Domácí modelína bez vaření ze surovin, které má doma každý

Domácí modelínu lze vyrobit doma z běžných surovin Petra Handlová / Hravé učení pro děti

Nápadů, jak během krize zabavit doma děti, není nikdy dost. Máme pro vás tip na domácí modelínu, kterou zvládnete vyrobit ze surovin, jež najdete doma v kuchyni. Navíc s ní lze díky jejímu složení pracovat i s nejmenšími dětmi, které se s hmotou teprve seznamují a občas i ochutnají.

Přečtěte si také

Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana
Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

Modelína či plastelína

Modelína nebo plastelína jsou různé názvy pro tvarovací hmotu. Výraz modelína je užíván převážně ve Spojených státech amerických, v Evropě je zažitý název plastelína, původně označující modelovací hmotu stejnojmenné značky, který po čase zlidověl. V obchodech najdete mnoho různých variant modelovacích hmot, můžete si ji však vyrobit také doma, což přijde k užitku především, pokud máte malé děti. Přesně totiž znáte její složení i zdravotní nezávadnost. Záleží jen na vás, jakou barvu vaše hmota nakonec bude mít, můžete ji ponechat také v přírodním stavu. Jakmile během používání ztuhne, stačí ji mírně navlhčit a pořádně propracovat. Uchovávat ji lze v lednici v dobře uzavíratelné krabičce i půl roku a když vám náhodou vyschne, jednoduše si vyrobíte novou.

Na výrobu domácí modelíny budeme potřebovat:

 • 3 hrnky hladké mouky
 • ½ hrnku soli
 • 2 lžíce prášku do pečiva
 • 2 lžíce rostlinného oleje
 • 1,5 hrnku vařící vody
 • potravinářská barva (můžete vynechat)
Směs mícháme nejprve lžící, dokud voda trochu nevychladne Petra Handlová / Hravé učení pro děti

Postup:

 1. Do varné konvice dáme vařit vodu.
 2. Smícháme mouku, sůl, prášek do pečiva a olej.
 3. Potravinářskou barvu rozpustíme ve vařící vodě a nalijeme do suché směsi. Mícháme a hněteme, dokud se hmota nespojí v lepivé těsto. POZOR! Pracujeme s vařící vodou, proto nejprve mícháme lžící a až bude teplota pro nás snesitelná, můžeme zpracovávat hmotu rukama.
 4. Necháme vychladnout – můžeme i v ledničce. Pokud by se nám hmota zdála drobivá, přidáme vodu (nejlépe rozprašovačem) popř. si navlhčíme ruce, v opačném případě můžeme přidat mouku tak, abychom dosáhli požadované konzistence.
 5. Uchováváme ve vzduchotěsné nádobě v ledničce. Chráníme před dlouhým pobytem na vzduchu a slunci – rychle totiž vysychá. Po vytažení z ledničky necháme chvilku zahřát na pokojovou teplotu nebo lehce prohněteme v rukou.
Hotová modelína v lednici vydrží i půl roku Petra Handlová / Hravé učení pro děti

Kreativní tvoření s modelínou

Nyní již můžeme nechat děti objevovat, co vše lze s modelínou dělat a tvořit kromě nejrůznějšího tvarování zvířat i věcí, válení a vykrajování tvarů, až po dotváření jednoduchých obrázků.

S modelínou můžeme například dotvářet jednotlivé obrázky Petra Handlová / Hravé učení pro děti

Tipy na aktivity s modelínou

 • dotváření obrázků
 • modelování písmen, číslic aj.
 • 3D tvary
 • poslouží i jako samotvrdnoucí hmota
 • obtiskování předmětů