Co připravit dětem ke svačince? Na rohlík se sýrem zapomeňte

Obložený chléb už je retro

Vymýšlet každý den svačinu do práce i do školy pro vaše dítě může být horor. Zvlášť, když na konci dne vždy usoudíte, že nejsnazší bude onen slavný český „lepeňák”. O jakou mňamku jde a proč jí dát jednou provždy sbohem? To vám povíme v dnešním článku!

Přečtěte si také

Vanilková vítězí: Češi dávají při nákupu zmrzlin přednost kvalitě, vyšší cena jim nevadí
Vanilková vítězí: Češi dávají při nákupu zmrzlin přednost kvalitě, vyšší cena jim nevadí

„Lepeňákům" odzvonilo

Tradiční české „lepeňáky" jsou kus rozpůleného rohlíku nebo dva plátky chleba. Bývají namazané máslem či margarínem a najdete mezi nimi pár plátků salámu nebo sýru. V lepším případě ještě do svačinového boxu přidáte rajče, salát nebo jablko. Jenže taková svačina se časem omrzí a stane se poněkud fádní.

Nedostatek vitamínů

Jedním z hlavních nedostatků „lepeňáků" je jejich výživová nedostatečnost. Na první pohled se zdá, že svačina obsahuje všechny potřebné látky, ale opak může být pravdou. Obložené rohlíky se velmi rychle sní a záhy přichází hlad. Navíc pečivo příliš výživových látek neobsahuje. Výjimku tvoří celozrnné druhy, které však ne každý kupuje, protože oproti obyčejným tukovým rohlíkům bývají dražší.

Vyhněte se automatům

Snad ještě horší variantou je každodenní kupování svačin v samoobsluhách, automatech nebo školních bufetech. Jen málokdy si dítě koupí opravdu zdravé jídlo. Navíc ceny v takových zařízeních jsou víc než přemrštěné. Pokud si vaše ratolest vydělává peníze sama, klidně jí tento luxus dopřejte. Je-li však dítě menší, dbejte na kvalitní svačiny.

Kolik zaplatíte za svačinu?

Svačina ze školního automatu obsahující:

  • bagetu – 60 Kč
  • pití – 30 Kč
  • sušenku – 20 Kč

Jistě si domyslíte, že tato kombinace rozhodně nezasytí po celou dobu strávenou ve škole. Dohromady svačina z automatu vyjde na zhruba 110 korun denně, což činí odhadem 2 500 Kč měsíčně. A to už je celkem vysoká suma, nemyslíte?

Domácí a levné

Ideální variantou je domácí svačina, kterou vyrobíte rychle a levně. Bonusem je obsah živin a dalších prospěšných látek. Navíc máte složení stravy ve svých rukou.

Pestrá zdravá svačinka děti zaručeně osloví

Domácí chipsy a zeleninový salát

Možná jste se zarazili u slova chipsy, ale není se čeho bát. Jedná se o plátky syrových brambor opečených v troubě. Můžete je opéct na sucho nebo pokapané olejem. Celková cena svačiny je velmi nízká, navíc při přípravě většího množství si ji můžete dopřát i další den.

Potřebujete

  • brambory
  • koření
  • olej
  • ocet
  • hlávkový nebo ledový salát
  • zeleninu dle chuti

Postup

Nakrájejte na tenké plátky oškrábané brambory. Rozložte rovnoměrně na plech a vložte do trouby na 200 °C. Můžete pokapat olejem a okořenit. Skvěle chutnají i bez přidaných ochucovadel. Pečte, dokud se brambory nezačnou nafukovat, nebo je občas propíchněte. Mezitím si nakrájejte zeleninu, kterou můžete dochutit olejem či octem. Pokud ji máte radši syrovou, nemusíte se dochucením trápit. Nakonec salát s hotovými chipsy uložte do svačinového boxu.

Jak zabalit svačinu?

Dáváte-li dítěti domácí svačinu, dejte si záležet na způsobu zabalení. Nejen příprava je důležitá! Představte si, že dítko vytáhne rozžmoulané jídlo z igelitového pytlíku. Tato varianta je nejen neekologická, ale také pro potraviny nevhodná. Ideálním řešením jsou svačinové boxy, které udrží tvar jídla a nehrozí zde katastrofa v podobě rozmačkaného banánu uvnitř batohu. 

Termoska je příjemný společník pro chladná rána

Nezapomeňte na pití

V chladných dnech se často nehodí nalít do lahve obyčejnou vodu. Po ránu potěší šálek horkého čaje nebo čokolády. Někdy však není dost času si během shonu a ranních povinností nápoj v klidu vypít. Proto si jej vezměte s sebou! Doporučujeme termohrnek Flac Lamart, který je právě ve slevě za 279 korun. Koupíte ho v prodejnách Electro World. Možná byste rádi dítěti dopřáli horký nápoj po delší čas. Proto se orientujte spíše na termosky, které mívají větší objem, ale stále se dobře přenášejí. Patří sem také termoska Orion, která je právě za akční cenu 199 Kč k dostání v prodejnách Orion, a to až do úterý 8. října. A nezapomeňte, kelímek čaje z automatu stojí přinejmenším 10 korun! 

Chystejte svačinu originálně

Jídlo bude vypadat lépe, když si s jeho přípravou dáte chvíli práci. Na zeleninu či ovoce vyzkoušejte vykrajovátka. Různorodé druhy vykrajovátek z odlišných materiálů pořídíte v obchodech Tescoma. Bývají často ve slevě, proto si cenu produktů nezapomeňte ohlídat na našich stránkách Kupi.cz.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!