Jak zazimovat bazén? V šesti jednoduchých krocích to zvládne každý sám jako profík

Nástroj na čištění bazénu Canva

A je to tady – čas zazimovat bazén, aby byl připravený na příští sezónu, až skončí zima. Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát. Směle do toho! Přinášíme seznam o šesti jednoduchých krocích, díky kterým to hravě zvládne úplně každý.

Přečtěte si také

Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek
Jak budou mít obchody otevřeno ve státní svátek 28. září 2021? Někteří prodejci využijí výjimek

Čistý a připravený

Ještě než bazén správně zazimujete, je potřeba jej vyčistit pomocí vysavače a poté ošetřit vodu. Zbavte ji nečistot pomocí teleskopické síťky a následně očistěte stěny a podlahu nádrže.

Po důkladném čištění přichází na řadu kontrola stavu vody – jejího pH (ideální je rozmezí 6,8–7,2). Pomocí testeru zjistěte aktuální hodnotu a pokud je potřeba, vodu upravte prostřednictvím vhodné chemie. Můžete také nechat naposledy běžet filtraci, aby se voda dokonale promíchala a hodnoty pH se tak rychle upravily.

Špinavý bazén a voda plná nečistot a listí Pixabay

Odpusťte vodu

Další nezbytný krok – uberte množství vody v bazénu. Neměla by sahat až ke skimmeru, odpusťte ji tedy tak, aby byla její hladina cca 10 cm pod ním. U moderních nadzemních a rovněž zapuštěných bazénů musíte upustit vodu pod vratné trysky a ty poté uzavřít zátkami.

Čisté stěny

Krokem číslo tři je precizní očista stěn bazénu – i na tento úkon můžete použít speciální čisticí prostředky. Během očisty také lze odpojit hadice a zbavit je vody. Když bude bazén dokonale čistý, je čas na další část jeho zazimování.

Pohlídejte si potřebnou chemii v akci

Zimní bazénová chemie

Ani v zimě to bez chemie nepůjde – vyzbrojte se přípravkem, který je speciálně určen pro zimní období. Takový výrobek se postará o to, aby voda během zimy zůstala čistá a čirá. Zabraňuje růstu řas nebo vzniku zákalů – a pokud patříte mezi otužilce, budete mít jistotu, že se máte kde koupat, tedy v čisté a nezávadné vodě.

Čistič bazénu čisticí dno bazénu Pixabay

Ukliďte výbavu bazénu

Doplňky a nezbytná výbava bazénu potřebují také vaši pozornost. Začněte pískovou filtrací – je čas ji pořádně propláchnout. Pokud chcete, můžete písek vyměnit. Náplň se zpravidla mění co dva roky, záleží tedy na době jejího používání.

Posléze lze demontovat čerpadlo a hadice a nezapomeňte také vypustit vodu z filtrační nádrže. Čerpadlo zazimujte a rovněž i schůdky a veškeré příslušenství uschovejte.

Zakryjte bazén

Bazén je dobré před začátkem zimy zakrýt krycí plachtou. Díky ní je voda chráněná před dalšími nečistotami, jako je jehličí a listí. Plachty různých tvarů a rozměrů najdete v hobby marketech, např. v Mountfieldu či Hornbachu – navštivte jejich přehled na Kupi a pohlídejte si výhodné akce.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz