Paradentóza a její léčba. Jak nepřijít o zuby

Paradentózou trpí až 90% lidí starších 30 let

Statistiky, které se týkají chronického onemocnění zubního lůžka, známého pod názvem paradentóza, jsou neúprosné. Věděli jste, že paradentózou u nás trpí až 90 % lidí starších 30 let? Jak paradentóza vzniká? Jaké jsou projevy tohoto nepříjemného onemocnění? A jakým způsobem se jí můžete vyhnout a jak proti ní bojovat? To vše se v tomto článku dozvíte.

Přečtěte si také

Trápí vaše miminko zoubky? Vyhrajte vychytávku, která pomůže bolest zmírnit
Trápí vaše miminko zoubky? Vyhrajte vychytávku, která pomůže bolest zmírnit

Strašák jménem paradentóza

Paradentóza je pokročilým stádiem zánětu dásní a dalších tkání, které udržují zuby na svém místě. Jedná se o bakteriální infekci postihující nejen povrch kořene s dásní, ale také kost, která zaručuje stabilitu zubu. Následkem paradentózy může dojít až ke ztrátě zubů.

Týká se paradentóza i mě?

Možná vás překvapí, že zdravé dásně nikdy nekrvácejí. Pokud při čištění zubů zaznamenáte krev, neměli byste odkládat návštěvu zubního lékaře. Právě krvácení je jedním z hlavních příznaků onemocnění dásní. Mezi další varovné signály patří ustupující dásně, odhalené zubní krčky, nepříjemný zápach z úst a také pachuť v ústech.

Prevence jako první krok

Chcete patřit mezi 10 % šťastných Čechů, kterých se paradentóza netýká? Pak byste se měli zaměřit na prevenci v podobě každodenní ústní hygieny zahrnující použití mezizubních kartáčků i dentálních nití. 

Paradentóze se dá předejít již v mládí

Kvalitní zubní pastou proti paradentóze

Na trhu je k dostání velké množství zubních past proti paradentóze. Jejich účinnost potvrzují i zubní lékaři, kteří dodávají, že zubní pasty jsou účinné jedině společně s každodenní bezchybnou ústní hygienou.

Léčba paradentózy

U mírnějších případů léčba tohoto onemocnění probíhá formou úpravy hygienických návyků. V případě závažnějších případů je nutná návštěva zubního lékaře, dentálního hygienika i specializovaného pracoviště zabývajícího se léčbou parodontitidy. Nejzávažnější případy zpravidla končí vytržením zubu, po němž se chybějící chrup nahrazuje dostupnými moderními zákroky.

Patříte k těm, kterých se paradentóza netýká, nebo s ní svádíte každodenní boj?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz