Konec plýtvání: Albert otevřel první zero waste prodejnu, Kaufland učí lidi nevyhazovat jídlo

Nesnědené jídlo v popelnici SpeedKingz / Shutterstock.com

Plýtvání potravinami i přírodními zdroji trápí čím dál více řetězců. Hledají vhodnější způsoby balení výrobků i nákupů, v rámci cirkulární ekonomiky vyrábí potraviny z odpadu, vyprodávají ovoce a zeleninu v levných bedýnkách a učí své zákazníky jídlo nevyhazovat. Tak jako například ve své poslední kampani Kaufland. Albert přitom zašel ještě dál a jednu ze svých poboček přeměnil na kompletní zero waste místo, kde se i v zaměstnanecké kantýně vaří každý den z neprodaných přebytků.

Přečtěte si také

Pětina rodičů letos omezí kvůli vysokým nákladům sportovní kroužky pro děti. Ty přitom pohyb potřebují
Pětina rodičů letos omezí kvůli vysokým nákladům sportovní kroužky pro děti. Ty přitom pohyb potřebují

První český zero waste hypermarket

Na první pohled možná vypadá hypermarket Albert v pražských Nových Butovicích stejně jako ostatní prodejny, uvnitř je ovšem leccos jinak. Právě zde totiž společnost dotáhla své dosavadní snahy o udržitelnost a ekologii nejdál. Jak vyplynulo z reportu o udržitelnosti, který obchodník vydal letos na jaře, podíl neprodaných potravin se v Albertu dlouhodobě pohybuje pod 1,5 % z celkového objemu a nyní Albert našel další způsoby, jak neprodané potraviny upotřebit.

„Potravinové ztráty mají negativní dopad na životní prostředí i sociální situaci a prohlubují změnu klimatu. Proto dlouhodobě a systematicky pracujeme na snižování přebytků v prodejnách a dalším využití neprodaných potravin zejména pro lidskou spotřebu prostřednictvím darů do potravinových bank. Vyvíjíme také inovativní přístupy, které zahrnují spolupráci se záchrannými stanicemi pro zvířata či kompostování a energetické využití přebytků. Úplnou novinkou je první zero waste prodejna, kde pilotujeme další inovace a rozvíjíme vize do budoucna,“ vysvětlil Jiří Mareček, ředitel pro komunikaci a udržitelnost obchodů Albert.

Lidé sedí v kantýně u stolu Albert ČR

Oběd za 30 korun, za který poděkuje i planeta

Unikátem nového formátu prodejny Albert je potom jídelna s názvem Kantýna jinak pro zaměstnance, ve které vaří z přebytků. Kuchař každé ráno dostane seznam potravin, které už není možné prodat zákazníkům, z hlediska kvality a chuti jsou ovšem stále v pořádku (maso, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu, pečivo i trvanlivé výrobky apod.) a z nich následně připraví hlavní jídla, polévky i dezerty či ovocné freshe. Kromě ekologie má takové stravování i další výhodu – jídla zaměstnance vyjdou podstatně levněji, plnohodnotně se neobědvají i za 30 korun.

A jakými dalšími způsoby se v Nových Butovicích snaží v Albertu jídlem neplýtvat?

  • V úseku ovoce a zeleniny vytváří vhodné klima suchá pára, která prodlužuje čerstvost zboží.
  • Pro plánování odběrů a prodejů se zde využívá umělá inteligence, která pravidelně monitoruje a vyhodnocuje potřeby i spotřební chování zákazníků.
  • Aktuálně se na prodejně testuje i populární bedýnkový výprodej ovoce a zeleniny.
  • Stejně jako v ostatních supermarketech a hypermarketech Albert i zde mohou zákazníci nakupovat potraviny s blížícím se datem spotřeby s 30% slevou a ke konci otevírací doby nebalené pečivo až o polovinu levněji.
  • Neprodané jídlo potom putuje do potravinových bank nebo se zužitkuje pro zvířata na farmách, případně putuje do vlastních kompostérů Albertu, ve kterých se přebytky ovoce, zeleniny a pečiva mění na úrodný substrát.
Nápis Zero Waste a kolem potraviny Rimma Bondarenko / Shutterstock.com

Nekrm koš – vyzývá své zákazníky Kaufland

Víte, jaký je rozdíl mezi datem minimální trvanlivosti a datem spotřeby? Právě neznalost těchto pojmů je jedním z častých důvodů, proč české domácnosti podle statistik každoročně v potravinách vyhodí na 20 000 Kč. Společnost Kaufland se proto rozhodla ve spolupráci s neziskovou organizací Zachraň jídlo spustit edukační kampaň, která pod hesly Nekrm koš či Odpovědnost se vyplácí učí spotřebitele, že uvědomělé nakupování i nakládání s jídlem šetří nejen planetu, ale i jejich peněženky.

„Dle údajů neziskové organizace Zachraň jídlo jsou domácnosti odpovědné až za 53 % potravinového odpadu. I proto jsme se rozhodli naše zákazníky aktivně edukovat a předejít tak vzniku potravinového odpadu,“ přiblížila hlavní záměr iniciativy mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Nezmeškejte praktický koš v akci

Mnoho lidí si základní údaje na obalech plete

V následujících týdnech proto bude Kaufland na konkrétních příkladech ukazovat, jak hospodárně nakupovat a optimálně skladovat potraviny, jak správně naplnit lednici a mrazák či jak využívat zbytky. Zákazníci by se rovněž měli jednoduchým způsobem naučit chápat informace na obalech produktů a rozeznávat základní pojmy, jako je například:

  • Datum spotřeby: je vždy na čerstvých potravinách, které je dobré rychle sníst. Po uplynutí dané doby se už výrobek nesmí prodávat a my bychom jej měli jíst jen s opatrností.
  • Minimální trvanlivost: udává minimální životnost potraviny (často je psána pouze ve formátu měsíce a roku, bez konkrétního dne). Tyto produkty se nekazí tak rychle (sušenky, těstoviny, konzervy, apod.), a dokonce se smí i v obchodech s označením prodávat i následně konzumovat.

Jak Kaufland v rámci své kampaně upozorňuje, jen kvůli mylnému rozlišení data minimální trvanlivosti od data spotřeby končí v Evropské unii ročně v odpadkovém koši končí téměř 9 tun jídla.