Petrželka nepatří jen do polévky. Podpoří vaši krásu i zdraví

Nať petržele

Listová petrželka patří k základnímu zelenému koření. Je úžasným zdrojem vitamínů, minerálů a aktivních látek. Ať už je to petrželka kadeřavá, známá jako kudrnka, nebo hladkolistá, můžeme ji použít i jinak, než jen při vaření.

Přečtěte si také

Chytrá karanténa začíná v pondělí na Moravě! Přijde vám SMS, že jste prošli kolem nakaženého?
Chytrá karanténa začíná v pondělí na Moravě! Přijde vám SMS, že jste prošli kolem nakaženého?

Naťová petržel je vhodná na zrakové poruchy, protože koncentrace aktivních látek je v ní mnohem vyšší, než v kořeni. Obsahuje také více vitamínu C. I když mají petrželku asi raději muži, na ženy působí jako afrodisiakum. Obsahuje celou řadu vitamínů B, provitamin A a E, minerální látky jako fosfor, mangan, vápník, draslík, hořčík a chlór. Má povzbudivé účinky na náš organismus, působí na průtok krve v cévách a při nachlazení podporuje vykašlávání.

Účinky petrželky

 • na vysoký tlak krve
 • na očistu trávicího traktu
 • pro zlepšení trávení
 • na nemoci ledvin
 • proti ledvinovému písku i kamenům
 • na močové ústrojí
 • pro posílení zraku a na šeroslepost
 • na zánět zrakového nervu
 • na harmonizaci menstruačního cyklu
 • jako afrodisiakum pro ženy
 • pro posílení srdce

Druhy petrželky 

Hladkolistá petržel má jemnější chuť i konzistenci. Petrželka kadeřavá, známá jako kudrnka, je zase výraznější a hodí se i ke zdobení připravených laskomin. Dává se do polévek, omáček, salátů, těstovin, k posypání brambor, do pokrmů z mletého masa i marinád. Abychom neztratili cenné látky, přidáváme ji do hotových pokrmů.

Pěstování petrželky

Naťovou petrželku vyséváme ze semínek od jara až do podzimu. Dvouletá rostlinka první rok vytvoří kořen a bohatou úrodu listů, druhý rok vyžene stvol s květy a semínky, které můžeme nechat přirozeně vysemenit. Dá se pěstovat i v květináči. Je nenáročná, stačí jí běžná zemina a slunečná poloha. Protože semínka déle klíčí, vyplatí se koupit už hotové sazeničky.

Petrželová nať

Petrželová nať na unavené oči

Nať petržele spařte horkou vodou, nechte 15 minut louhovat, přeceďte a nechte vychladnout. Na oční víčka přikládejte obklady z vatových tamponků namočené ve studeném odvaru a nechte působit alespoň 10 minut. Uklidní zanícené i oteklé oči.

Na lesklé a vitální vlasy

Odvar z petrželové natě můžete použít stejně jako známý odvar z kopřiv. Použijte jej na spláchnutí umytých vlasů. Budou vypadat zdravěji a dostanou krásný lesk.

Na problematickou pleť

Čerstvá šťáva z petrželové nati má protizánětlivé účinky. Skvěle se hodí na problematickou pleť i akné. Připravte si proto domácí petrželovou pleťovou vodu.

 • 250 ml mátového čaje 
 • 2 lžíce nasekané petrželky

Do hrnce smíchejte čaj s nasekanou petrželkou a krátce povařte na mírném ohni. Stáhněte z ohně a nechte půl hodiny vylouhovat. Pak tekutinu sceďte, nechte vychladit a používejte jako pleťovou vodu na potřebná místa.

Při bodnutí hmyzem

Nasekaná nať petrželky je vhodná i jako první pomoc po bodnutí hmyzem. Místo zklidní, zchladí, dezinfikuje a zmírní svědění.

Petrželka nejen na vaření

Proti zápachu z úst

Pokud budete žvýkat petrželovou nať, zbavíte se zápachu z úst. Je dokonce mnohem účinnější, než klasická žvýkačka.

Cena čerstvé petrželové nati 30 g se pohybuje kolem 20 Kč, v květináči ji koupíte za 35 Kč.