Jednoduché triky, jak mít domov bez alergenů. Kam umístit čističku vzduchu?

Udržujte čistou postel

Alergeny jsou nežádoucí látky vyvolávající alergické reakce a dokáží škodit celé řadě lidí. Tento druh onemocnění se v současné době řadí mezi nejčastější chronické nemoci. Kde všude doma číhá pro alergiky nebezpečí? Jak je to s čističkou vzduchu vyléčí nás?

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Alergeny mohou být jakékoliv látky, které jsou příčinou imunitní odpovědi. Jsou všude kolem nás, ale všechny neškodí všem. Alergolog dokáže určit typ alergie již u miminek a podle výskytu se rozdělují na venkovní a domácí. Další nehomogenní skupinou jsou potravinové alergeny, zvířecí jedy, chemikálie a léky.

Alergeny můžeme rozdělit na:

  • Venkovní alergeny: pyly a spory plísní
  • Vnitřní alergeny: roztoči, domácí zvířata, švábi
  • Alergeny potravinové, lékové, hmyzí jed

1. Zatočte s roztoči

Roztoči se živí odumřelými kožními buňkami a za 3 měsíce svého života vyprodukují až 2 000 mikroskopických částic výtrusů. Koberec může obsahovat i 1 000 roztočů na 1 m², proto je lepší jej nemít, stejně jako závěsy a záclony. Koberce, podlahy i matrace vysávejte speciálním akumulátorovým vysavačem s HEPA filtrací, který zachycuje vše, co alergiky dráždí a vyfukuje ven čistější vzduch.

Pořiďte si protiroztočové povlaky na ložní prádlo. Struktura tohoto povlečení je hustá a roztoči skrz neprojdou. Lůžkoviny perte ve speciálních pracích prostředcích pravidelně po 7 až 10 dnech používání při teplotě 60 °C, kdy roztoči a bakterie hynou. Dětem pořiďte nepropustný chránič matrace, který brání protečení tekutiny na matraci. Jsou ve variantě s PVC zátěrem, tedy nepropustné, nebo s PU zátěrem, který je nepropustný, ale prodyšný. 

2. Zničte plísně

Plísním lze předejít pravidelným vynášením odpadkového koše, dostatečným větráním, pořízením odvlhčovače neboli vysoušeče vzduchu a čističky vzduchu. Pokud máte naopak suchý vzduch, použijte zvlhčovače. Moderní meteostanice mají i vlhkoměry. Je dobré se vyhnout tapetám, které podporují plísně a často vzniká mykóza i dýchací potíže. Plísně se šíří ve vlhkých a tmavých prostorech, v koupelně, na toaletě, v kuchyni, ve spíži i v rozích u oken a dveří. Použijte desinfekční přípravky a pravidelně kontrolujte potraviny v ledničce.

Chraňte děti před alergií

3. Domácí mazlíčci

Psům, kočkám a dalším zvířatům, stejně jako lidem, odpadávají z těla odumřelé kožní buňky. Psi produkují o něco méně agresivní alergeny než kočky. Zvířata lze zbavovat alergenů speciálním samočisticím kartáčem na srst dříve, než se dráždivé částice dostanou do vzduchu. Pravidelně vysávejte, čistěte pelíšky a psy pravidelně koupejte. 

O čem se mluví:

Jorkšírský teriér je vhodný pro alergiky, kteří mají alergii na srst, neboť srst jorkšírů nemá podsadu, která by línala. To však rozhodně neznamená, že by byl jork vhodný pro každého alergika. Stejně jako v případě koček, i v případě jorkšírů (a dalších psích plemen) nemusí být člověk alergický jen na srst, ale také na sliny, moč nebo kůži (ať už se jedná o lupy nebo jen normální odlupování staré kůže - stejně jako to máme mi lidé). Proto se klidně může stát, že se projeví alergie i na bezsrsté plemeno.

4. Zbavte se švábů i rybenek

Švábi se občas objeví i u nás - zejména rus domácí, který je drobnější. Ke svému rozmnožování hmyz potřebuje teplotu 25 až 30 °C nejvíce se množí v koupelnách a kuchyních. Alergeny vypouštějí ve výkalech a rozkladu mrtvých těl. Šíří se v odpadních nebo teplovodních šachtách, které je třeba důkladně vydezinfikovat. Na vlhkých místech se objevují i rybenky. Drobný světloplachý hmyz je hlavně v koupelně nebo v komoře. Nastrouhejte brambory, nebo rozkrojte vanilkový lusk a položte do rohů na noviny. Rybenky se do nich v noci zahrabou a ráno je vyhodíte.

5. Jak bojovat proti pylu

Do oken dejte sítě. Opatření při pylové alergii musí být ale rozsáhlejší. Noste tmavé brýle a kšiltovky, které zabrání pronikání alergenů do očí. Zamezíte slzení a pálení. Proplachujte nosní dutiny speciální konvičkou a roztokem slané vody. Vyčistíte tím nos a sliznice od virů, bakterií, prachu a alergenů. Převlékejte se a myjte si tělo i vlasy po návratu z venku domů. V sezóně větrejte za bezvětří a hlavně v noci. Pomůže i čistička vzduchu s HEPA filtrem, která vaši domácnost zbaví z velké části pylů v ovzduší. 

Kvalitní čistička vzduchu má mít displej a několik filtrů

Čistička vzduchu vám může pomoci, ale sama vás alergie nezbaví

Špatné umístění z čističky udělá jen drahý kus nábytku. Čistička vzduchu je účinná pouze v jedné uzavřené místnosti. Neošetří nikdy celý byt a už vůbec ne dům. Ideální je do ložnice dětí nebo dospělých. Nepatří na chodbu nebo do prostor, kde se neustále větrá. Čistička by neměla být blízko nad zemí ani pod stropem, neúčinná bude také u okna nebo u dveří. Ideální místo je čistě teoreticky uprostřed místnosti ve výšce pasu. 

Hlavní parametry při výběru čističky vzduchu

Hlavním parametrem je výkon, tedy kolik vzduchu čistička vyčistí za hodinu na nejnižší stupeň. Tento objem by měl být větší než objem místnosti, kterou chcete čistit. Pokud nepřefiltruje čistička objem vzduchu alespoň jednou za hodinu, pak bude pravděpodobně čistit jen vzduch kolem sebe. Pokud to zvládne, ale jen na nejvyšší provozní stupeň, je velmi omezeno její použití v průběhu noci, neboť na nejvyšší stupeň bývají přístroje dosti hlučné . Dalším parametrem je hlučnost přístroje, ta by měla být nižší než 35 decibelů . Základní funkcí spotřebiče je záchyt polétavého prachu z ovzduší. Kolik prašného aerosolu čistička zachytí, záleží na jejím protiprašném výkonu. Ten je dán kvalitou filtrů, jimiž je přístroj vybaven. Vysoce účinné jsou tzv. HEPA filtry, jejichž prašná odlučivost je větší než 99 %. Kvalitní čističky poznáte i podle displeje, který vás upozorní mimo jiné i na nutnost výměny filtru. V nezávislých testech mají skvělé výsledky například Philips Series 3000i (15 000 Kč), Panasonic F-VXR90G (22 000 Kč) a skvělé výsledky má i SENCOR SHA 9400WH, tento přenosný přístroj je jako dělaný pro domácnosti s místnostmi o ploše do 50 m2, je vybaven 8stupňovou filtrací a v akčním letáku ho mají právě teď v Makro prodejnách za 7 248Kč. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz