Domácí modelína bez vaření ze surovin, které má doma každý

Domácí modelínu lze vyrobit doma z běžných surovin Petra Handlová / Hravé učení pro děti

Nápadů, jak během krize zabavit doma děti, není nikdy dost. Máme pro vás tip na domácí modelínu, kterou zvládnete vyrobit ze surovin, jež najdete doma v kuchyni. Navíc s ní lze díky jejímu složení pracovat i s nejmenšími dětmi, které se s hmotou teprve seznamují a občas i ochutnají.

Přečtěte si také

Co dělat, když vám přijde nevyžádaná zásilka?
Co dělat, když vám přijde nevyžádaná zásilka?

Modelína či plastelína

Modelína nebo plastelína jsou různé názvy pro tvarovací hmotu. Výraz modelína je užíván převážně ve Spojených státech amerických, v Evropě je zažitý název plastelína, původně označující modelovací hmotu stejnojmenné značky, který po čase zlidověl. V obchodech najdete mnoho různých variant modelovacích hmot, můžete si ji však vyrobit také doma, což přijde k užitku především, pokud máte malé děti. Přesně totiž znáte její složení i zdravotní nezávadnost. Záleží jen na vás, jakou barvu vaše hmota nakonec bude mít, můžete ji ponechat také v přírodním stavu. Jakmile během používání ztuhne, stačí ji mírně navlhčit a pořádně propracovat. Uchovávat ji lze v lednici v dobře uzavíratelné krabičce i půl roku a když vám náhodou vyschne, jednoduše si vyrobíte novou.

Na výrobu domácí modelíny budeme potřebovat:

 • 3 hrnky hladké mouky
 • ½ hrnku soli
 • 2 lžíce prášku do pečiva
 • 2 lžíce rostlinného oleje
 • 1,5 hrnku vařící vody
 • potravinářská barva (můžete vynechat)
Směs mícháme nejprve lžící, dokud voda trochu nevychladne Petra Handlová / Hravé učení pro děti

Postup:

 1. Do varné konvice dáme vařit vodu.
 2. Smícháme mouku, sůl, prášek do pečiva a olej.
 3. Potravinářskou barvu rozpustíme ve vařící vodě a nalijeme do suché směsi. Mícháme a hněteme, dokud se hmota nespojí v lepivé těsto. POZOR! Pracujeme s vařící vodou, proto nejprve mícháme lžící a až bude teplota pro nás snesitelná, můžeme zpracovávat hmotu rukama.
 4. Necháme vychladnout – můžeme i v ledničce. Pokud by se nám hmota zdála drobivá, přidáme vodu (nejlépe rozprašovačem) popř. si navlhčíme ruce, v opačném případě můžeme přidat mouku tak, abychom dosáhli požadované konzistence.
 5. Uchováváme ve vzduchotěsné nádobě v ledničce. Chráníme před dlouhým pobytem na vzduchu a slunci – rychle totiž vysychá. Po vytažení z ledničky necháme chvilku zahřát na pokojovou teplotu nebo lehce prohněteme v rukou.
Hotová modelína v lednici vydrží i půl roku Petra Handlová / Hravé učení pro děti

Kreativní tvoření s modelínou

Nyní již můžeme nechat děti objevovat, co vše lze s modelínou dělat a tvořit kromě nejrůznějšího tvarování zvířat i věcí, válení a vykrajování tvarů, až po dotváření jednoduchých obrázků.

S modelínou můžeme například dotvářet jednotlivé obrázky Petra Handlová / Hravé učení pro děti

Tipy na aktivity s modelínou

 • dotváření obrázků
 • modelování písmen, číslic aj.
 • 3D tvary
 • poslouží i jako samotvrdnoucí hmota
 • obtiskování předmětů