Kapsle, nebo filtr? Vyberte si kávovar podle svých potřeb

Kávové kapsle, kávová zrna, mletá káva a instantní káva Canva

Dopřát si šálek dobré kávy bez toho, aniž byste museli vyrazit do kavárny, je v dnešní době jednodušší než kdy dřív. Ať už jste milovník tohoto povzbuzujícího nápoje a přemýšlíte o výměně starého kávovaru, nebo jste teprve začátečník a nevíte, jaký přístroj vybrat, pomůžeme vám zorientovat se ve velké nabídce na trhu.

Přečtěte si také

Řetězce stahují hned 3 výrobky ze svých prodejen. Pozor si dejte na dětskou kapsičku, kuřecí maso a cibuli

Koupi nového kávovaru promyslete

Pro začátek je dobré si zodpovědět pár základních otázek. Kolik peněz chcete do přípravy kávy investovat? K dostání jsou jak propracované přístroje, tak i jejich levnější, ale pořád kvalitní varianty.

Nejlepší cenové nabídky z oblasti kávovarů a elektroniky celkově najdete v letácích na Kupi.cz, dostupných online i v mobilní aplikaci.

V potaz je důležité vzít nejen cenu za nákup kávovaru, ale i jeho provoz. Promyslete si, jak často budete přístroj používat a kolik místa na něj v kuchyni máte, některé jsou totiž větší než jiné.

Ruka vkládá kapsli do kávovaru Canva

Kapslový kávovar

Jedna z nejoblíbenějších variant a zároveň ideální volba pro ty, kdo od kávovaru očekávají rychlou a jednoduchou přípravu kávy. Výhodou kapslových kávovarů je jejich skladnost a praktičnost.

Na rozdíl od ostatních přístrojů nepřipravují kávu z jemně namletých kávových zrn, ale ze speciálních kapslí. Ty přichází v mnoha variantách, takže se nemusíte bát, že byste byli ve výběru příchutí a typů káv limitováni. I když je pořizovací cena přístroje nízká, z dlouhodobého hlediska se může jeho nákup prodražit právě kvůli výdajům za kapsle, které navíc zatěžují životní prostředí.

Kávové kapsle často seženete v akci

Mezi nejpopulárnější značky kapslových kávovarů patří Nespresso, Nescafé Dolce Gusto a Tassimo. Nespresso spadá do vyšší cenové kategorie, modely Krups jsou ale k dostání již od dvou a půl tisíce korun a v testech kávovarů většinou zaujímají přední příčky.

Pokud hledáte finančně schůdnější variantu, stejný model, ale od Nescafé Dolce Gusto, seženete za cenu okolo tisíce korun. Je kompatibilní s 30 druhy kapslí, dostupných v běžném supermarketu, na rozdíl od kapslí Nespresso, které značka prodává pouze ve specializovaných prodejnách nebo online. Kávovary Tassimo jsou dobrou střední cestou, model My Way zvládne uvařit celou řadu nápojů, například i horkou čokoládu z kapslí Milka.

Žena v županu v jedné ruce drží mobilní telefon, ve druhé hrnek s kávou, vedle ní je pákový kávovar Canva

Pákový kávovar

Pokud jste nadšenec a milovník kávy, pákový kávovar je pro vás to pravé ořechové. S tímto přístrojem můžete ovlivnit proces přípravy kávy od začátku do konce, na výsledné chuti má totiž velký podíl samotná obsluha kávovaru. Pákový kávovar nápoje připravuje z předem namletých kávových zrn, doporučujeme vám proto k přístroji přikoupit i mlýnek na kávu.

Cena pákových kávovarů se může vyšplhat vysoko. Pokud hledáte levný, jednoduchý, ale výkonný přístroj, zkuste Electrolux EEA 111 – za dva a půl tisíce korun zvládne připravit dobrou kávu a není náročný na údržbu. Jestli vám ale nevadí si trochu připlatit, pákové kávovary značky De’Longhi jsou asi nejlepší ve hře.

Pořiďte si automatický kávovar se slevou

Plně automatický kávovar

Snadná a rychlá příprava kávy za stisknutí jednoho tlačítka – automatické kávovary jsou vhodné pro ty, co si potrpí na kvalitu, mají větší spotřebu kávy a nevystačí si pouze s pár šálky denně. Tyto přístroje využijete jak v domácnosti, tak i v kanceláři, kde se vaří větší množství kávy. Kávovary se o sebe navíc zvládnou plně samy postarat a vyčistit se. Jejich nevýhodou je neskladnost a poměrně vysoká cena.

Podobně jako u pákových kávovarů i v tomto případě mezi automatickými kávovary vede značka De’Longhi. Nejvýhodnějším modelem je Dinamica ECAM 350.55 B přibližně za 15 tisíc korun.

Moka konvička, kávová zrna v pytlíku Canva

Moka konvička

Pokud nechcete do kávovaru investovat příliš peněz nebo často cestujete a rádi si na výletech dopřejete domácí kávu, moka konvičky jsou pro vás jako dělané. Uvaříte v nich kávu podobnou espressu, stačí vám mít k dispozici pouze sporák nebo elektrickou zásuvku. Příprava nápoje ale může být pro začátečníky složitější a káva z moka konvičky má specifickou chuť, která nemusí každému vyhovovat.

Nejlepší volbou je konvička Bialetti Moka Express 6, ale dobrou kávu zvládne uvařit i model od Tescomy. Pokud máte indukční varnou desku, sáhněte po konvičce Bialetti Venus.

French press

Toužíte po kvalitní kávě za příznivou cenu? S french pressem ji připravíte za chvilku. Do tohoto kávovaru se používá nahrubo namletá káva, kterou stačí zalít horkou vodou, nechat chvíli louhovat a poté stlačit zabudovaným filtrem. Ceny french pressů různých značek se od sebe moc neliší, záleží hlavně na objemu kávy, který přístroj zvládne připravit.

Překapávač

Pokud rádi popíjíte slabší kávu v průběhu dne, popřemýšlejte o koupi překapávače. Přístroj pro vás připraví konvici kávy, které nemá příliš silnou chuť. Je třeba počítat s tím, že příprava celé konvice trvá déle, než když jde o uvaření šálku kávy tradičním kávovarem.

Pohlídejte si kávu v akci

Překapávače můžeme rozdělit na elektrické a manuální, které jsou obecně levnější. Pokud toužíte po opravdu profesionálním překapávači, vyzkoušejte Moccamaster KBG Select Technivorm, jeho cena se ale pohybuje okolo 5 tisíc korun. Bohatě vám postačí překapávač například od Ety nebo Philipsu, které stojí o několik tisíc méně.

Nejlepším manuálním překapávačem je chemex – skleněná nádoba, do jejíhož hrdla vložíte papírový filtr. Chemex ale na rozdíl od elektrických překapávačů kávu neohřeje.