Nevíte, co s vejci po Velikonocích? Vyrobte si tu nejnadýchanější vajíčkovou pomazánku

Chléb s vajíčkovou pomazánkou a vejcem Canva

Nadšení koledníci vám domů přinesli dvacet vařených vajec a vy nevíte, co s nimi? Není lepší chvíle na vajíčkovou pomazánku než pár dnů po Velikonocích. Stejně jako recept na bramborový salát, i recept na tradiční „vajíčkovku“ se v každé rodině předává z generace na generaci. Přestože základ je jasný, ta nejlepší vajíčkovka spočívá nejen v použití kvalitních vajec, ale též dalších ingrediencí a způsobu přípravy.

Přečtěte si také

Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku
Znáte angínovník? Vypěstujte si rostlinku, která je skvělá jako prevence na bolesti v krku

Vajíčková pomazánka ze 4 surovin

Velikonoce jsou za námi a v lednicích mnoha domácností čekají na svou chvíli vykoledovaná vařená vejce. Co teď s nimi? Možná přišel čas vyzkoušet recept na vajíčkovou pomazánku, po které se budete olizovat.

Receptů na „vajíčkovku“ je v kuchařkách a na internetu bezpočet, všechny jsou však sestaveny podle stejného klíče. Základem jsou samozřejmě vejce, druhou nejdůležitější složkou je nějaký pomazánkový základ, ať už je to máslo, tavený sýr, čerstvý sýr či měkký tvaroh, a nakonec koření a eventuálně další suroviny.

Vařená vejce, jedno je rozkrojené napůl Canva

Pozor na převařená vejce

Při vaření vajec naměkko nebo na hniličko se neobejdete bez stopek. Chcete-li pevný bílek a tekutý žloutek, jde o vteřiny. Příprava vajíček natvrdo sice nevyžaduje takovou alchymii, i v tomto případě je však třeba dodržet pár pravidel. Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji k varu. Vložte vejce, která mají pokojovou teplotu, a vařte je přesně 9 minut. Poté je okamžitě slijte a do hrnce natočte ledovou vodu, která zajistí, aby se vejce přestala vařit a nebyla vysušená a drobivá.

Vajec v lednici není nikdy dost

Kupte se slevou Vejce M.

Porovnat slevy

Trik je v důkladném tření

Protože většina receptů na vajíčkovou pomazánku čítá pouze čtyři suroviny, pro bezchybný výsledek je třeba věnovat o to více času a péče přípravě. Jen tak lze dosáhnout dokonale hebké a nadýchané konzistence. Aby bylo možné pomazánku kdykoli vyndat z lednice a ihned namazat, je potřeba, aby byl její základ snadno roztíratelný. Toho lze dosáhnout důkladným třením pomazánkové složky, která je poté lehčí a nadýchanější.

Vajíčková pomazánka v misce Canva

Dochuťte ji a vylaďte k dokonalosti

Šmrnc své pomazánce dodáte lžící plnotučné nebo dijonské hořčice. Jinak ji stačí dochutit pouze solí a pepřem, případně přidat oblíbené bylinky. Chybu neuděláte s hladkolistou petrželkou, koprem ani bazalkou, vajíčkové pomazánce ale nejvíc sluší pažitka. Pokud máte odvahu trochu se odvázat s kořením, zkuste přidat ještě špetku sladké papriky, kajenský pepř nebo kari koření.

Přizdobte svůj pokrm trochou zeleně

Vyzkoušejte netradiční suroviny

Klasika je klasika, ale občas není na škodu vyzkoušet něco nového. Zkuste proto tentokrát přidat do klasického receptu něco netradičního. Do pomazánky můžete nastrouhat sýr, ředkvičky, mrkev nebo přidat opečenou slaninu, kyselou okurku, šalotku či kapii. Ti nejodvážnější se pak mohou pustit do experimentování s uzeným lososem, ančovičkami či červenou řepou. Přestože jsou některé kombinace více než netradiční, možná vás mile překvapí.