Nemáte mobilní bankovnictví v telefonu? Od ledna bez něj kartou už nejspíš nezaplatíte

Máte v mobilním telefonu bankovnictví? Pokud ne, měli byste o něm vážně uvažovat janeb13 / Pixabay

Banky mají pro ty, kteří rádi platí na internetu kartou, jeden důležitý vzkaz. Od 1. ledna 2021 mají totiž všechny povinnost zajistit dvoufaktorové ověření plateb, přičemž opisování SMS už stačit nebude. Pokud tedy chcete i nadále platit kartou na internetu, budete se muset podle toho zařídit. Ještě vám zbývá celý prosinec.

Přečtěte si také

Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?
Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?

Nebojte se internetového bankovnictví

Mít bankovnictví v mobilu není peklo ani ohrožení osobních financí. I přesto se mu ale vyhýbá až na dva miliony klientů bank, kteří platí kartou na internetu. Důvod? Lidé mají strach, že pokud budou mít banku v mobilu, otevřou dveře všemožným podvodníkům.

Zejména starší ročníky se domnívají, že to je jako dávat hackerům nahlédnout do vlastní peněženky. Proč to nemůže zůstat tak, jak to je teď? Vždyť potvrzování pomocí SMS je spolehlivé…

Potvrzování pomocí SMS je nebezpečnější

Ve skutečnosti je však potvrzování platby na internetu opisováním SMS zprávy do platební brány nebezpečnější, což si mnozí ani neuvědomují. SMS mohou podvodníci za pomoci viru v mobilu, tedy malwaru, snáze zneužít. Proto je zapotřebí přistoupit ke spolehlivějšímu zabezpečení financí, což představuje právě využití dvou faktorů ze tří možných.

Otisk prstu je jedním z možných způsobů ověření Kupi.cz

Dobrá zpráva pro ty, kteří banku v mobilu mít prostě nechtějí

Tyto tři způsoby, jak platbu po internetu ověříte, zahrnují biometrii, tedy otisk prstu nebo rozpoznání obličeje, mobilní klíč nebo speciální kód, kterému se říká ePIN. Pro ty, kteří bankovnictví v mobilu mít za žádnou cenu nechtějí či nemají a nechtějí vlastnit chytrý telefon, je pak právě ePIN záchranou.

Jedná se o speciální kód, který si buď v bankovnictví sami nastavíte, anebo vám jej banka vygeneruje a vy si ho pak budete muset při platbách na internetu pamatovat. Nicméně ne všechny banky jeho použití při placení na internetu umožní. Zatím se nevyjádřily všechny, avšak už teď víme, že ePIN půjde použít u České spořitelny, Equa Bank či u Moneta Money Bank.

Pokud budete mít bankovnictví v mobilu, budou platby jednodušší

Ověření přes banku v mobilu je na druhou stranu samozřejmostí pro úplně všechny bankovní společnosti. To tedy znamená, že když si bankovnictví do mobilu nainstalujete, platby kartou na internetu pro vás budou snadnější než doposud.

Dalším možným způsobem ověření vaší identity je rozpoznání obličeje Andrea Piacquadio / Pexels

Díky robotizaci nebudete muset svou identitu u některých bank ověřovat

Některé banky dokonce nebudou požadovat ověření identity, protože používají tzv. behaviorální biometrii na pozadí. To zjednodušeně řečeno znamená, že banka za pomoci robotizace sleduje na pozadí transakce chování klienta.

Analyzuje a sleduje tak například způsob pohybu prstu na obrazovce či psaní na klávesnici. Nejdále v behaviorální biometrii na pozadí je Česká spořitelna, ačkoli ji budou moci při platbách na internetu využít také klienti ČSOB či mBank.

UniCredit Bank se s odmítači mobilního bankovnictví jako jediná nemazlí

Nejméně proklientsky se zachovala banka UniCredit Bank, jejíž klienti kartou na internetu bez mobilního bankovnictví prostě nezaplatí. Zhruba čtyřicet tisíce jich tak bude muset na internetových obchodech zkrátka volit jiný způsob platby.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz