Jak vybrat toustovač? Zapečete v něm chléb s vejcem i sladké taštičky

Tousty mohou být skvělou rychlou svačinou i večeří. Přizpůsobí se vaší chuti Pexels / Pixabay

Rychlá snídaně, svačina, chutný oběd, ale i večeře. Tím vším mohou být tousty. Jsou země, kde se bez nich neobejde jediná porada. U nás máme spíše v oblibě topinky nebo chlebíčky, ale vězte, že i klasický toust má co nabídnout. Je to takový jídelní chameleon. Prvním krokem pro jeho přípravu je pořízení toustovače neboli sendvičovače, na pánvi jej totiž nevytvoříte.

Přečtěte si také

9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku
9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku

Toustovač vs. topinkovač

Pro běžného strávníka se to zdá jako slovíčkaření, ale vězte, že mezi těmito přístroji je velký rozdíl. Zatímco jeden zapéká vše v něm ukryté, druhý vytváří „topinku“ na sucho. Který je který? Nebudeme vás napínat. Ten s topinkami se jmenuje topinkovač. Toustovač nebo také sendvičovač je pak ten, který umí zapéct tousty, ale také vytvořit chutné vafle, rozpéct bagetky (panini) či vytvořit křupavé plněné tortilly. Pokud chcete své možnosti rozšířit, můžete pořídit oba přístroje. My doporučujeme začít toustovačem. Jak ho vybrat a co všechno s ním zvládnete?

Tousty jsou v anglických zemích hitem. Ochutnejte je i vy Pixabay.com

Jak vybrat toustovač

Pokud přístroj budete pořizovat „jen“ jako zálohu, pak se stačí poohlédnout po klasickém toustovači, který kromě toustů nic jiného neumí. Výhodou jsou menší pořizovací náklady, kdy ho seženete už kolem pětistovky. Nevýhodou je horší manipulace a údržba. Pro ty, kteří plánují si s možnostmi toustovače trošku pohrát, se doporučuje multifunkční verze. Zpravidla mají výměnné plotýnky (čímž se výrazně usnadní údržba) a umožňují kromě klasických toustů zapojit fantazii a připravit i zmíněné tortilly či panini (plotýnka je delší). Jaké jsou další faktory?

 1. Pro kolik lidí budete tousty připravovat? Existují toustovače s dvěma a čtyřmi plotýnkami.
 2. Toustovače se dále liší příkonem a spotřebou elektřiny. 
 3. Zkontrolujte kvalitu povrchu a přečtěte si recenze uživatelů. Ne všechny výrobky jsou skutečně vybaveny nepřilnavým povrchem.
 4. Zásadní otázkou je údržba. Přeci jen nechcete jíst připálené zbytky od minule. Tento problém se bohužel často objevuje u pevných toustovačů. Výměnné plotýnky lze obvykle mýt i v myčce.
 5. Důležitým kritériem při koupi je délka přívodního kabelu, určitě si změřte, jak dlouhý jej budete potřebovat.
 6. Další parametry: velikost, hmotnost, design atd.

Naše tipy:

 • Sendvičovač Sencor SSM 9400SS 3 v 1 využijete na grilování, sendviče a vafle (cena 699 Kč)
 • Sage SSG600 je kontaktní gril/sendvičovač, který je určený pro přípravu různých druhů masa, ryb, zeleniny nebo sendvičů. Navíc se váš sendvič v přístroji nerozmačká a zůstane dokonale křehký, protože přístroj umožňuje nastavit výšku grilovacích desek (cena od 2 200 Kč).

Tip: Do toustovače doporučujeme vkládat i pečicí papír jako jakýsi obal nepřilnavých destiček, díky němu se vám nebude přístroj zanášet zbytky sýra a mastnotou z uzenin.

Sage SSG600 je kontaktní gril/sendvičovač Sage

Tousty ve vajíčku

Někdy se den vyvine úplně jinak, než jste plánovali, i proto je třeba mít v záloze něco, co je chutné, výživné a rychlé!

Na 1 porci potřebujete:

 • 4 kousky toustového chleba
 • 1 vejce
 • 2 plátky šunky a kousek sýru
 • kečup nebo hořčici na zpestření

Rozehřejte toustovač (zpravidla to trvá tak 5 minut). Rozšlehejte vidličkou vajíčko a namočte do něj 2 plátky toustového chleba, které poté položte na rozpálenou plotýnku toustovače. Na každý dejte plátek šunky a sýra, potřete troškou kečupu nebo hořčice a poté přiklopte toustem namočeným ve zbytku vajíčka. Zavřete sendvičovač a nechte zapéct maximálně 3 minuty. Mezitím ozdobte talíř ledovým salátem, okurkou a nebo rajčátky.

Ryba v toustu

Výbornou a chutnou variantou je toust s lososem, případně uzenou makrelou. Budete potřebovat:

 • toustový chléb
 • uzeného lososa
 • Lučinu
 • mix salátů
 • slunečnicová semínka

V případě lososa doporučujeme pořídit alespoň 100 g uzeného lososa a kostičku Lučiny. Pokud chcete zdravější verzi, kupte celozrnné tousty a do Lučiny zamíchejte bylinky (k lososu se skvěle hodí kopr, čerstvá pažitka a nebo trocha česneku). Natřete 2 tousty vyšší vrstvou Lučiny a položte sem lososa. Přiklopte toustovým chlebem. Pečte v sendvičovači maximálně 3 minuty. Tyto tousty vyniknou spolu se směsí salátků (například s rukolou), posypaných opraženými slunečnicovými semínky.

Rychlá svačina, kterou potěšíte děti a nasytíte sebe Pixabay.com

Jahodové taštičky

Mnozí z nás mají sladkou verzi toustů spojenou spíše s topinkami a marmeládou, ale i zapečená varianta je možná. Dokonce i „bez toustů“ a v bezlepkové úpravě. Zkuste jahodové taštičky. Budete potřebovat:

 • listové těsto
 • jahodovou marmeládu
 • máslo
 • vanilkový cukr

Abyste akci urychlili, pořiďte balíček vyváleného listového těsta (je proložený pečicím papírem) a lze jej zakoupit i v bezlepkové verzi. Nakrájejte z něj čtverce na velikost formy toustovače (cca 15 x 15 cm). Potřete je máslem a vložte těsto na rozpálenou plotýnku. Do středu čtverců přidejte lžíci jahodové marmelády s vysokým obsahem ovoce, pak taštičku přikryjte druhým čtvercem. Pečte cca 3 minuty (do zlatova). Pro lepší chuť posypte po upečení vanilkovým cukrem.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz