Inspirujte se produkty, kterými doma snížíte množství odpadu a ještě si uděláte radost

Zero waste produkty jsou užitečné pro vás i pro planetu

Životní styl zero waste se stal populárním zejména pro svůj cíl omezit odpad na planetě Zemi a podpořit recyklaci. Jak tedy docílit toho, abychom produkovali méně odpadu? Nejen toho směsného, ale i toho recyklovatelného. Máme pro vás pár tipů na produkty, které můžete mít doma i vy.

Přečtěte si také

Chcete si vyrobit dokonalou zmrzlinu? Pořiďte si zmrzlinovač
Chcete si vyrobit dokonalou zmrzlinu? Pořiďte si zmrzlinovač

Bambusový zubní kartáček

Bambusový zubní kartáček se tvarem nijak neliší od toho, na který jsme zvyklí. Rozdíl je v tom, že tělo kartáčku je z bambusu. Pak záleží na materiálu štětinek. Obvykle to bývá plně rozložitelné vlákno. Můj kartáček má například karbonová vlákna. Můžeme se setkat také s umělohmotnými vlákny, která se před recyklací musí oddělit. Dá se koupit v drogerii DM za pouhých 79 Kč v akci a vyrábí se ve třech stupních tvrdosti.

Kartáč na vlasy s kančími štětinami

Tento kartáč má bambusové tělo. Materiál použitý na štětiny se pak liší. Buď existuje varianta s bambusovými hřeby nebo s kančími štětinami. Osobně tento kartáč mohu doporučit, neboť je naprosto úžasný.

Svačinový box

Svačinové boxy jsou zásadní. Místo igelitových sáčků potraviny uložíte do krabiček. Ty mohou být buď plastové nebo kovové. Tady bych se použití plastu vůbec nebála, protože se jedná o koupi na několik let. Vyprodukujete tedy méně plastu, než kdybyste si každý den po sáčku balili svačinu.

Plátěné pytlíky

Můžete si plátěný pytlík vyrobit doma nebo zakoupit na e-shopech, které se nízkoodpadovostí zabývají. Prodávají se v různých velikostech a provedeních. Jejich hmotnost bývá jen pár gramů. Používají se na pečivo, ovoce, zeleninu nebo třeba oříšky.

Bezobalové šampony a mýdla 

Na trhu existuje spousta firem, které se zabývají výrobou domácích mýdel a šamponů. Stačí si jen projít internet a najdete celou řadu malých i větších eshopů s touto bezobalovou kosmetikou. 

Bezobalové šampony a mýdla dokážou zázraky.

Látková taška

Látková taška, nebo košík je elegantnější, pevnější a designově sympatičtější. Proč se obtěžovat s šerednou igelitkou, která nosí logo obchodu, když můžete mít látkovou tašku posetou květinami?

Kovové brčko

Zabere málo místa a ušetří spoustu odpadu! Stačí si ho přibalit do kabelky, kdykoli jdete ven. Pak jen obsluze vysvětlíte, že jejich plastové brčko nechcete a použijete svoje.

Lahev na vodu

Proč si neustále kupovat plastové lahve s vodou, když si jednu můžete přivézt z domova? Lahve se vyrábějí skleněné, kovové nebo plastové. Doporučím kovovou, neboť plastová i po pravidelném vymývání začne zapáchat a skleněná je zbytečně těžká.

Sportovní lahve na vodu jsou skvělou volbou, jak si vzít vodu s sebou z domu

Menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek je ideálním řešením pro velkou spoustu žen. Vyrábí se v různých barvách, provedeních a tvarech. Při menstruaci ani nepoznáte, že ho máte. Je velice pohodlný! A vydrží vám 5 let.

Pesar

Skvělý způsob bariérové antikoncepce pro ženy. Neprodukuje odpad, vydrží několik let a neubližuje tělu.

Látkový kapesník

Pokud máte takovou tu sezónní vodnatou rýmu, určitě neváhejte sáhnout po látkovém kapesníku! Můžete jich mít více. Každý den si vezmete čistý, znovu je na 60 °C vyperete a je to vyřešeno. Žádný odpad!

Odličovací tamponky

Většina z nás používá klasické vatové tamponky. Jenže z nich je plno odpadu nemluvě o náročnosti jejich výroby. Zkuste bavlněné tamponky, které jen vyperete a vydrží vám věčnost!

Rada na závěr

Velké množství odpadu si s sebou přinášíte domů společně s nákupem. Vždyť většina našeho odpadu jsou obaly od potravin. Zamysleme se nad tím. Snažte se vybírat potraviny, které si můžete zabalit sami. Třeba do látkového pytlíku. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz