Chaos kolem zdanění piva. Lidé se ptají, zda bude levnější, a vtipkují na sociálních sítích

Chaos kolem zdanění piva. Lidé se ptají, zda bude levnější, a vtipkují na sociálních sítích

„Deštivý květen – žíznivý říjen,“ povídá jedna pranostika. Letošní máj by ale mohl být sám žíznivý. Alespoň co se týče spotřeby čepovaného piva v českých hospodách a restauracích. Od května se totiž sníží DPH a „točené“ se přesune z nejvyšší 21procentní sazby do té nejnižší – desetiprocentní. Oblíbený nápoj českých konzumentů by tak mohl zlevnit. A to dokonce i v nealkoholické variantě. Z patnácti na deset procent pak klesne i sazba na stravování.

Přečtěte si také

3 nejlepší krémy do vánočního cukroví. Vyhraje u vás máslový, čokoládový, nebo ořechový?
3 nejlepší krémy do vánočního cukroví. Vyhraje u vás máslový, čokoládový, nebo ořechový?

Změny v sazbách DPH a následné nižší ceny by měly přitáhnout Čechy zpátky do restaurací. Jejich provozovatelé si v poslední době stěžovali, že je návštěvníci opouštějí a raději si doma otevřou lahvové ze skla nebo plastu. Nyní mají naději, že se do hospůdek vrátí spořivější jedinci. „Podporujeme tím naše restaurace, naše hospody, podporujeme tím venkov, o což nám také jde, protože velmi často slýcháme, že tam tento byznys nekvete, jak by si občané přáli,“ prohlásila ministryně financí Alena Schillerová, která za změnami v daňovém systému stojí.

Zejména na venkově restaurace často fungují i jako určitá „komunitní centra“. Po zavedení elektronické evidence tržeb ale hospodští bědovali, že jim tím stát komplikuje podnikání. Řada z nich proto své podniky raději zavřela. Slova strážkyně státní kasy naznačují, že si je toho vědoma.

Změna DPH se dotkne i sudových piv

Jedno pivo, tři sazby daní

Současné přesouvání čepovaného piva do nižší sazby souvisí s nabíháním třetí a poslední vlny EET, které začnou platit právě od května. Do nejnižší sazby se přesunou také některé služby a zboží, například vodné a stočné nebo stále populárnější audioknihy. Zvláště pro hospodské s sebou ale změna nese komplikace. Sazba DPH se totiž bude lišit podle toho, jaké pivo a kde si dáte. Jak už bylo popsáno výše, čepované „alko“ bude daněno deseti procenty. Stejně tak nealkoholické pivo objednané v restauraci – je jedno, jestli točené, v láhvi nebo plechovce.

Potud je to jednoduché, dále je ale situace o poznání složitější. Pokud si necháte nealkoholické pivo načepovat do džbánu a odnesete si ho domů, bude váš nákup daněn 15 procenty. A když si ve džbánu ponesete alkoholické pivo, budete ho mít zdaněné nejvyšší, tedy 21procentní sazbou. Ta by se měla vztahovat také na „alko“ nalité z plechovky nebo láhve v restauraci. Majitelé hospodských zařízení díky této podpoře čeká zapeklité řešení, jak jednotlivé případy markovat.

Výsměch na sítích

Chaosu se už počátkem týdne vysmáli uživatelé sociálních sítí. Na nich se objevila tabulka, která na rozdílné sazby poukazuje. A změny vadí také opozičním politikům, kteří se pustili do kritiky ministryně Schillerové. „Od 1. května bude pivo ve stánku zatížené jinou DPH než pivo v restauraci, a to zase bude mít jinou DPH než pivo s sebou do džbánku. Ovšem nealko pivo ve stánku má jinou DPH, než když si ho dáte v restauraci. Omlouvám se, už jsem z toho narovnání podnikatelského prostředí celý zmatený,“ reagoval na twitteru místopředseda ODS Martin Kupka.

Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec ale změny sazeb hájí. Tabulka zveřejněná na sítích podle něj ukazuje i zcela extrémní příklady, k nimž v praxi nedochází. Za jeden z nich označil právě čepované nealko pivo, které by si piják odnesl domů ve džbánku. Petr Linx, daňový odborník ze společnosti BDO míní, že změna sazeb zvýší počty pivních zahrádek a posezení. Podle něj pomůže právě snížení zdanění točeného moku s napěněnou bílou čepicí.

Změny vítá Asociace hotelů a restaurací. „Dosud jsme nezaznamenali žádný negativní ohlas ze strany našich členů, stejně tak jako žádný problém s technickou přípravou na změnu sazeb,“ prohlásil její prezident Václav Stárek. Navíc podotkl, že malé výčepy mnohdy ani nejsou plátcem DPH a změna se jich proto netýká.

Změna DPH u lanovek a vleků je pro provozovatele nepochopitelná

Různé sazby daní se ale netýkají jen piva. Server Hlídač státu na Twitteru upozornil také na to, že platí rozdílná DPH pro vleky (15 %) a lanovky (10 %). Změna sazeb je platná od loňského února. Přesto se nad tím provozovatelé lyžařských areálů pozastavují. Mnohdy totiž mají ve své správě oba typy dopravy lyžařů a snowboardistů, ti přitom často jezdí oběma prostředky na jeden skipas.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz