Gin s tonikem pořád frčí. Víte, jak si namíchat koktejl v ideálním poměru?

Sklenice s namíchaným ginem s tonikem, kostkami ledu a kouskem citronu Rimma_Bondarenko / Canva

Klasika, která nezklame, to je gin s tonikem. Tradiční alkoholický míchaný nápoj známe už od počátku 19. století, kdy ho s oblibou popíjeli příslušníci Britské Východoindické společnosti jako prevenci před malárií. Gin prý do drinku důstojníci přimíchávali na zmírnění hořkosti, tehdejší tonik byl totiž kvůli látce zvané chinin velmi hořký. Dnes už se ale gin tonic nepopíjí jako prevence před malárií, nýbrž spíše jen tak na chuť. A tak si ukážeme, jak jej správně namíchat.

Přečtěte si také

Lidé našli další způsob, jak obelstít pokladny. Případem se zabývá policie
Lidé našli další způsob, jak obelstít pokladny. Případem se zabývá policie

Tradiční recept na gin tonic

Odměřit panák, nalít do sklenice, přidat tonik, led, plátek citrusu a je hotovo. Tento drink budete mít hotový dřív, než vyslovíte jeho zkrácené označení – GT.

Potřebujete:

  • 45 ml ginu
  • 150 ml toniku
  • kostky ledu
  • plátky citronu, limetky či salátové okurky

Postup:

  1. Do sklenice nalijte gin a přisypte kostky ledu.
  2. Doplňte vychlazeným tonikem a navrch přidejte plátky citrusu.
  3. Místo citrusů můžete použít i plátky salátové okurky, které snadno připravíte pomocí škrabky. Okurka dodá drinku svěží chuť.
  4. Koktejl podávejte a pijte ihned po namíchání.
Do obchodu pro tonik ve slevě

Jaký gin na gin tonic zvolit?

Jaký gin, takový gin tonic. Neboli čím chutnější a kvalitnější gin koupíte, tím spokojenější budete s výsledkem. Cena za lahev ginu (o objemu 0,7 l) začíná zhruba na částce 150 Kč, vyšplhat se ale může až k několika tisícům. Záleží, po jaké značce sáhnete.

  • Věděli jste, že se gin vyrábí z obilného sladu, jalovce a dalších bylin?
  • Právě byliny v čele s jalovcem mu dávají typicky nezaměnitelnou, svěží chuť.
Tři sklenice s různě ochuceným gin tonicem – limetkou, pomerančem a ostružinami Rimma_Bondarenko / Canva

Nejznámější značky ginu, které v Česku koupíte

Lahev ginu koupíte ve všech běžných supermarketech. Asi nejznámějším ginem i mezi laiky je Gin Beefeater s proslulým vojákem na etiketě. Tito vojáci v červené uniformě byli strážci londýnské věznice Tower a přezdívalo se jim „Beefeaters“, odtud tedy i název stejnojmenné značky. Lahev (o objemu 0,7 l) stojí okolo 400 Kč. Gin Beefeater ovšem nově nabízí i ochucené varianty, konkrétně příchutě červený pomeranč a jahoda.

Ulovte si gin ve slevě

Kupte se slevou Gin Beefeater.

Porovnat slevy

Levnější vs. dražší značky ginů

Mezi levnější výrobce ginů patří například Gin Dry GMG (0,7 l za 170 Kč), dále Gin Dynybyl (0,7 l za 180 Kč) nebo Gin Klasik St. Nicolaus (0,7 l za 150 Kč). Všechny tyto výrobky najdete běžně v supermarketech.

Pokud vás zajímají dražší značky, pak je třeba zmínit Gin Hendrick's s cenovkou 800 Kč za 0,7 l. Zajímavé je, že firma neexistuje příliš dlouho – její první gin spatřil světlo světa teprve v roce 1999. Při jeho výrobě se používá více než 11 různých ingrediencí.

Mezi další dražší značky patří Gin Dry The Botanist, který prodává litrovou lahev za skoro 1 000 Kč. Pokud však pijete gin s tonikem často, takový špás by vás vyšel pěkně draze. Podívejte se tedy raději na giny v akci, které najdete na Kupi.cz.