Dubajská čokoláda je v posledních týdnech hitem sociálních sítí. Čokoládu s pistáciovou náplní do své nabídky před časem zařadil i německý Lidl, který ale nyní čelí žalobě kvůli původu této čokolády. Ačkoliv se jmenuje „dubajská“, nebyla vyrobena v Dubaji. Německé soudy zatím její prodej povolily. Prodává se dubajský zázrak i v českých Lidlech?
V Německu řetězec Lidl prodává produkt „Dubajská čokoláda“ pod značkou Deluxe, ovšem jak dokládají údaje na etiketě, výrobek není z Dubaje. Poukázal na to podnikatel Andreas Wilmers, který se věnuje dovozu pravé čokolády z Dubaje pod značkou Fex. Společně s Lidlem zažaloval také další diskontní řetězec Aldi Süd.
Dovozce čokolády trvá na tom, že pokud supermarkety prodávají čokoládu jako „dubajskou“, musí být vyrobena v Dubaji. Jinak jsou podle něj spotřebitelé uváděni v omyl – odkazuje se při tom na německé zákony proti nekalé soutěži.
Co se týče České republiky, redakce Kupi.cz hledala tuto nebo jinou dubajskou čokoládu v nabídce českého Lidlu, ale žádný takový produkt se zde podle letáků a e-shopu neprodává. Ani česká zákaznická linka Lidlu nám na přímý dotaz nepotvrdila prodej dubajské čokolády. Nicméně na Slovensku se má v Lidlu prodávat dubajská čokoláda Ülker za 4,99 eur od 13. do 16. února.
V Kauflandu, který má stejného majitele jako Lidl, jste mohli v těchto dnech narazit na dubajskou čokoládu značky Dubai Style za 99,90 Kč. Věnovali jsme se jí v samostatném článku.
Situaci Lidl vs. podnikatel Wilmers řeší soud ve Frankfurtu nad Mohanem a aktuálně platí jeho rozhodnutí, že Lidl smí svou Dubajskou čokoládu Deluxe prodávat dál. Označení „dubajská“ se podle něj stalo obecným pojmem a zákazníci nepředpokládají, že jednotlivé ingredience nebo celý výrobek byl vyroben v metropoli Spojených arabských emirátů.
Prodej čokolády německý soud povolil Lidlu i z toho důvodu, že na etiketě jasně deklaruje, že produkt nepochází z Dubaje. Píše se zde „s čokoládou, pistáciemi a kadayifem z EU“. Naopak řetězec Aldi Süd, který si dubajskou čokoládu nechává vyrábět v Turecku, ji nesmí prodávat – na rozdíl od Lidlu obalem imituje pravé dubajské čokolády. Spor podnikatele Wilmerse s Lidlem zatím není u konce, proti rozhodnutí soudu se ještě může odvolat.
Čokoláda „dubajského typu“ je taková čokoláda, která uvnitř ukrývá pistáciovou pastu, tahini (sezamová pasta) a knafeh, což jsou tenké nudle kadaif s cukrovým sirupem a někdy i jemným sýrem. Čokoláda je díky tomu na povrchu měkká a jemná, zatímco uvnitř hezky křupe. Pravá dubajská čokoláda má punc prémiovosti a luxusu.
O tomto druhu čokolády se začalo více mluvit okolo roku 2021, kdy ji začala komerčně vyrábět dubajská firma Fix Desert Chocolatier pod názvem Can't Get Knafeh of It (Nemůžu se nabažit Knafehu). Na konci roku 2024 a v Česku na začátku roku 2025 se stala dubajská čokoláda populární hlavně díky TikToku.
V běžném obchodě je těžké koupit pravou dubajskou čokoládu a často nepomůžou ani e-shopy. Většina takových produktů jsou totiž náhražky, vyrobené mimo Dubaj, jako to dělá například Lidl. Ovšem i tyto imitace dubajských čokolád jsou výrazně dražší než ostatní kakaové pochutiny – mohou si to dovolit díky označení „dubajská“.
Zdroje: Kupi.cz, Tagesschau, Fachanwalt