Nejsou to jen limonády nebo sladkosti. Zjistěte, jaké nápoje a potraviny z obchodu vám ničí střeva

Potraviny a nápoje, které ničí naše střeva Canva

O síle imunity a pevnosti zdraví rozhoduje především střevní mikroflóra – tím, co jíme, ji buďto vyživujeme, nebo otravujeme. Vyvážená strava střevní mikroorganismy posiluje, naopak rychlé stravování, nadměrné množství kofeinu a další nešvary ji vychylují z rovnováhy, což se v konečném důsledku odráží nejen na našem fyzickém zdraví, ale i psychické pohodě. Jakým nápojům a potravinám je proto lepší se vyhnout?

Přečtěte si také

Jak dlouho vydrží v lednici bílky a co s nimi, když jich máme moc?
Jak dlouho vydrží v lednici bílky a co s nimi, když jich máme moc?

Mikroorganismy a probiotika v našich střevech plní řadu důležitých funkcí pro naše tělo. Střevní mikroflóra je důležitým faktorem celkového zdraví – i proto se říká, že obranyschopnost organismu pochází především ze střev. Existuje však řada potravin, které důležitým bakteriím ve střevech škodí, a přesto je mnohdy konzumujeme denně. 

Potraviny, kvůli kterým střevo trpí

Mikrobům, úplně stejně jako nám, prospívají základní, kvalitní potraviny, které nejsou průmyslově upraveny a doslazeny či dochuceny aditivy – náhradními sladidly. Potravina, kterou konzumujeme, by měla být nejen zdrojem živin pro nás, nýbrž také pro naše střevní bakterie.

Některé typy potravin ale tyto bakterie nepodporují a mohou je i zabíjet, čímž pak škodí našemu fyzickému a psychickému zdraví. Které to jsou?

Dejte si pozor na sladkosti či salámy, ničí vám střeva Canva

Na které potraviny si dát obzvlášť pozor?

  • Slazené nápoje – přemíra sladidel v limonádách našim střevům rozhodně neprospívá. Především kolové nápoje jsou úplnými zabijáky střevní mikroflóry.
  • Pochoutkové saláty – tyto saláty jsou stabilizovány celou řadou konzervantů, aby v obchodech vydržely co nejdéle. Konzervanty nicméně zabraňují nejen tvoření bakterií v salátu, ale i vzniku dobrých bakterií v našich střevech. 
  • Cukrovinky – to, že nejsou pro naše tělo zdravé, ví snad každý. Některé konkrétní kousky, jako např. kyselé pásky, ovšem působí velmi negativně i na naše probiotické střevní bakterie.
  • Uzeniny – ty, které obsahují konzervační látky, zastavují i množení přátelských, probiotických bakterií, které máme ve střevech mít.
Většina uzenin působí nepříznivě na naše zdraví Canva

Jak obnovit střevní mikrobiom?

Kromě toho, že konzumaci špatných potravin omezíte či ideálně vyloučíte, existuje ještě řada věcí, které můžete pro střevní mikrobiom udělat, a tím jej obnovit nebo alespoň stabilizovat a udržovat ve zdraví.

  • Jíst pravidelně – naše střevo má rádo pravidelnost. Proto by se mělo snídat, obědvat i večeřet ve stejný čas. 
  • Pravidelný pitný režim – nejlépe 2 až 3 litry čisté vody denně.
  • Jíst pomalu a řádně žvýkat – pokud u jídla spěcháme a všechno do sebe jen rychle „naházíme“, naše střevo se nám odvděčí špatným trávením. To může vést časem až k tzv. malabsorpci, tedy poruše vstřebávání živin z potravy v zažívacím ústrojí.
  • Pestrá a zdravá strava – bohatá na všechny esenciální vitamíny, minerály, stopové prvky, ale i základní živiny, jako jsou sacharidy, zdravé tuky a hodnotné bílkoviny.

Obecně lze tedy říci, že bychom neměli jíst často potraviny, které obsahují umělé konzervanty a příliš mnoho cukru. Průmyslově upravené potraviny proto raději nahraďte čerstvými.

Test škodlivých potravin

Na test potravin, které zabíjí naše přátelské bakterie ve střevech, se můžete podívat zde:

Tip: Výbornými zdroji probiotik jsou jogurty, kefíry, acidofilní mléka či kysané zelí. Pro výhodný nákup sledujte Kupi.cz.