Mrkev léčí a chutná! Vyzkoušejte letní salát, polévku nebo smoothie

mrkev je nedocenitelným společníkem v kuchyni

Mrkev je velmi oblíbeným druhem zeleniny. Mnoho lidí ji sice nejí syrovou, avšak dušená nebo vařená je prostě báječná! Znáte její zdraví prospěšné účinky? Dokáže víc, než si myslíme. Pojďme se na ni podívat zblízka.

Přečtěte si také

Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?
Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?

Mrkev proti rakovině

Betakaroten, který mrkev obsahuje, je velmi účinná látka. Může se pyšnit řadou účinků, kterými nám pomáhá. Patří sem například i souboj s rakovinou. Některé studie se zmiňují o tom, že mrkev dokáže zastavit vývoj rakovinotvorných buněk. Zejména pak na plicích. Jedna z prvních studií pochází z roku 1986 a vznikla v Německu. Podobné výzkumy zase tvrdí, že lidé, kteří jedli málo betakarotenu později onemocněli rakovinou plic.

Chrání nás před nemocemi

Mrkev je všeobecným pomocníkem nejen díky betakarotenu, ale především díky velkému množství vitaminů a minerálů. Proto bychom po ní měli sáhnout při snižování cholesterolu, zácpě nebo nízké imunitě. Hravě dokáže dobít baterky, cítíme-li se unavení, a řeší i lecjaké kožní problémy. Astmatikům pomůže s dýcháním a je skvělým doplňkem při léčbě jaterních chorob.

Věděli jste, že

V mrkvi najdeme plno prospěšných látek? Tato oranžová tyčka obsahuje vitaminy A, B a C, dále již zmíněný betakaroten, sodík, draslík, vápník a především užitečné železo.

Mrkev na sto způsobů

Pochutnejme si na mrkvi pokaždé jinak! Seznámíme vás s těmito pochoutkami:

  • mrkvový salát
  • mrkvová polévka
  • mrkvové smoothie
polévka z mrkve je rychlá a osvěžující

Mrkvová polévka

Mrkvová polévka je výborný oběd. Pro její přípravu potřebujeme mrkev, cibuli, olej a dochucovadla. Nejprve si nastrouháme cibuli a mrkev. V hrnci pak rozpálíme olej a osmažíme dozlatova cibuli. Přidáme mrkev a dolijeme vodu. Vůbec se nebojme kombinace oleje v polévce. Konečná chuť je naprosto famózní! Uvaříme do měkka a dochutíme. Pokud se nechceme trápit s bylinkami, vystačíme si s bujonem.

Mrkvový salát

Toužíte po lehké letní svačince? Mrkvový salát je skvělou volbou. Nastrouhejme si mrkev, přidejte nastrouhané jablko nebo červenou řepu. Ingredience promícháme a pokapeme citronem, můžeme použít i nakrájený pomeranč. Pokud máme chuť na další druhy zeleniny, jednoduše je do salátu přidáme. Vyzkoušet můžete přidat i sušené rozinky, nebo kousky máty pro svěží chuť. Někomu se může zdát salát trpký a bez chuti. Vyřešíme to cukrem, případně medem. 

smoothie je domácí zdravá šťáva

Osvěžující smoothie

Skvělým způsobem, jak získat co nejvíce vitaminů ze syrové mrkve, je smoothie. Ne každý má rád syrovou mrkev. Když je však rozmixovaná s dalším ovocem či zeleninou, její přítomnosti v přírodním stavu si vlastně nevšimneme. Nakrájejme si jablko, banán a mrkve, zalijme vodou a vložme do smoothie mixéru. Množství ovoce a zeleniny se odvíjí od velikosti lahve a chuti každého z nás. Když přihodíte do vysokootáčkového mixéru i hrst ledu, budete mít příjemný letní drink pro rodinu na svačinku. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz