Voňavé i toxické! Kterému druhu svíček se v obchodech raději vyhýbat?

Voňavé i toxické. Kterému druhu svíček se v obchodech raději vyhýbat?

Vánoce a svíčky k sobě neodmyslitelně patří. Dokážou nejen vykouzlit krásnou a voňavou příjemnou atmosféru, ale jsou i oblíbeným dárkem. Pokud si svíčky zapalujete často, mějte se však na pozoru. Existují totiž i špatné vosky nebo chyby při jejich používání, které mohou škodit!

Přečtěte si také

Užijte si zbytek babího léta. Grilování či piknik ještě stihnete! Supermarkety vyprodávají zásoby
Užijte si zbytek babího léta. Grilování či piknik ještě stihnete! Supermarkety vyprodávají zásoby

Pozor na parafín a formaldehyd

Nejčastěji se v obchodech setkáme se svíčkami z parafínu. Jedná se totiž o levný materiál, který vzniká jako vedlejší produkt při zpracovávání ropy. Při pálení takových svíček se do ovzduší uvolňují výpary, které obsahují kromě sazí i toxické či karcinogenní látky – benzen, formaldehyd či toluen.

Složení svíček musí být na výrobku vždy uvedeno. Pokud na obalu najdete informaci o obsaženém formaldehydu nebo látkách CMR (karcinogeny, mutageny), případně o dalších chemikáliích, které jsou typické pro vonné svíčky, raději jejich nákup zvažte.

Dlouhodobé vdechování výparů obsahujících benzen může vést až ke vzniku rakoviny plic. Zmíněný formaldehyd se zase uvolňuje z vonných svíček, zejména těch s citrusovou vůní (ta za běžných podmínek toxická není, škodlivou se stává až při hoření). Vdechování formaldehydu může u citlivějších osob vyvolat astma, podráždění kůže nebo krvácení z nosu.

Při zapalování svíček doma je důležité dostatečně větrat

Dostatečné větrání je základ

Nejvíce rizikové je, pokud takové svíčky pálíme v uzavřených malých prostorách bez přísunu čerstvého vzduchu, tedy například v koupelně. Pokud vám tedy doma hoří často svíčka, vždy dbejte na pravidelné větrání.

Nicméně i krátkodobé vystavení výparům z parafínových a vonných svíček může mít za následek bolest hlavy, podráždění očí nebo únavu.

Jaké svíčky tedy kupovat?

Odpověď je jednoduchá. Nejbezpečnější jsou ty ze 100% přírodního vosku. To znamená především svíčky ze včelího vosku, případně z rostlinných vosků – sójového, kokosového, konopného. Knot by měl být ideálně vyrobený z bavlny.

  • Tip: Na internetu i ve specializovaných obchůdcích můžete zakoupit pláty včelího vosku, přírodní i v různých barvách. Plátky ve tvaru obdélníků nebo trojúhelníku pak jednoduše srolujete s knotem ve středu do válečku nebo kuželu (případně podle fantazie do jakýchkoliv jiných tvarů) a vznikne vám jednoduchá svíčka, která bude vonět krásně po medu. Ideální tip na zábavné vánoční tvoření s dětmi.

Do kategorie svíček z rostlinných surovin patří i ty z palmového vosku, se kterými se v obchodech můžeme také často setkat. Jejich výhodou je, že vydrží hořet dlouho, nicméně kvůli zátěži životního prostředí při těžbě palem nejsou ani ty považovány za nejlepší řešení.

Přírodní a voňavé svíčky z plátů včelího vosku si můžete vyrobit snadno i doma

Vůně a světlo svíček i bez hoření

Pokud chcete svůj domov intenzivně provonět, pro menší uzavřené prostory (jako například zmíněná koupelna či záchod) jsou vhodnější různé gelové osvěžovače nebo difuzéry. I ty můžete v tomto období sehnat s krásnou vánoční vůní.

Atmosféru hořící svíčky bez nutnosti pálení zase dodá skvělá vychytávka – LED vosková svíčka na dálkové ovládání. Tu oceníte například ve venkovních prostorech, na balkonu nebo v domácnostech s malými dětmi či zvířaty. U některých svíček navíc můžete pomocí přiloženého ovladače vybírat z více barev. LED svíčky seženete např. v e-shopech Tchibo nebo Lidl pod značkou Melinera.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz