Brain freeze: Proč nás bolí hlava ze studené zmrzliny?

Bolí vás hlava ze studené zmrzliny? Víme, proč se to děje Canva

Auvajs! Obličej se vám náhle svraští v ukrutné bolesti, hlavu pro zmírnění tohoto utrpení držíte v dlaních anebo si mačkáte spánky. Mrzne vám mozek! Proč vás ta zmrzlina nemiluje stejně jako vy ji? Odborníci na poli neurovědy znají odpověď.

Přečtěte si také

Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata
Nejzajímavější televize: lízatelná obrazovka, desetimetrová úhlopříčka i kilogramy zlata

Proč mozek po zmrzlině mrzne?

Mrzne nejen po zmrzlině, ale po čemkoli ledovém, co sníte anebo vypijete příliš rychle. Vědci pro tento velmi častý jev mají dokonce pojmenování, jedná se o sphenopalatine ganglioneuralgia. Složité na vyslovení, natož pro zapamatování, viďte?

Tuto zcela přirozenou reakci mozku na něco ledového můžete jednoduše pojmenovat jako bolest hlavy způsobená chladem, zmrzlinová bolest hlavy anebo anglickým termínem brain freeze.

Mozek má záchrannou brzdu

Když sníte hodně rychle zmrzlinu anebo ledovou tříšť, mozek zatáhne za záchrannou brzdu a sděluje nám informaci ve smyslu: „Hele, tak takhle by to nešlo. Koukej jíst tu zmrzku pomaleji. Vychutnávej!“ Ledovou pochutinou totiž velmi rychle změníte teplotu v zadní části krku, kde se nacházejí pravá a levá krkavice (levá a pravá karotická tepna), které zásobují mozek krví. Právě proto hlava bolí. 

Zmrzlina umí pěkně potrápit bolestí hlavy Pixabay

Brain freeze není žádnou novinkou

Ačkoli se může na první pohled zdát, že je zmrzlinová bolest hlavy novinkou, není tomu tak. Ve skutečnosti se bolestmi hlavy způsobenými něčím studeným zabývali výzkumníci už v roce 1966.

Původně se dokonce mělo za to, že brain freeze lidé trpí pouze v horkém počasí, ale následně se ukázalo, že tomu tak pochopitelně není. Zmrzlinu si totiž mnozí z nás dopřávají podle chuti po celý rok, nikoli pouze v létě.

Je zmrzlinová bolest hlavy nebezpečná?

Tento typ bolesti hlavy má opravdu rychlý nástup. Odejde však stejně rychle, jako přijde. Obvykle. Vědecký článek International Classification of Headache Disorders totiž uvádí, že brain freeze může trvat až 10 minut.

Čistě teoreticky by mohl být brain freeze i zdraví nebezpečný. Nicméně obranné mechanismy našeho těla nám zdraví tímto způsobem ohrozit nedovolí. Bolest hlavy po požití něčeho ledového je tak ukrutná, že nás donutí odhodit lžičku a přestat jíst.

Ženy trpí zmrzlinovou bolestí hlavy častěji

Tak to alespoň říkají průzkumy. Nicméně častější výskyt tohoto druhu bolesti hlavy u žen je nejspíš způsoben vyšší prevalencí k potížím tohoto typu u žen obecně.

Bolest hlavy dokáže znepříjemnit konzumaci zmrzliny Canva

Jak se dá zmrzlinová bolest hlavy léčit?

Řešení je vcelku prosté – přestat hltat ledové potraviny a začít vychutnávat. Pravdou ovšem je, že někteří lidé trpí zmrzlinovou bolestí hlavy, kdykoli sní něco hodně studeného, nemusí se nutně jednat o velká kvanta zmrzliny anebo žíznivé hlty ledové tříště. Právě proto se tito lidé vyhýbají konzumaci čehokoli studeného.

Pokud mezi takové jedince nepatříte a hlava vás bolí skutečně jen ve chvíli, kdy opravdu hodně hltáte studené, zkuste si zmrzlinu (případně nápoj) více užívat. Čím pomaleji ji budete jíst, tím pomaleji také zmizí, a o to více si ji vychutnáte.