Voňavé i toxické! Kterému druhu svíček se v obchodech raději vyhýbat?

Voňavé i toxické. Kterému druhu svíček se v obchodech raději vyhýbat?

Vánoce a svíčky k sobě neodmyslitelně patří. Dokážou nejen vykouzlit krásnou a voňavou příjemnou atmosféru, ale jsou i oblíbeným dárkem. Pokud si svíčky zapalujete často, mějte se však na pozoru. Existují totiž i špatné vosky nebo chyby při jejich používání, které mohou škodit!

Přečtěte si také

Cibulky odkvetlých květin nevyhazujte! Při správném uschování vám udělají radost i příští rok
Cibulky odkvetlých květin nevyhazujte! Při správném uschování vám udělají radost i příští rok

Pozor na parafín a formaldehyd

Nejčastěji se v obchodech setkáme se svíčkami z parafínu. Jedná se totiž o levný materiál, který vzniká jako vedlejší produkt při zpracovávání ropy. Při pálení takových svíček se do ovzduší uvolňují výpary, které obsahují kromě sazí i toxické či karcinogenní látky – benzen, formaldehyd či toluen.

Složení svíček musí být na výrobku vždy uvedeno. Pokud na obalu najdete informaci o obsaženém formaldehydu nebo látkách CMR (karcinogeny, mutageny), případně o dalších chemikáliích, které jsou typické pro vonné svíčky, raději jejich nákup zvažte.

Dlouhodobé vdechování výparů obsahujících benzen může vést až ke vzniku rakoviny plic. Zmíněný formaldehyd se zase uvolňuje z vonných svíček, zejména těch s citrusovou vůní (ta za běžných podmínek toxická není, škodlivou se stává až při hoření). Vdechování formaldehydu může u citlivějších osob vyvolat astma, podráždění kůže nebo krvácení z nosu.

Při zapalování svíček doma je důležité dostatečně větrat

Dostatečné větrání je základ

Nejvíce rizikové je, pokud takové svíčky pálíme v uzavřených malých prostorách bez přísunu čerstvého vzduchu, tedy například v koupelně. Pokud vám tedy doma hoří často svíčka, vždy dbejte na pravidelné větrání.

Nicméně i krátkodobé vystavení výparům z parafínových a vonných svíček může mít za následek bolest hlavy, podráždění očí nebo únavu.

Jaké svíčky tedy kupovat?

Odpověď je jednoduchá. Nejbezpečnější jsou ty ze 100% přírodního vosku. To znamená především svíčky ze včelího vosku, případně z rostlinných vosků – sójového, kokosového, konopného. Knot by měl být ideálně vyrobený z bavlny.

  • Tip: Na internetu i ve specializovaných obchůdcích můžete zakoupit pláty včelího vosku, přírodní i v různých barvách. Plátky ve tvaru obdélníků nebo trojúhelníku pak jednoduše srolujete s knotem ve středu do válečku nebo kuželu (případně podle fantazie do jakýchkoliv jiných tvarů) a vznikne vám jednoduchá svíčka, která bude vonět krásně po medu. Ideální tip na zábavné vánoční tvoření s dětmi.

Do kategorie svíček z rostlinných surovin patří i ty z palmového vosku, se kterými se v obchodech můžeme také často setkat. Jejich výhodou je, že vydrží hořet dlouho, nicméně kvůli zátěži životního prostředí při těžbě palem nejsou ani ty považovány za nejlepší řešení.

Přírodní a voňavé svíčky z plátů včelího vosku si můžete vyrobit snadno i doma

Vůně a světlo svíček i bez hoření

Pokud chcete svůj domov intenzivně provonět, pro menší uzavřené prostory (jako například zmíněná koupelna či záchod) jsou vhodnější různé gelové osvěžovače nebo difuzéry. I ty můžete v tomto období sehnat s krásnou vánoční vůní.

Atmosféru hořící svíčky bez nutnosti pálení zase dodá skvělá vychytávka – LED vosková svíčka na dálkové ovládání. Tu oceníte například ve venkovních prostorech, na balkonu nebo v domácnostech s malými dětmi či zvířaty. U některých svíček navíc můžete pomocí přiloženého ovladače vybírat z více barev. LED svíčky seženete např. v e-shopech Tchibo nebo Lidl pod značkou Melinera.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz