Vyznáte se v řetězových pilách? Poradíme, jakou vybrat a na co si dát pozor

Řezání větví motorovou pilou bogdanhoda / Shutterstock.com

Víte o tom, že první řetězová pila byla vynalezena a patentována už před více než 100 lety? V roce 1918 s ní přišel jeden kanadský mlynář a od té doby se intenzivně pracovalo na jejím zdokonalování, aby mohla usnadnit práci se dřevem lidem po celém světě. Dnes už má kvalitní řetězové pily k dispozici každý, ale ne každý ví, jak je správně vybírat a na co si dát pozor. Jejich nabídka je opravdu široká a před nákupem byste si měli dvakrát rozmyslet, jestli vybíráte vhodný model.

Přečtěte si také

Konec cigaretových nedopalků odhozených na zemi. Obce dostanou od výrobců miliony na jejich úklid
Konec cigaretových nedopalků odhozených na zemi. Obce dostanou od výrobců miliony na jejich úklid

Elektrická nebo benzínová?

Čím by měla být vaše pila poháněna? Elektřinou nebo benzínem? Rozdíly jsou velké.

Elektrické pily: Jsou nejlevnější a vhodné zejména na řezání palivového dřeva u domu a prořezávání dřevin na zahradě. Výhodou je tichý chod a minimální nároky na údržbu. Jsou ovšem méně výkonné než benzínové a překážkou je pochopitelně kabel, který představuje i bezpečnostní riziko.

Motorové pily: Pokud potřebujete pilu ke své práci nebo řežete pravidelně velké kusy dřeva, není nad čím přemýšlet. Tyto pily jsou velmi výkonné a samozřejmě přenosné. Nepřekáží vám u nich kabel, ale vyžadují neustálou údržbu. Jsou také nejhlučnější a obvykle nejdražší.

Akumulátorové pily: Kombinují výhodu elektřiny a mobility. Ačkoliv se neustále zdokonalují a jsou stále výkonnější, jejich výkon není příliš velký, a tak se hodí spíše na drobné práce a prořezávání stromů na zahradě. Stejně jako u elektrických pil, i tyto jsou tiché a levné. Baterie lze snadno měnit, takže se hodí na místa, kde není přístup k elektrickému zdroji.

Řezání stromu řetězovou pilou Nataliia Melnychuk / Shutterstock.com

Výkon a velikost

Mnoho lidí automaticky volí pily s dlouhou lištou, ale neuvědomují si, že pila dokáže rozříznout i kmen o dvakrát tak velkém průměru než je délka její lišty. Pokud vám stačí pila s délkou lišty 30 cm, nepotřebujete zbytečně těžkou pilu s metrovou lištou. Výkon se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 1 000 do 5 000 W, neboli od 1 do 5 kW.

  • Pily s výkonem kolem 1 kW a délkou čepele do 40 cm jsou vhodné na řezání drobnějších větví, prken a slabých kusů dřeva.
  • Pokud hledáte univerzálního pomocníka na zahradu, na sezónní řezání palivového dřeva a na hobby využití, optimální volbou jsou pily o výkonu 2–3 kW a délkou lišty do 50 cm.
  • Pily s výkonem nad 3 kW a délkou lišty nad 50 cm jsou určené spíše pro dřevorubce, lesníky a další lidi, kteří se profesionálně věnují práci se dřevem.
Chystáte si dřevo na zimu?

Důležité je myslet i na váhu – práce s příliš těžkou pilou vás vyčerpá, myslete proto i na své fyzické možnosti. Pokud s ní budete manipulovat jen jednou rukou, je třeba vybrat model, který je k tomu ergonomicky vhodný. Lze narazit i na speciality, jako jsou tyčové řetězové pily, které vám umožní ořezávat stromy bez nutnosti použít žebřík.

Muž řeže kládu motorovou pilou Olivkairishka / Shutterstock.com

Zahraniční značka, anebo česká?

V oblasti řetězových pil je mezi profesionály velmi známá německá značka STIHL, švédská značka Husqvarna a italská značka Oleo-Mac. Ačkoliv je mnoho dřevorubců řadí mezi pomyslný vrchol a spojují si je s vysokou kvalitou, i v České republice se můžeme pochlubit kvalitním výrobcem tohoto sortimentu.

Česká značka Fieldmann si za dobu své existence vysloužila pověst výrobce, který nabízí zboží v perfektním poměru ceny a kvality. Ačkoliv zní název německy, jde o společnost, která byla v tuzemsku založená v roce 2010. Jde o ideální cenový střed, u kterého víte, že nepřeplácíte, ani příliš nešetříte.

A co se zbytky dřeva?

Za výhodné ceny můžeme doporučit 3 základní druhy:

  • Elektrická řetězová pil Fieldmann FZP 2025-E za cenu 2 499 Kč
  • Lehká akumulátorová pila Fieldmann FZP 70805-0 za cenu 3 999 Kč
  • Benzínová řetězová pila Fieldmann FZP 5816-B za cenu 3 499 Kč

Značek motorových pil je mnoho, ale důležité by pro vás mělo být i to, jestli je vám k dispozici servis v případě, že by se vám pila poškodila.

Řetězová pila Fieldmann Fieldmann

Bezpečnostní rizika při používání řetězové pily

Abyste se vyvarovali nepříjemnému či vážnějšímu úrazu, dodržujte několik opatření. Na co se při práci s řetězovou pilou zaměřit?

  • Stavba pily a bezpečnostní prvky: Kvalitní pila by měla mít pevnou rukojeť s protiskluzovým povrchem a ergonomický tvar, aby se vám s ní dobře pracovalo. Důležitá je brzda řetězu – ta v případě zpětného rázu téměř okamžitě zastaví jeho pohyb, což z ní činí skvělý bezpečnostní prvek. Také by zde mělo být snadné postranní utahování řetězu.
  • Údržba: Pravidelně pilu čistěte, skladujte ji na suchém místě a používejte olej na její promazání. Dále napínejte řetěz a dbejte na to, aby nebyl tupý, následně je potřeba ho naostřit. Kontrolujte také, jestli u pily není prasklý kryt řetězu nebo jiné části.
Připravte svoji zahradu
  • Bezpečnost při práci: Základem je ochrana smyslových orgánů. Uši si chraňte pomocí špuntů nebo sluchátkových chráničů, na oči využijte ochranné brýle nebo obličejovou masku. Důležitá je i kvalitní a pevná obuv, která neklouže, a rukavice s protiskluzovou úpravou. Pokud prořezáváte větve nad sebou, zvažte pořízení ochranné helmy.

Řetězové pily se nejčastěji používají pro kácení, prořezávání stromů a řezání palivového dřeva. Stále více lidí je používá i v dílně nebo k uměleckým účelům. Ať už si chcete ze špalku vyřezat stoličku nebo připravit topné dřevo na zimu, vyplatí se poradit s prodejcem, který dokáže adekvátně vypomoct.