Boj s příznaky nachlazení může být efektivní a rychlý, když víte, jak na to

Nachlazení umí pořádně potrápit Burst / Pexels

Počasí se rychle mění a se změnami přicházejí i podzimní virózy. Rýma, kašel a nepříjemná únava. Poradíme vám, jak se nachlazení zbavit co nejdříve a znovu se vrátit do běžného života. Už nemusíte zůstávat dva týdny doma!

Přečtěte si také

Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?
Potraviny, které pomáhají rychle odbourávat alkohol v krvi. Co jíst, když potřebujete vystřízlivět?

Co to je viróza a jak vzniká?

Viróza, jak název napovídá, vzniká přenesením virů na člověka. Ty se mohou usídlit i na rostlinách a zvířatech. Lidé se sníženou funkcí imunitního systému jim pak mnohem snáze podlehnou a onemocní. Nachlazení se projevuje bolestmi hlavy, potížemi s dýchacími cestami, únavou a možnou bolestí svalů.

Jak viróze předcházet?

Pokud patříte ke šťastlivcům, které viróza během změn počasí nepostihla, je tenhle odstavec právě pro vás. Aby vás viry tak snadno nenapadly, udržujte svůj imunitní systém ve skvělé kondici. Dopřávejte si pravidelnou dávku vitamínu C a jezte vyváženou stravu.

Kvalitu obranyschopnosti ovlivňuje také váš psychický stav. Čím více budete v pohodě a uvolnění, tím nižší je šance na onemocnění. A posledním bodem je oblékání. Z čistě prochladlého těla nemocní nebudete, přiděláte mu ovšem práci se zahříváním sebe sama, čímž přijdete o energii a sílu potřebnou na obranu organismu. Proto nezapomeňte na teplé pohodlné boty, měkký svetr a zahalený krk.

Boj s nachlazením? Základem je odpočinek, horký čaj a další užitečné triky cottonbro / Pexels

Co radí naše babičky?

Pokud vás už viróza postihla, jistě využijete rady našich babiček.

Cibule s cukrem

Jste-li celí zahlenění a dáváte přednost přírodním zdrojům, sáhněte po cibulové šťávě smíchané s cukrem. Chuť i vůně jsou naprosto příšerné, ale výsledek stojí za to – během několika málo dní budete bez hlenů.

Tuto léčivou lahůdku připravíte tak, že nakrájíte cibuli na drobné kousky a přidáte med či cukr. Necháte několik hodin odležet a posléze můžete konzumovat. Cibule během chvíle „odpočinku" vypustí šťávu. 

Na nachlazení či do guláše

Obklad na krk

Tzv. Priessnitzův zábal na krk je velmi účinná metoda. Používá se především na suchý kašel a bolest v krku. Skládá se ze tří vrstev. Nejprve přímo na kůži aplikujte mokrý, studený kus látky, ideálně pánský kapesník. Na něj položte neprodyšnou vrstvu, můžete použít látku nebo igelit. A posledním bodem je suchý šátek, kterým celý zábal uvážete a zpevníte. Nechte působit maximálně 3 hodiny a před dalším opakováním si dejte několikahodinovou pauzu.

Odpočívejte

Možná máte dojem, že to s vámi ještě není tak vážné. Ale nepřepínejte se. Naopak – využijte tento čas a zachumlejte se do postele. Uvařte si horký čaj, přistavte pořádný džbán s vodou, abyste měli dost tekutin, a odpočívejte. Čtěte si knihu, dívejte se na film nebo seriál a hlavně spěte. Dopřejte sobě i svému tělu absolutní pohodlí a klid.

Hlavní je se potit!

S potem odchází z těla ven všechny škodliviny, čímž se tělo čistí a snáze regeneruje. Snažte se tedy vypotit co nejvíc – a uvidíte, že vám bude brzy dobře.

Nezapomeňte na zdravou hydrataci

Bylinkový čaj

Kupte si kvalitní sypaný heřmánkový čaj. Ten vyvolává pocení, čistí tělo a zároveň posiluje imunitu. Navíc vám pomůže od bolesti, nervozity a žaludečních nevolností. S klidem si dopřejte pořádný šálek každý den. Další možností je čaj z lipového květu. Pro většinu lidí není tak lahodný, účinný je ale stejně a hravě si poradí i s horečkou. 

Odpočinek je během nachlazení klíčový PxHere

Vsaďte na léky

Pokud nepatříte mezi příznivce babských rad nebo bylinkových čajů, budou pro vás ideální léky. V lékárnách seženete různé horké nápoje, tablety a prášky, které vám od vašich potíží uleví. Doporučujeme například tablety proti nachlazení Coldrex.

A velmi oblíbené jsou i horké nápoje, které umí rychle ulevit od nepříjemných příznaků chřipky. Je však nutné pozorně číst příbalové letáky výrobců a nepřekračovat dávkování! Ptali jsme se v lékárně a odborníci radí sáhnout po značkách Paralen, Coldrex a Celaskon. Obsah sáčku jednoduše rozpustíte do horké vody a vypijete. 

Chřipka ani rýma nebudou mít šanci

Med místo cukru

Pokud si čaj rádi osladíte, sáhněte raději po medu. Obsahuje zdravé látky a skvěle chutná. Např. Med květový lesní Medas, téměř kilové balení je teď v akční ceně 109,90 Kč v prodejnách Kaufland. Alternativou může být i Med luční Medokomerc z prodejen Albert za 129,90 Kč. Anebo kontaktujte včelaře z vašeho okolí a zjistěte, zdali zrovna nějaký poctivý med nenabízí sám.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz