Alkohol jako lék? V rozumné míře ano! Co umí pivo, víno a slivovice

Různé druhy alkoholu, každý je dobrý na něco jiného

Začneme trochu zhurta. Věděli jste, že alkohol je škodlivější než heroin a kokain a zároveň taky nejběžněji používaná droga? Tenhle společensky přijatelný produkt má své stinné stránky. Ovšem stejně jako mandle, které v sobě mají jedovatou látku, je i on v malém množství prospěšný. Proč ho mají rády zvířata a jak nebo v čem nám může vlastně pomoci?

Přečtěte si také

Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté
Dávejte pozor na své děti. Některé okrasné keře na zahradách jsou prudce jedovaté

Jako mandle dokáže …

Je řada potravin nebo tekutin, které nám v přiměřeném množství prospívají, ale když to s nimi přeženeme, účinek je opačný. Alkohol zrovna tak dokáže v malé míře skutečně pomoci. Umí zvednout náladu, příjemně uvolní, ale také dezinfikuje, prokrví. Když je ho však příliš, způsobuje deprese nebo paranoiu a navíc zabíjí mozkové buňky. 

Něco málo z teorie

Alkoholů i alkoholických nápojů je celá škála, ale jen alkoholické nápoje můžeme pít. Obsahují totiž jeden z alkoholů a to ethanol. Jiné druhy alkoholů jsou životu nebezpečné. Nezapomeňme na éru oslepnutí alkoholem díky obsahu methanolu.

Jak užít lihoviny, pivo nebo víno jako léčivo

Víno vínečko

Studií na téma, zda je víno zdravé či nikoliv, je nespočet. Když bychom se měli dívat na ty, které víno preferují jako lék, tak uvádí, že pomáhá při kardiovaskulárních onemocněních, cukrovce, ale také proti rakovině. Látka, která má být zdravotně prospěšná ve víně je resveratrol. Tato látka je ale kupodivu už přímo v ovoci a dokonce se prodává jako doplněk stravy, protože je to antioxidant. Jaké je doporučené množství vína?

Víno vínečko, oblíbené nejen na Moravě a ve Francii

Kardiologové v nejrůznějších internetových diskuzích doporučují mužům pít 4 dcl vína denně, ženám polovinu. Tvrdí, že důležité je pít pravidelně – alespoň 5x týdně. Bílé víno je podle něj vhodnější než červené. 

Burčák

Je meziprodukt vína a obsahuje obvykle 1–7 % alkoholu. Ze zdravotního hlediska nám může pomoci v čištění organismu. Plusem je i to, že dodává vitamín B do těla. Momentálně už se sezóna burčáku blíží, někde dokonce byla už zahájena. Traduje se, že by ho člověk měl vypít tolik, kolik má v sobě krve, tedy zhruba 5 litrů. Ale samozřejmě ne najednou! Má mimo jiné i silně projímavé účinky.

Alkohol jako bylinný základ v naší lékárničce

Pokud doma ještě nemáte bylinkovou tinkturu, tak byste měli vědět, že účinek všech bylinek se dodáním alkoholu zvyšuje. Takže jestli jste zrovna ten typ, který by chtěl mít svou vlastní lékárničku, začněte třeba louhováním propolisu v Alpě. Je to výborný pomocník nejen při hojení ran, ale také na akné.

TIP: Pokud s někým pít panáka, tak bylinkového, jako je třeba česká Becherovka.

Bylinky v alkoholu, příroda a alkohol

Pálí to a bolí?

Jedním z hlavních pomocníků při úrazu může být právě alkohol. Připomeňme si, že tato pradávná tradice pomáhá hlavně ve chvílích, kdy nemáme po ruce peroxid vodíku. Krásně vyčistí ránu, vysuší a trochu stáhne povrch. Pro dezinfekci poléváme destiláty. Platí pravidlo čím více „voltů” tím lépe.

Trávení, sladký spánek, prevence

Aby se nám dobře spalo nebo se nám pěkně trávilo, pomáhá nám k tomu klasické pivo. Obsahuje chmel, který nás ukolébává a také vysoké množství vlákniny, které působí pozitivně na zažívací trakt. Aby bylo lékem, dáváme si ideálně jednu skleničku. Léčivé účinky piva jsou dále popsány v tomto článku.

Dalším skvělým pomocníkem na cestách je slivovice, která nám pomáhá proti průjmovým onemocněním nejen v cizině, ale i u nás. Podává se panák na lačno, nejlépe ráno a to jako taková přírodní dezinfekce těla.

Gorila Horská, Uganda, Bwindi prales

Zajímavosti na závěr

Jak je tomu u alkoholu a zvířat? Nejen v Africe bývají docela normálním jevem opilá zvířata v divočině, která jí (a to záměrně) zkvašené ovoce. Mají potom podobný stav jako my. Válí se, rochní, a užívají si opojení mysli. Vtipná dokumentační videa můžete vidět i internetu.

Není novinkou, že u Evropanů se alkohol obecně vstřebává lépe než např. u Asiatů a Indiánů. Ti mohou trpět větší závislostí, ale také se osypat nebo se jím zabít. Nicméně věděli jste, že dnes už jsou i někteří Češi alergičtí na alkohol?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz