Nealkoholická vína jsou stále oblíbenější a skvělou alternativou pro těhotné i řidiče

Nealkoholické víno ocení řidiči i nastávající maminky Pexels

Příjemné večery u sklenky vína si můžete vychutnat i bez alkoholu. V posledních letech se ve světě zvyšuje zájem o nealkoholické víno a pomalu ho objevují i Češi. A pozor, nejde o žádný mošt, ale o speciální variantu vyráběnou metodou dealkoholizace, při které víno nepřichází o své charakteristické vlastnosti. I přes vyšší nákladovost je cena dealko vína příjemná, začíná zhruba na 150 Kč a ve slevách ho koupíte až o třetinu levněji.

Přečtěte si také

Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě
Čeští obchodníci už nepotřebují platební terminály. Stačí jim mobil. Jako prvním ve střední Evropě

Možná jste už někdy slyšeli pojem tiché víno – nazývá se tak, protože neobsahuje oxid uhličitý, a není tedy šumivé ani perlivé. Právě z toho ve vakuové komoře nealkoholické víno vzniká. Šetrný proces výroby probíhá při 28 °C a trvá jen několik minut, víno si tak zachovává chuťové vlastnosti i zdraví prospěšné látky. Navíc obsahuje méně kalorií než jeho alkoholická verze, můžete si k němu tedy dát tučnější sýr nebo něco sladkého bez výčitek.

V hypermarketech a specializovaných prodejnách po celé ČR koupíte nejen české a moravské nealko víno (např. značka Vinselekt Michlovský), dováží se k nám i z Německa (např. značka Michel Schneider) nebo ze Španělska (např. značka Natureo). Známá německá značka Carl Jung je vůbec nejstarším výrobcem dealkoholizovaného vína, s produkcí začala už v roce 1908. V době prohibice si ho hodně oblíbili v USA a dnes už je v nabídce většiny tamních restaurací.

Proces výroby nealkoholického vína je velmi vyspělý a šetrný Unsplash

Oproti nealko pivu je víno teprve na začátku. Na našem trhu se poprvé objevilo v roce 2003 a vinaři jsou zatím skeptičtí, ale poptávka zákazníků se za posledních 10 let zvýšila řádově.

„Myslím si, že zájem je spíše okrajový. Znám několik výrobců vín tichých i šumivých se sníženým obsahem alkoholu nebo i zcela nealko, ale vzhledem k nákladovosti výroby budou nealkoholická vína spíše příjemným zpestřením pro ty, kteří si z nějakých důvodů nemůžou dopřát skleničku vína,“ říká prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray.

V nelko verzi seženete bílá, červená i růžová vína Pexels

Bezesporu má dealko víno budoucnost a je ideální alternativou pro těhotné a kojící ženy, řidiče, sportovce nebo lidi, kteří nemohou pít ze zdravotních důvodů. Obsahuje totiž méně alkoholu než nealko piva, kysané zelí, kefíry nebo kompoty. V závislosti na konkrétní značce je to 0,1–0,5 %.

Maximální povolená hodnota alkoholu je daná zákonem, ale raději si ji při nákupu zkontrolujte. Dbejte i na to, abyste koupili skutečné nealkoholické víno. Někteří obchodníci tak nazývají i odrůdové hroznové mošty, které samozřejmě mohou být také dobré, ale jejich doporučená cena je mnohem nižší.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz