3 nejčastější škodlivé látky v kosmetice aneb jak se vyznat ve složení

Ruce sahající do krému, rostlina Canva

Neorientujete se ve složení kosmetiky, ale rádi byste se to naučili? Tak čtěte dál – máme pro vás hned 3 nejčastěji používané škodlivé látky, které může obsahovat vaše běžná kosmetika denní potřeby. Na co dávat pozor a jak se naučit číst v INCI?

Přečtěte si také

Nenápadný zabiják ve vaší domácnosti. Za otravou oxidem uhelnatým stojí špatně seřízený kotel
Nenápadný zabiják ve vaší domácnosti. Za otravou oxidem uhelnatým stojí špatně seřízený kotel

Minerální olej aneb propustný film

Také jste žili v domnění, že minerální olej je přírodní? Přestože jej obsahuje velké množství běžných kosmetických přípravků, přírodní a prospěšný rozhodně není. Vlastně spíš naopak.

Ve složení tuto látku najdete jako paraffin oil, liquid paraffin, liquid petroleum, paraffinum liquidum, vaseline, baby oil, hydrocarbon oil. Jde o syntetickou látku z ropy, která je levná a stabilní.

Žena si aplikuje krém na tvář Canva

Naoko může vyhladit vlasy či pleť, ve skutečnosti jde však o nepropustný film. Na pleť působí jako záškodník – pokožka nemůže dýchat a brání se pupínky a rozšířenými póry.

Jak kontrolovat složení? Dnes už můžete mít v telefonu neustále při ruce aplikace, které kontrolují INCI. Nemusíte tak znát škodlivé látky – aplikace je načte za vás a ihned vás na ně upozorní.

Škodlivé, nebo ne? Seznamte se s emulgátory

Polyethylene glycol a polypropylen glycol patří mezi emulgátory. Co jsou zač? Jsou to pomocníci, kteří dokážou spojit nespojitelné – tedy olejové a vodní složky. Právě díky nim může mít váš krém úžasnou konzistenci a texturu. Jak jsou ale škodlivé? To je trochu sporné – mohou sice zvýšit vstřebávání aktivních látek do pokožky, ale ty zároveň mohou proniknout do hlubších vrstev pleti.

V praxi to tedy znamená, že ačkoli se do hloubky pleti dostanou látky dobré, dostanou se tam po boku těch škodlivějších. Emulgátory navíc mohou obsahovat karcinogenní látky. Jak se jim vyhnout? V přírodní kosmetice mohou být nahrazeny přírodními alternativami, třeba cukernými tenzidy. Ve složení stačí najít sodium coco sulfate či lauryl glucoside a jiné.

Tip: U oblíbené kosmetiky sledujte certifikáty, které označují kvalitní a bezpečnou přírodní kosmetiku. Za zmínku stojí CPK, Demeter, Ecocert, Cosmebio, BDIH a další.

Přírodní krémy a olej, rostlina Canva

Dokonale hladká, hebká a vyhlazená

Ano, přesně taková může být pokožka po použití další ze složek. Ale... po nějaké době si můžete všímat problematických projevů pleti či vlasů. Řeč je o silikonech, které vyhlazují vlasy i pleť. Problém je, že pokožku i vlasy zatěžují. A nejen to, dokonce je není možné biologicky odbourat. Ani při použití silikonu nemůže pleť dýchat, proto často reaguje dehydratací a nedokonalostmi.

Dejte šanci přírodní kosmetice

Ve složení kosmetiky stačí hledat tyto koncovky: -cone, -thicone, -siloane, -silane a -thiconol (např. dimethicone). Co teď s tím, když je koupelnová polička plná těchto silikonů? Nahraďte je kosmetikou, která o pleť pečuje pomocí přírodních olejů a másel. I ty mají podobný účinek, ale zkrášlují viditelně a dlouhodobě bez toho, aby napáchaly škody.

Tip: Jak aplikovat oleje či másla na pleť? Protože uzamykají vlhkost v pleti, vždy je potřeba čistou pokožku navlhčit. Dobře poslouží růžová voda, která sama o sobě hydratuje a pečuje. Růžovou vodu koupíte ve své oblíbené drogerii Rossmann, dm a Teta. Akční cenu vždy zkontrolujte na Kupi.