Kombucha: Houba, kterou popíjely už naše babičky. 5 důvodů, proč ji vyzkoušet

Tři sklenice naplněné oranžovou kombuchou Canva

Kombucha pochází z dálných oblastí Ruska a východní Asie. Jedná se o fermentovaný, slazený černý či zelený čaj, ve kterém se dobře daří specifické kultuře kvasinek a bakterií. Lidstvo popíjí kombuchu už tisíce let, a to nejen kvůli její chuti. Pojďme se společně podívat na důvody, které z fermentovaného čaje dělají v podstatě léčivý nápoj.

Přečtěte si také

Jste si jistí, které druhy ovoce a zeleniny můžete podávat vašim psím kamarádům?
Jste si jistí, které druhy ovoce a zeleniny můžete podávat vašim psím kamarádům?

1. Pomáhá trávení a podporuje zdraví zažívacího traktu

Fermentační procesy, kterými kombucha prochází, způsobí, že výsledný nápoj je bohatý na probiotické látky. Dostatečná konzumace probiotik se ukazuje jako velmi prospěšná, když přijde na zdraví našeho zažívacího traktu.

Pravidelné pití kombuchy nenahradí léky, nicméně zajišťuje žaludku a střevům potřebnou zásobu pomocných látek. Probiotika jsou důležitá při akutních zažívacích potížích, především však ale jako jejich účinná prevence. V posledních letech začíná také být zdůrazňováno spojení mezi zdravím žaludečního traktu a celkovou imunitou, díky čemuž může kombucha zabránit nepříjemným infekcím.

Vyzkoušejte kombuchu z obchodů

2. Snižuje riziko srdečních onemocnění, pomůže shodit i přebytečná kila

Zvýšené množství špatného cholesterolu v krvi vede k většímu riziku infarktu a dalších srdečních onemocnění. Některé studie však potvrzují, že látky obsažené v kombuche dokážou snižovat úroveň nebezpečného cholesterolu. Společně se zdravou výživou, dostatkem pohybu a správnou životosprávou může tedy přispět k ochraně zdraví vašeho kardiovaskulárního systému.

  • Nutno dodat, že výše zmíněné studie (a další výzkumy dokazující blahodárný účinek na srdce a cévy) byly prováděny na krysách.
  • Jejich pozitivní výsledky ovšem naznačují, že bychom zdravotním účinkům tohoto nápoje měli věnovat více pozornosti.

Kombucha je také čím dál tím více oblíbená mezi atlety, kteří ji využívají jako zdravější náhradu sportovních energetických drinků. Obsažená probiotika zlepšují metabolismus, a tím pádem mohou zvýšit šance na to, že bude vaše tvrdá práce v tělocvičně více znát. Především pak u kombuchy ze zeleného čaje, který může zvýšit počet spálených kalorií.

Detail na přípravu kombuchy Canva

3. Obsahuje potřebné antioxidanty

Kombucha je velmi dobrým zdrojem antioxidantů, které pomáhají snížit počet volných radikálů, jež mohou poškozovat buňky v našem těle. Právě antioxidační účinky kombuchy mají na svědomí velkou část z jejího přínosu. Snížení počtu volných radikálů ve tkáních zpomaluje vliv tzv. oxidačního stresu. Její pití tedy nejenom upevňuje zdraví, ale také oddaluje viditelné stárnutí.

4. Zlepšuje psychickou pohodu

Deprese a další psychické problémy nejsou jenom záležitostí mysli, ale i nemocemi s biologickým základem. Podle některých výzkumů se zdá, že konzumace probiotik může celkově zlepšit schopnost organismu se proti psychickým potížím bránit. Zvýšená pravděpodobnost, že budete trpět depresí, je spojena se zánětlivostí. Kombucha, která má i protizánětlivé účinky, tak pomáhá bojovat proti psychickým potížím hned na několika frontách.

Praktické sklenice nejen na domácí kombuchu

5. Můžete si ji vyrobit sami doma

Kombuchu nemusíte shánět v obchodech se zdravou výživou, můžete si ji klidně doma připravit sami. Potřebujete pouze černý čaj a živou houbu (neboli směs kvasinek a bakterií určených pro výrobu kombuchy). Sladidlo potřebovat nebudete, houba se o všechno potřebné postará sama.

Nalijte vychladlý čaj do sklenice spolu s houbou a nechte ji několik dní stát na místě s čerstvým vzduchem a stálou pokojovou teplotou. Pozor, nepřelévejte ji horkým čajem, to by ji zabilo. Pokud vám kombucha zachutná nebo objevíte její magické účinky, pak vždy slijte trochu čaje s houbou mimo a začněte celý proces od znova!