Paradentóza a její léčba. Jak nepřijít o zuby

Paradentózou trpí až 90% lidí starších 30 let

Statistiky, které se týkají chronického onemocnění zubního lůžka, známého pod názvem paradentóza, jsou neúprosné. Věděli jste, že paradentózou u nás trpí až 90 % lidí starších 30 let? Jak paradentóza vzniká? Jaké jsou projevy tohoto nepříjemného onemocnění? A jakým způsobem se jí můžete vyhnout a jak proti ní bojovat? To vše se v tomto článku dozvíte.

Přečtěte si také

Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?
Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?

Strašák jménem paradentóza

Paradentóza je pokročilým stádiem zánětu dásní a dalších tkání, které udržují zuby na svém místě. Jedná se o bakteriální infekci postihující nejen povrch kořene s dásní, ale také kost, která zaručuje stabilitu zubu. Následkem paradentózy může dojít až ke ztrátě zubů.

Týká se paradentóza i mě?

Možná vás překvapí, že zdravé dásně nikdy nekrvácejí. Pokud při čištění zubů zaznamenáte krev, neměli byste odkládat návštěvu zubního lékaře. Právě krvácení je jedním z hlavních příznaků onemocnění dásní. Mezi další varovné signály patří ustupující dásně, odhalené zubní krčky, nepříjemný zápach z úst a také pachuť v ústech.

Prevence jako první krok

Chcete patřit mezi 10 % šťastných Čechů, kterých se paradentóza netýká? Pak byste se měli zaměřit na prevenci v podobě každodenní ústní hygieny zahrnující použití mezizubních kartáčků i dentálních nití. 

Paradentóze se dá předejít již v mládí

Kvalitní zubní pastou proti paradentóze

Na trhu je k dostání velké množství zubních past proti paradentóze. Jejich účinnost potvrzují i zubní lékaři, kteří dodávají, že zubní pasty jsou účinné jedině společně s každodenní bezchybnou ústní hygienou.

Léčba paradentózy

U mírnějších případů léčba tohoto onemocnění probíhá formou úpravy hygienických návyků. V případě závažnějších případů je nutná návštěva zubního lékaře, dentálního hygienika i specializovaného pracoviště zabývajícího se léčbou parodontitidy. Nejzávažnější případy zpravidla končí vytržením zubu, po němž se chybějící chrup nahrazuje dostupnými moderními zákroky.

Patříte k těm, kterých se paradentóza netýká, nebo s ní svádíte každodenní boj?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz