Jak ostříhat přerostlé keříky levandule, aby byly zase krásné?

Člověk stříhá levanduli zahradnickými nůžkami Ground Picture / Shutterstock.com

Levandule naše zahrádky zdobí kopci modrofialových květů s pronikavou vůní. Ne každý má ale na bohaté kvetení vždy štěstí. Klíčem k úspěchu je dobře načasované a správné zastřihávání. Poradíme vám, jak o rostlinku správně pečovat a jak ze starších nevzhledných keříků udělat krásné.

Přečtěte si také

3 rychlá jídla, která zvládne připravit úplně každý
3 rychlá jídla, která zvládne připravit úplně každý

Aby levandule prosperovala, je třeba ji pravidelně stříhat

Levanduli většina z nás samozřejmě stříhá během jejího kvetení, tedy v červnu a v červenci, kdy odstřiháváme květy na různá použití. Zatímco tento střih není nutný, nůžky byste rozhodně měli vzít do ruky po odkvětu a poté na jaře.

Zastřiháváme vždy dvakrát do roka

Na podzim není třeba žádný radikální řez, ba naopak by to mohlo rostlině ublížit, jelikož by pak byla náchylnější na změnu teploty. Nejprve ostříhejte odkvetlé květy, hned na začátku stonků. Následně stříhejte samotný keřík, a to nad úrovní nových lístečků, které vyrašily na jaře.

Levanduli ještě nemáte? Kupte ji se slevou

Kupte se slevou Levandule.

Porovnat slevy

Důkladnější zastřihávání je potřeba na jaře, kdy je dobré také rostlinu prohlédnout a zbavit vymrznutých výhonů. Střih provádějte ideálně začátkem dubna, kdy rostlina začíná rašit. Zastřihávejte nejlépe tak, aby výsledný keřík levandule měl tvar polokoule a zároveň aby na každé větvičce byly vidět nejméně jeden až dva páry zelených lístků.

Při stříhání tlustých větviček levandule se určitě neobejdete bez kvalitních zahradnických nůžek. Příležitostní zahrádkáři si vystačí se zahradními nůžkami PARKSIDE®, které na lidl-shop.cz koupíte za 99 Kč. Těm, kteří tráví na zahradě více času, se vyplatí profesionální nůžky Gardena 8857-20, které jsou na mall.cz za 450 Kč (v akci za 316 Kč).

Žena stříhá keřík levandule, má barevné pracovní rukavice nieriss / Shutterstock.com

Jak zachránit nevzhledný keř levandule?

Pokud rostlinu necháte bez pravidelného zastřihávání, brzy vám přeroste a ve spodní části zůstanou nevzhledné suché větvičky. Ty můžete na jaře zkusit ostříhat, ale dřevnaté části rostliny už pak nemusí obrazit. Přesto se pokusu o záchranu zanedbaného keře nevzdávejte. Šance, že se vám nehezký keřík levandule podaří omladit, určitě je. Jak tedy na to?

Na jaře vystříhejte keř dvojitě

Abyste keř radikálním střihem nezahubili a měli jistotu, že vám obrazí, je dobré vystříhat pouze polovinu. Na jedné půlce se nechají pouze výhonky dlouhé zhruba 10 cm, zatímco na druhé zůstanou delší větvičky s lístky. Ty pak budou vyživovat keř, aby nezahynul.

Holé větvičky by se měly poté krásně zazelenat a vy následující rok provedete důkladnější střih druhé poloviny keře.

Udělejte ze starého keře několik nových

Levanduli můžete zbavit dřevnatých, neolistěných větévek také tím, že z nich uděláte nové rostlinky. Postup je velmi jednoduchý. Vyberete jednu z větviček, která je u země, a uděláte z ní výhon tak, aby stále zůstal pevně spojený s matečnou rostlinou.

Danou větvičku nejprve ohněte k půdě a zasypte její konec kvalitním substrátem. Proti vytažení můžete použít například kolík. Po nějaké době výhon pustí kořínky. Stav kořenění můžete kontrolovat opatrným odhrnutím zeminy. Jakmile větev dostatečně zakoření, odřízněte ji od matečné rostliny a máte rostlinku novou.

Ostřihaná levandule, zahradnické nůžky Proxima13 / Shutterstock.com

Nepodceňujte ani hnojení a vhodný substrát

Radikálně ostříhané keříky i nové rostlinky určitě doporučujeme přihnojovat. Levanduli tak dodáte sílu, kterou na svůj růst teď bude hodně potřebovat. V prodejnách OBI pořídíte speciální hnojivo na levandule a rozmarýn 2 kg od značky Profík za 159 Kč.

Pokud se teprve chystáte na sázení této aromatické rostliny, určitě nebude od věci ani substrát na levandule. Kvalitní substrát pro středomořské rostliny Floria 50 l najdete v obchodech Hornbach za 269 Kč.

Pořiďte si vhodný substrát v akci

Ostříhané rostliny raději chraňte před mrazem

Přestože je levandule velmi odolná rostlina a vydrží bez zazimování, určitě nebude na škodu, zejména pokud stříháte více, ji před chladem chránit. Doporučujeme ji tedy na podzim zakrýt chvojím nebo speciální netkanou textilií.

Tou každý keřík důkladně zabalíte a bude tak chráněn před nepříznivými vlivy prostředí, jako je mráz, krupobití, extrémní sluneční svit a náraz větru. Textilie je určitě vhodná i v jarních měsících, kdy nás i po zastřihávání mohou překvapit přízemní mrazíky. Na e-shopu geomall.cz ji seženete od 202 Kč.