Jak vyčistit pračku a zbavit se nepříjemného zápachu? Vyzkoušejte ocet, jedlou sodu a pračku pravidelně větrejte

Žena si drží nos u pračky yurakrasil / Shutterstock.com

Pračka. Neocenitelný pomocník, který je součástí domácnosti jen několik desítek let a bez něhož si už nedokážeme život představit. Vložíme prádlo, prací prostředek a vybraný program se o všechno postará za nás. Pokud navíc máte i sušičku, péče o prádlo je pro vás téměř bez práce. Jak se ale zachovat v situaci, kdy prádlo vyndané z pračky nevábně zapáchá? Důvodů může být celá řada, všechny se ale dají řešit. Poradíme vám, jak na to.

Přečtěte si také

Češi milují Vánoce na míru. Nesmí chybět psaní Ježíškovi, online nákupy ani doprava zdarma

Proč pračka zapáchá?

Ačkoli to možná mnohé překvapí, stejně jako o další spotřebiče v domácnosti i o pračku je třeba se dobře starat. Pračka je složitý mechanismus plný nejrůznějších zákoutí, kam se mohou snadno dostat zbytky pracího prášku nebo aviváže. Ty mohou ve vlhkém prostředí plesnivět a způsobovat nepříjemný zápach, který je zpočátku cítit z bubnu pračky, později však může načichnout i prádlo.

V některých částech pračky se navíc tvoří vodní kámen. V nečištěné pračce se tyto usazeniny hromadí a společně snižují její životnost. Proto je třeba ji pravidelně čistit.

Preferujete na praní gel? Najděte si ho v akci

Dlouhé programy jako prevence

Přestože krátké programy jsou praktické a časově úsporné, pro pračku moc výhodné nejsou. Za krátký časový interval a při nižší teplotě se často nerozpustí veškeré prací prostředky. Proto je důležité alespoň dvakrát do měsíce spustit delší program s teplotou nejméně 60, ideálně pak 90 °C.

Pokud nemáte dostatek prádla, které snese vyšší teploty, pusťte ji klidně naprázdno. Máte-li moderní pračku vybavenou speciálním čistícím programem, máte vyhráno. Ten totiž usazené nečistoty odstraňuje automaticky pomocí horké vody nebo páry.

Mladý muž v montérkách s nářadím před pračkou FamVeld / Shutterstock.com

Nejprve vyčistěte filtr

Filtr slouží k zachycení všech nečistot, které by se jinak dostaly do odpadu a mohly jej ucpat. Právě zde končí uvolněné nitky z prádla, nechtěně vyprané papírové kapesníčky, knoflíky, mince a další zatoulané předměty. Filtr najdeme na spodní přední straně pračky, vpravo nebo vlevo, pod malými dvířky.

Než se pustíte do deinstalace, připravte si starý ručník, který pojme přebytečnou vodu, která z filtru vyteče. Poté filtr vyjměte, propláchněte po tekoucí vodou a eventuálně nechte odmočit. Proces opakujte alespoň každé dva tři měsíce.

Zapněte pračku na 90 °C s octem

Jako první řešení zapáchající pračky se nabízí přípravky běžně dostupné v drogeriích či hypermarketech. Ty jsou však plné chemikálií, které se mohou paradoxně v pračce hromadit.

Lepším a mnohem levnějším řešením je proto obyčejný kuchyňský ocet, jehož účinek je prověřen mnoha generacemi hospodyněk. Ocet je netoxický a poradí si se znečištěním i se zápachem. Chybu neuděláte, ani když k němu přidáte jedlou sodu. V takovém případě ocet nalijte přímo do bubnu pračky, sodu nasypte do zásobníku na prací prostředek a spusťte co nejdelší program na 90 °C.

Ruce čistí manžetu u bubnu aleks333 / Shutterstock.com

Vyzkoušejte kyselinu citronovou

Útroby pračky pomůže vyčistit také kyselina citronová. Stačí nasypat 200 gramů kyseliny citronové do bubnu pračky a spustit co nejdelší program s vyšší teplotou. Její účinky ještě zesílíte, pokud ji spojíte s octem a přípravkem na nádobí. Smíchejte lžíci jaru, tři čtvrtě litru octa a 200 gramů kyseliny citronové a nalijte do bubnu pračky.

Kyselinu citronovou lze využít také jako netoxickou variantu aviváže. Stačí dvě lžíce nasypat do zásobníku na aviváž a přidat pár kapek esenciálního oleje. Prádlo bude po vyprání měkčí a detoxikované pro alergiky.

Už jste vyzkoušeli vonné perličky v akci?

Nezapomeňte vyčistit těsnění a zásobník na prášek

Součástí péče o pračku by mělo být i čištění gumového těsnění u dvířek a zásobníku na prací prostředek. Právě tam se totiž usazují vlasy, prach a nitky z prádla, které mohou ve vlhku plesnivět a způsobovat nepříjemný zápach. Pro vyčištění smíchejte jedlou sodu s octem, vzniklou kašičkou otřete těsnění a nechte chvíli působit. Poté otřete vlhkým hadříkem.

Zásobník vyjměte, opláchněte pod proudem tekoucí vody a záhyby vyčistěte starým zubním kartáčkem. Pokud to nebude stačit, zásobník nechte odmočit přes noc ve směsi octa, jedlé sody a horké vody. Než zásobník vrátíte zpátky, nezapomeňte také vyčistit otvor, do kterého patří.

Žena dřepí ze zadní strany pračky a drží hadici LightField Studios / Shutterstock.com

Zkontrolujte hadice a pořiďte sifon se zápachovým filtrem

Pokud jste vše výše uvedené vyzkoušeli a pračka stále šíří pěkný zápach, před koupí nového spotřebiče máte ještě jednu možnost. Nepříjemný zápach se totiž často šíří z odpadní hadice. I tu je proto třeba jednou za čas zkontrolovat, odpojit a vyčistit. To můžete udělat například perem na čištění odpadů.

Silný zápach může způsobit také starý netěsnící sifon, k němuž je pračka připojena. Řešením může být pořízení zápachového uzávěru se suchou klapkou. Špinavá voda přes něj odteče do odpadu a díky klapce se zápach nešíří zpět do útrob pračky.

Pračku co nejvíce větrejte

Za zavřenými dvířky je vlhko a vytváří se tak živná půda pro bakterie a plísně. Předejít zbytečnému zapařování a následnému zápachu můžete proto také tím, že pračku mezi praními nebudete zavírat. Buben, zásobník prášku a další součástky tak budou mít šanci dostatečně proschnout a vydrží déle čisté.