Češi mají doma miliony starých mobilů. Většinou nevědí, co s nimi

Osm různých starých mobilních telefonů Santi S / Shutterstock.com

Češi používají jeden mobilní telefon průměrně tři a půl roku. Co se s ním děje potom? Většinou nám zůstane ležet doma, méně často ho prodáme nebo darujeme. Na recyklaci ale putují jen pouhá 2 procenta přístrojů. V čem je problém? A jak s tímto elektronickým odpadem naložit?

Přečtěte si také

Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení
Jak se ráno rychle zbavit nevzhledných kruhů pod očima? První pomoc po probuzení

Pro všechny případy

Podle průzkumu projektu Remobil mají Češi doma až 12 milion nepoužívaných mobilních telefonů. Jeden funkční smartphone v záloze se určitě může hodit. Spousta lidí ale skladuje více než 10 let staré přístroje, které jsou mnohdy i poškozené.

Buď neví, jak je recyklovat, nebo mají obavy, že někdo zneužije jejich citlivé údaje. Případně mají s telefonem spojené hezké vzpomínky.

„Ze zkušenosti víme, že mnozí si mobilní telefony nechávají, protože věří, že mají ještě nějakou cenu a někdy je zase využijí. Realita je ovšem taková, že tyto přístroje jsou často již nepoužitelné z důvodu závad a mladší generace si obvykle stejně vyprosí nové modely. Důvodem ale může být i prostá nostalgie,“ vysvětluje mluvčí společnosti Vodafone Charlota Dědková.

Ruka vhazující starý mobil do kontejneru V.stock / Shutterstock.com

Jak mobilní telefony recyklovat?

Na každého Čecha připadá 15,7 kilogramu elektronického odpadu ročně a právě vysloužilé mobily jsou jednou z jeho hlavních složek. Dají se recyklovat hned několika způsoby a poměrně efektivně. Využitelných je až 90 % materiálu, zejména kovu a plastu. Zatímco kov pak míří na recyklaci, plast se využívá hlavně energeticky. Je ale nutné odnést telefon do některé z prodejen elektroniky nebo k operátorovi, případně vyhodit do speciálního kontejneru na elektroodpad.

Mnoho lidí to bohužel stále neví, proto vznikají různé projekty, které ohledně tohoto tématu šíří osvětu. Jedním z nich je i kampaň společnosti T-mobile s názvem Zrecyklujte. „Ve všech našich prodejnách je možné nadbytečné mobily odevzdat a my následně zařídíme jejich recyklaci. Informovanost o problematice elektroodpadu, recyklaci, ekologické stopě výroby elektrozařízení i o tom, kde všude je možné vysloužilé zařízení odevzdat, je ale velmi nízká,“ říká Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti v T-Mobile.

Celosvětový problém

Podle dat společnosti Deutsche Telekom není nízký počet recyklovaných mobilních telefonů jen českou záležitostí. Naopak jde o globální problém, kterého si společnost všimla na všech 36 trzích, kde působí. Jen za rok 2019 vzniklo tímto způsobem 53,6 miliardy kilogramů materiálu, který by bylo možné recyklovat a dále využít. V reálu ale tento proces čeká pouze 17 procent mobilních telefonů.