Zrcadla, detektivové i chytré kamery: Jak v supermarketech chrání zboží před krádežemi?

Muž krade v supermarketu elektroniku Canva

Zloději –⁠ ve dne, v noci chodějí… i do supermarketů. A v České republice to platí dvojnásob, jelikož zde evidujeme více krádeží než v mnohých okolních zemích. Nejoblíbenějším artiklem zlodějů jsou potraviny, alkohol a drogerie. Ročně je odcizeno zboží v hodnotě až 1,4 % obratu obchodů, což činí částku kolem 7 miliard korun. Jak s tím prodejci bojují?

Přečtěte si také

Eskalátory příští rok slaví 130 let od svého vzniku, první jízdy doprovázely obavy
Eskalátory příští rok slaví 130 let od svého vzniku, první jízdy doprovázely obavy

Mizí sladkosti, alkohol a drogerie za miliardy

Krádeží v obchodech se nejčastěji dopouštějí sami zákazníci. Jedná se zpravidla o sociálně slabé, kteří kradou, aby uspokojili své okamžité potřeby – proto pro sebe ukradnou buď sladkosti, alkohol či drogerii, anebo oblečení či elektroniku. Recidivisté pak volí zboží, které nejvýhodněji prodají.

Bezpečnostní čipy jsou samozřejmostí

Elektronické brány a očipované zboží mají působit především preventivně. Vybavený zloděj si však s touto překážkou hravě poradí – buď štítek s čipem odstraní nebo produkt uloží do tašky vycpané alobalem a alarm se při průchodu bránou nespustí.

Zásadní roli hraje personál, tedy prodavači a bezpečnostní služba. Pokud jsou zkušení, odhalí úmysl zloděje, ještě než ke krádeži dojde a zamezí jí. Aby měla ochranka přehled o celém obchodě, někdy stačí sférické zrcadlo, ve větších obchodech si pak pomáhají kamerovým systémem. Kamery mohou zabírat dražší zboží, prostor u vstupu a u pokladen – a je možné je propojit i s pokladnou, aby bylo vidět, zda pokladní zboží správně markuje.

CCTV kamerový systém na zdi Pixabay

Zloději zkoušejí různé triky

Spolu s bezpečnostními opatřeními se zdokonalují i způsoby, kterými se je zloději snaží obejít:

  • Zkonzumují zboží přímo v prodejně a odejdou bez zaplacení.
  • Podvádějí při použití samoobslužné váhy. Zvolí levnější produkt, přidají další kusy do pytlíku po zvážení nebo pytlík při vážení nadlehčují rukou.
  • Pracují ve skupině a zakrývají při činu kamery, popřípadě si zboží rychle předávají, až nepozorovaně zmizí.
  • Někdy nekradou přímo zboží, ale osobní majetek prodavaček.
  • Kapesní zloději využívají nepozornost nakupujících v tlačenicích.
Peněženka kouká z kapsy kalhot a láká kapsáře Pixabay

Moderní technologie skoncují s interní kriminalitou

Krádeží se leckdy dopouští i sami zaměstnanci, kteří sice často kradou jen malé objemy, ale během delší doby. Ve výsledku se tak hodnota ukradeného zboží může vyšplhat až ke stovkám tisíc.

S interní kriminalitou pomáhají nejmodernější technologie, například analytický software TrackSys, který vyhodnocuje nestandardní transakce u pokladen. Díky tomuto systému se zvyšuje počet vyřešených případů až o 150 % a rychlost, s jakou jsou uzavřeny, o 60 %.

Zaměstnanci v roli oběti

Není potřeba chránit jen zboží, ale především zdraví a životy zaměstnanců. Alarm a kamerové systémy mohou fungovat i preventivně a zloděje odstrašovat. Zejména zlatnictví a benzínové pumpy bývají přepadávány během plného provozu, proto se vyplatí mít k dispozici třeba tzv. systém videotísně – pokud obsluha zaznamená podezřelou osobu, aktivuje službu a operátor bezpečnostního centra začne kamery živě sledovat.

  • Investice do zabezpečovacího systému se pohybuje od desítek až po statisíce korun podle velikosti a míry zabezpečení objektu.
  • V průměru se však investice vrátí do 3 let. Chytrý kamerový systém totiž kromě ochrany zboží může také pomoct s optimalizací chodu prodejny, a tím zvýšit tržby.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz