach do sebe natáhne.
 • Jestliže jste aktivními v oblasti vermikompostérů (zpracování kuchyňských zbytků v domácím kompostu s žížalami), pak vězte, že kávová sedlina je pro ně pochoutkou. Navíc pomůže zredukovat i případné hnilobné procesy u zbytků, které žížaly zatím nezpracovaly.
 • Kávový lógr je stále plný živin (část jsme vypili, ale část odejde spolu s lógrem), proto se vyplatí jej přidávat i do klasického kompostu, který obohatí o řadu minerálů (namátkou např. fosfor, hořčík či draslík).
 • Ačkoli se to nezdá, lógr má své využití i při mytí nádobí. Pokud jej trošku přidáte na vlhkou houbičku, funguje podobně jako písek. Je však výrazně jemnější a navíc nezpůsobuje škrábance. Skvěle tak umyjete připálené hrnce nebo pánve.
 • Podobně jako na nádobí, funguje kávová sedlina i na naši pokožku. Tu dokáže jemným způsobem zbavit staré kůže. Stačí trošku lógru smíchat s bambuckým máslem nebo kokosovým olejem (do 12. 11. je v Albertu v akci za 129,90 Kč / 420 g, případně v Rossmannu do 19. 11. za 89,90 Kč / 200 g).
Účinky kávové sedliny vás překvapí svým širokým využitím
 • Kávová sedlina se hodí i pro muže s vášní pro motory a kutilství. Pokud ji smícháte s glycerinovým mýdlem, má stejné očistné vlastnosti jako Solvina. Navíc však kůži vyživí a zbaví pachu.
 • Krásné nohy bez celulitidy? I zde vám může lógr pomoci. Je třeba jej smíchat např. s trochou kokosového oleje a pak využít na jemnou masáž problematických partií. Krouživými pohyby podpoříte v kůži krevní oběh, látky obsažené v kávě pokožku vyživí a očistí. Pro zvýšení efektu můžete nohy na 15 minut zabalit do potravinové fólie. Poté opláchněte vlažnou vodou.
 • Ochrání záhony před slimáky, mravenci i kočkami. Schovejte si lógr, pak jej rozdrolte a vmíchejte do horké vody. Touto směsí polijte okraje záhonů. Efekt zvýšíte, pokud záhony obsypete pilinami, na které směs nalijete.
 • I když v zimních měsících komáři už nejsou aktuální, je dobré vědět, že vůně kávy odpuzuje řadu obtížného hmyzu. Můžete si z něj tedy vyrobit domácí repelent.
 • A chrání nejen nás lidi, ale i naše domácí mazlíčky. Ti jemnou péči lógru uvítají při bitvách s blechami. Udělejte jim lógrovou koupel. Jak? Přimíchejte trochu sedliny do zvířecího šampónu a pořádně zvíře vydrbejte. Nechte chvíli působit a poté opláchněte.

A po jaké kávě sáhnout? Například Káva Jacobs Krönung 250 g je v Tescu až do 12. 11. za akční cenu 59,90 Kč a  Tchibo Family dokonce za 49,90 Kč. Pokud kávu milujete, pak je dobré si počkat i na dobrou cenu. S tím vám může pomoci Kupi.cz, které akční letáky drží pěkně pod jednou střechou.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz