10 romantických potravin, které fungují jako afrodiziakum a nesmí chybět na žádném valentýnském menu

Dvě vidličky a hodně malých červených srdíček PhotoJuli86 / Shutterstock.com

Den sv. Valentýna u nás není sice tak rozšířený jako v zahraničí, využít ho coby záminku k romantické večeři ovšem nikdy není na škodu. Stačí pouze chytře zapojit pár vhodných surovin, které vykouzlí tu správnou romantickou náladu. Které to jsou a kterým byste se měli naopak raději vyhnout?

Přečtěte si také

IKEA stahuje z prodeje hračku pro děti. Varuje před používáním a vrátí vám za ni peníze
IKEA stahuje z prodeje hračku pro děti. Varuje před používáním a vrátí vám za ni peníze

Které potraviny fungují jako afrodiziakum?

K přípravě pokrmů pro váš zamilovaný večer je nejlepší zvolit takové potraviny, které jsou považovány za přírodní afrodiziaka. Posilují totiž produkci serotoninu (hormonu dobré nálady) v těle a navozují pocit uvolnění. Zvyšují také produkci dopaminu, který zase odbourává stres. Jde například o ryby a mořské plody, mnohé druhy ovoce, zeleniny i pikantní koření.

1. Ryby a mořské plody

Kromě jiných cenných látek obsahují omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité nejen pro zdraví, ale i pro navození romantické nálady. Jedním z nejznámějších afrodiziak jsou bezesporu ústřice, ty ovšem nemusí být jednoduché sehnat. Bohatě vám proto postačí i filet z lososa.

2. Chilli papričky a zázvor

Chilli vám zaručeně rozproudí krev v žilách – i v těch nejcitlivějších místech. Navíc zrychluje metabolismus, takže se po jídle nebudete cítit tolik těžcí. Podobné účinky má také zázvor nebo skořice.

Jahody poskládané do tvaru srdce Katya Naumova / Shutterstock.com

3. Jahody

Někdy se jim také přezdívá Venušiny plody. Obsahují velké množství manganu a zinku, který zvyšuje libido.

4. Celer

Zvyšuje mužskou potenci (za tímto účelem jej využívali již starověcí Egypťané) a obsahuje hormon androsteron, což je látka, po které se údajně cítíme více atraktivní.

5. Chřest

Zelený i bílý chřest zvyšuje libido a u mužů taktéž podporuje potenci. Někteří na něj dokonce nedají dopustit ani při pálení žáhy. Navíc je skutečnou lahůdkou, která chuťově pozvedne vaše valentýnské menu o třídu výš.

Jahody k Valentýnu patří, kupte je se slevou

Kupte se slevou Jahody.

Porovnat slevy

6. Avokádo

Avokádo pro jeho afrodiziakální i energizující účinky používali v kuchyni už staří Aztékové. Taktéž obsahuje množství bílkovin i zdravých tuků.

7. Fíky

Jsou známým přírodním afrodiziakem díky spoustě vápníku, zinku a draslíku, které obsahují. Významně také podporují tvorbu serotoninu a zlepšují náladu.

Rozkrojené granátové jablko a zrníčka granátového jablka v miskách ve tvaru srdce j.chizhe / Shutterstock.com

8. Granátové jablko

Obsahuje plno vitamínů, antioxidantů a působí na hladinu testosteronu, čímž zvyšuje libido u žen i mužů.

9. Goji neboli kustovnice čínská

Pro své všestranné účinky je považována za jednu ze superpotravin. Mimo jiné působí jako afrodiziakum a pomáhá při léčbě neplodnosti.

10. Šafrán

Doporučuje se jako lék na deprese, skleslost a smutek a snížené libido. Při romantické večeři proto na toto koření života a dobré nálady nezapomeňte.

Jak jídla pro romantickou večeři připravovat a kombinovat?

Určitě se držte zásady, že všechna jídla by měla být lehká. Jako předkrm se hodí různé saláty, doplněné například zrníčky granátového jablka, goji, fíky, avokádem i jahodami (ty jsou výborné v kombinaci s rajčaty a bazalkou).

K hlavnímu chodu je určitě nejlepší zvolit již zmíněného lososa, ke kterému můžete jako přílohu podávat celerové pyré nebo vařený chřest lehce politý máslem. Vedle nešlápnete ani s lehkým šafránovým rizotem s mořskými plody nebo těstovinami.

Muž a žena sedí u romanticky prostřeného stolu, opírají se o sebe a v ruce drží sklenice s červeným vínem Ground Picture / Shutterstock.com

Chilli se skvěle páruje s tmavou vysokoprocentní čokoládou, která je také považována za afrodiziakum – takže čokoládový dezert nebo pěna posypaná špetkou chilli koření, doplněná navíc o jahody, fíky nebo granátové jablko, bude jako zakončení valentýnské večeře trefou do černého. Při vaření s čerstvými chilli papričkami ovšem nezapomeňte na rukavice, aby se váš večer neproměnil v peklo.

  • Tip: Ideální je připravovat romantická jídla v páře, aby byla co nejlehčí a zachovala si co nejvíce cenných látek. Praktickým pomocníkem je v tomto ohledu parní hrnec, ve kterém lze dělat více pokrmů naráz (maso, ryby, zeleninu apod.), čímž ušetříte spoustu času, který můžete věnovat své společnosti.
  • Nejlevnější parní hrnce pořídíte již kolem 700 Kč, dražší se pohybují v rozmezí 1 600–2 800 Kč. Při výběru se řiďte počtem i objemem jednotlivých nádob, jejich materiálem (plastové bývají náchylnější k prasknutí či trvalému zabarvení od potravin) i dalšími funkcemi (některé mají např. možnost mixování).
Nenechte si ujít čokoládu v akci

A které potraviny vynechat?

Klasickým zabijákem romantiky je aromatický česnek a cibule. Raději se vyhněte také brokolici, kapustě a další zelenině, která způsobuje plynatost a nafouknutí. To stejné platí i o luštěninách. Zapomeňte také na těžká či smažená jídla a fast foody – vyvolávají únavu a zpomalují organismus. Ideální nejsou ani plísňové a jiné aromatičtější a těžší druhy sýrů či mléčné výrobky všeobecně.