10 romantických potravin, které fungují jako afrodiziakum a nesmí chybět na žádném valentýnském menu

10 romantických potravin, které fungují jako afrodiziakum. Připravte z nich valentýnské menu! PhotoJuli86 / Shutterstock.com

Den sv. Valentýna u nás není sice tak rozšířený jako v zahraničí, využít ho coby záminku k romantické večeři ovšem nikdy není na škodu. Letos máte navíc ideální příležitost připravit si valentýnské menu v pohodlí domova. Stačí pouze chytře zapojit pár vhodných surovin, které vykouzlí tu správnou romantickou náladu. Které to jsou, a kterým byste se měli naopak raději vyhnout?

Přečtěte si také

Recept na domácí marcipán: Co jste o něm (ne)věděli
Recept na domácí marcipán: Co jste o něm (ne)věděli

Ty nejlepší potraviny pro dobrou náladu a sexuální apetit

K přípravě pokrmů pro váš zamilovaný večer je nejlepší zvolit takové potraviny, které jsou považovány za přírodní afrodiziaka. Posilují totiž produkci serotoninu (hormonu dobré nálady) v těle a navozují pocit uvolnění. Zvyšují také produkci dopaminu, který zase odbourává stres. Patří sem ryby a mořské plody, mnohé druhy ovoce, zeleniny i pikantní koření.

1. Ryby a mořské plody

Kromě jiných cenných látek obsahují omega 3 mastné kyseliny, které jsou důležité nejen pro zdraví, ale i pro navození romantické nálady. Jedním z nejznámějších afrodiziak jsou bezesporu ústřice, ty ovšem nemusí být jednoduché sehnat. Bohatě vám proto postačí i filet z lososa.

2. Chilli papričky a zázvor

Chilli vám zaručeně rozproudí krev v žilách – i v těch nejcitlivějších místech. Navíc zrychluje metabolismus, takže se po jídle nebudete cítit tolik těžcí. Podobné účinky má také zázvor nebo skořice.

3. Jahody

Někdy se jim také přezdívá Venušiny plody. Obsahují velké množství manganu a zinku, který zvyšuje libido.

Venušiny plody v akci

Kupte se slevou Jahody.

Porovnat slevy

Jahody jsou sázkou na jistotu, která při lásce nikdy nezklame Canva

4. Celer

Zvyšuje mužskou potenci (za tímto účelem jej využívali již starověcí Egypťané) a obsahuje hormon androsteron, což je látka, po které se údajně cítíme více atraktivní.

5. Chřest

Zelený i bílý chřest zvyšuje libido, a u mužů navíc taktéž podporuje potenci. Někteří na něj dokonce nedají dopustit ani při pálení žáhy. Navíc je skutečnou lahůdkou, která chuťově pozvedne vaše valentýnské menu o třídu výš.

6. Avokádo

Avokádo pro jeho afrodiziakální i energizující účinky používali v kuchyni už staří Aztékové. Taktéž obsahuje množství bílkovin i zdravých tuků.

7. Fíky

Jsou známým přírodním afrodiziakem díky spoustě vápníku, zinku a draslíku, které obsahují. Významně také podporují tvorbu serotoninu a zlepšují náladu.

Už staří Aztékové používali avokádo jako afrodiziakum

Kupte se slevou Avokádo.

Porovnat slevy

8. Granátové jablko

Obsahuje plno vitamínů, antioxidantů a působí na hladinu testosteronu, čímž zvyšuje libido u žen i mužů.

9. Goji neboli kustovnice čínská

Pro své všestranné účinky je považována za jednu ze superpotravin. Mimo jiné působí jako afrodiziakum a pomáhá při léčbě neplodnosti.

10. Šafrán

Doporučuje se jako lék na deprese, skleslost a smutek a snížené libido. Při romantické večeři proto na toto koření života a dobré nálady nezapomeňte.

Jak jídla pro romantickou večeři připravovat a kombinovat?

Určitě se držte zásady, že všechna jídla by měla být lehká. Jako předkrm se hodí různé saláty, doplněné například zrníčky granátového jablka, goji, fíky, avokádem i jahodami (ty jsou výborné v kombinaci s rajčaty a bazalkou).

K hlavnímu chodu je určitě nejlepší zvolit již zmíněného lososa, ke kterému můžete jako přílohu podávat celerové pyré nebo vařený chřest lehce politý máslem. Vedle nešlápnete ani s lehkým šafránovým rizotem s mořskými plody nebo těstovinami.

Miluje vaše polovička sushi? Víme, kde je v akci

Kupte se slevou Sushi box.

Porovnat slevy

Chilli se skvěle páruje s tmavou vysokoprocentní čokoládou, která je také považována za afrodiziakum – takže čokoládový dezert nebo pěna posypaná špetkou chilli koření, doplněná navíc o jahody, fíky nebo granátové jablko, bude jako zakončení valentýnské večeře trefou do černého. Při vaření s čerstvými chilli papričkami ovšem nezapomeňte na rukavice, aby se váš večer doslova neproměnil v peklo.

  • Tip: Ideální je připravovat romantická jídla v páře, aby byly co nejlehčí a zachovaly si co nejvíce cenných látek. Praktickým pomocníkem je v tomto ohledu parní hrnec, ve kterém lze dělat více pokrmů zaráz (maso, ryby, zeleninu apod.), čímž ušetříte spoustu času, který můžete věnovat své společnosti.
  • Nejlevnější parní hrnce pořídíte již kolem 500 Kč, dražší se pohybují v rozmezí 1 500–2 500 Kč. Při výběru se řiďte počtem i objemem jednotlivých nádob, jejich materiálem (plastové bývají náchylnější k prasknutí či trvalému zabarvení od potravin) i dalšími funkcemi (některé mají např. možnost mixování).

A které potraviny vynechat?

Klasickým zabijákem romantiky je aromatický česnek a cibule. Raději se vyhněte také brokolici, kapustě a další zelenině, která způsobuje plynatost a nafouknutí. To stejné platí i o luštěninách. Zapomeňte také na těžká či smažená jídla a fast foody – vyvolávají únavu a zpomalují organismus. Ideální nejsou ani plísňové a jiné aromatičtější a těžší druhy sýrů či mléčné výrobky všeobecně.