Jak skutečně ušetřit za elektřinu? Spotřebiče, které doslova žerou energii

Žena nastavuje teplotu v místnosti a ukazuje zdvižený palec nahoru fizkes / Shutterstock.com

Ceny energií letos rostou až o desítky procent. Stále častěji tedy přemýšlíme, jak snížit spotřebu a co nejvíce ušetřit. Vše začíná už výběrem tarifu u dodavatele a následným nákupem energeticky šetrných spotřebičů či osvětlení. Stejně důležité je ale s energiemi neplýtvat. Nejspíš vás totiž překvapí, kolik elektřiny odebírají spotřebiče v pohotovostním režimu, nabíječky v zásuvce nebo zapnutá světla. A velký prostor pro úsporu se nabízí i při vytápění nebo přípravě jídel.

Přečtěte si také

Štítky hanby pro předražené výrobky. Carrefour varuje spotřebitele před vysokými cenami
Štítky hanby pro předražené výrobky. Carrefour varuje spotřebitele před vysokými cenami

Pečlivě vyberte dodavatele i konkrétní tarif

Ceny elektřiny a plynu se poměrně výrazně liší. Záleží na lokalitě, celkové spotřebě i na tom, v jakých časech energii využíváte. Sazba za kWh totiž nebývá po celý den stejná. Nezapomeňte tedy na porovnání jednotlivých možností a vyberte tu nejvýhodnější.

Před podpisem smlouvy si pak ještě ohlídejte, aby byla cena fixní a nehrozily vám žádné dodatečné poplatky.

Žena mění LED žárovku v lustru Andrey_Popov / Shutterstock.com

Kvalitní LED svítidla a malé lampy

Pokud chcete šetřit planetu i svou peněženku, klasické žárovky už nepoužívejte. Mnohem více se vám vyplatí úsporná LED osvětlení. Právě ta by měla být hlavním zdrojem světla v každé místnosti. Doplnit je můžete stolními lampami, malými zářivkami nebo LED pásky, které budou při mnoha činnostech dostačující a přitom spotřebují minimum elektřiny. Pokud z místnosti odcházíte na delší dobu, zhasněte, ale na několik minut to z hlediska spotřeby smysl nemá.

LED pásky vám pomohou s úsporami i zvelebením domova

Pozor na spotřebiče a nabíječky v zásuvce

Nejvíce se vám vyplatí nákup nových spotřebičů energetické třídy A++. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale díky nízkým nákladům na provoz se vám investice brzy vrátí. Ani tyto spotřebiče ale nenechávejte v době nečinnosti v zásuvce. Malé množství elektřiny totiž stále odebírají, podobně jako například nabíječky. Vypojování se ale nevyplatí u lednice, která je v provozu téměř neustále. Vypínáme ji většinou jen v případě, že odjíždíme minimálně na týden.

Prodlužovací přívod s pěti zásuvkami, ve čtyřech jsou zapojené kabely, z jedné ho člověk vytahuje sirastock / Shutterstock.com

Nastavte nižší teplotu

Pokud máte elektrické nebo plynové topení, v žádné z místností zbytečně nepřetápějte. Na práci a relax bude potřeba zhruba 21 °C, zatímco na spaní vám stačí jen 18 °C. U starších radiátorů a kotlů musíte vše regulovat ručně. V chytré domácnosti si ale můžete díky termostatu teplotu nastavit automaticky. Během noci tedy doporučujeme topit méně než přes den. A jakmile odjíždíte na více než dva dny, vypněte raději topení úplně.

Vařte a ohřívejte chytře

Možná je to s podivem, ale až třikrát méně elektřiny spotřebujete díky vaření s pokličkou. Dále se vyplatí využívat zbytkové teplo a vybírat hrnce, které velikostně přesně sednou na danou plotýnku. Pokud často ohříváte, určitě se vám vyplatí mikrovlnná trouba. Jen ji nezapomínejte pravidelně čistit, pořiďte si do ní poklop a nikdy ji neumisťujte na lednici.