Absurdita, nebo pocta 17. listopadu? Obchody nabízejí zboží s tématem sametové revoluce

Absurdita, nebo pocta 17. listopadu? Obchody nabízejí zboží s tématem sametové revoluce

17. listopad je velmi významným dnem našich dějin. Připomínají jej nejen mediální prostředky, letos se přidaly také obchody. Na jejich pultech se tak můžeme setkat s různými upomínkovými předměty – například s preclíky ve tvaru „véčka“ či se speciální edicí láhví.

Přečtěte si také

Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické
Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické

Ještěže je 17. listopadu v obchodech otevřeno!

Kdyby bylo zavřeno, nebylo by to pro obchodníky vůbec dobré. I ti se totiž na tento den připravovali dlouho. Co si pro nás tedy nachystali?

Preclíky ve tvaru V anebo zákusky se třicítkou

Globus bude prodávat preclíky ve tvaru „V“ a jeho v cukrárně najdete i speciální dezerty, také tematicky zdobené. Nemusíte však mít strach. Koupit si je, anebo se na ně ze zvědavosti jen podívat, můžete v Globusu až do konce listopadu.

Dezerty tematicky ozdobené třicítkou koupíte v cukrárnách Globus

Vlajky na alkoholických nápojích

Tohoto data se chytili i výrobci alkoholických nápojů, kteří si k výročí 17. listopadu připravili limitované edice destilátů, jde například o Božkov, Ron de Jeremy, Baron Hildprandt či Lafontan Armagnac.

Studenti pivovarnictví připravili sametový speciál

I Plzeňský Prazdroj tohoto dne využil. Společně se studenty pivovarnictví uvařili sládci speciální pivo k oslavě Mezinárodního dne studenstva a k 30. výročí sametové revoluce, které příznačně pokřtili jako Sametový ležák.

Jedná se o jedenáctku se 17 jednotkami EBC, což je zkratka pro evropskou jednotku barvy piva (European Brewery Convention), jeho barva je tedy sytě zlatavě hnědá. A aby toho nebylo málo, celkem uvařili přesně 1989 hektolitrů piva. Toto pivo pak můžete během listopadu ochutnat v přibližně 1 500 hospodách v České republice.

Láhve SodaStream s tématem sametové revoluce (foto: SodaStream)

Je libo bublinky s tématem sametové revoluce?

PepsiCo, respektive SodaStream, si k tomuto datu také připravila limitovanou edici, a to v podobě plastových láhví, kde jsou v české trikolóře vyobrazeny prsty ve tvaru vítězného véčka či klíče.

V televizi a na internetu toho bude spousta

Letošní 17. listopad byl dlouho očekávaným dnem. Přípravy na něj probíhaly dlouho před tím. Vzniklo několik dokumentů, speciální pořady, dokonce i film Amnestie, na který si můžete zajít do kina, v televizi poběží živá vysílání, na ČT 24 budou vysílat pořad 30 let svobody a na TV Nova dlouho dopředu avizovaný pořad Cesta ke svobodě. Tématu 17. listopadu se také rozhodla značnou část dne věnovat televize Prima.

Tomuto dni se věnují jak zpravodajské severy, tak i tištěné tituly. Na Seznam.cz můžete sledovat přímý přenos Koncertu pro budoucnost, který se uskuteční na Václavském náměstí v Praze a řadu zajímavých pořadů s tematikou sametové revoluce na Televizi Seznam.

Deníky si zase nachystaly speciální přílohy a v českých rádiích zazní v čase 17:11 Modlitba pro Martu.

Láhve piva s tématem revoluce (foto: E15)

Po celém Česku se rozezní telefonní budky

Zajímavý projekt si na tento den připravilo i O2. Právě při příležitosti 30. výročí sametové revoluce se naposledy rozezvoní telefonní budky po celé České republice. A co když sluchátko zvednete? Můžete si, možná naposledy, poslechnout krátkou připomínku tohoto dne. Ke konci letošního roku totiž O2 většinu budek v Česku zruší a zůstane jich už jen 1150.

Proč je ale ve skutečnosti datum 17. listopadu tak významné?

Datum 17. listopadu je velmi důležitým milníkem našich dějin a zasloužili se o něj především studenti. A to hned dvakrát.

17. listopad 1939

Dne 17. listopadu 1939 nacisté popravili devět studentů a přes tisíc jich transportovali do koncentračního tábora, protože pohřeb Jana Opletala, který se konal jen dva dny před tím, přerostl ve studentské nepokoje.

Důsledkem této studentské demonstrace bylo uzavření vysokých škol. I právě proto byl den 17. listopadu věnován všem studentům a my tak slavíme Mezinárodní den studentstva.

17. listopad 1989

O padesát let později vyšli studenti opět do ulic, aby si tento významný den připomněli a ty, kteří zaplatili životem, uctili. Do určité míry toto setkání připomínalo rok 1939, protože také nakonec přerostlo v demonstraci.

A stejně jako tehdy před padesáti lety, zasáhly bezpečnostní složky proti demonstrantům velmi tvrdě. Tohoto dne začala sametová revoluce, která nakonec vyústila v pád komunistického režimu.

Revoluční bagety (foto: E15)

Abychom tento den oslavili, nemusíme si nic kupovat

I když se o tento významný den zasloužili především studenti, nepatří dnes už jen jim, ale nám všem, Čechům a Slovákům. Díky médiím vnímáme 17. listopad více než kdy jindy, a to je dobře.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz